Ei ole uusi ilmiö.kun teinipojat vedättävät pitkin katuja kovaäänisillä mopoillaan.
Täällä Kyrölässä temmeltää muutaman vintiön lauma..vonguttaen koneitaan mm.Metsolantien suoralla.
Lysti alkaa ilta kuuden kieppeillä ja jatkuu puoleen yöhön..rallia ajetaan niin kovaa kuin moottorista lähtee ja meteli on sen mukaista.
On alkanut ottamaan niin päähän että piti oikein mennä tielle tavoittamaan muutamaa nuorukaista
Puhuttelin Heitä.ja pyysin että lopettaisivat kiihdytysajot..pojat olivat jopa myötämielisiä ja lupasivat lopettaa iltarallit.
Mutta ei minun sanani olleet riittäviä..sama vongutus ja pärinä jatkui tänäkin iltana
Täytyy kai kääntyä poliisin puoleen.eihän tuollainen tarpeeton tien kulutus ole kohtuuden rajoissa.
Pojilta otettava kortit kuivumaan tai saatava tieto vanhemmille .mitä mukulat ilta aikana touhuavat..
Mopopojat Tanhuniityn meluhaitta
3
185
Vastaukset 3
- Anonyymi
tainnut lurahtaa lapsia tehdessä isännyydeltä kusta sekaan mikä on alunperin päästä kotoisin. eikös mopojen virittäminen ollutkaan laitonta?
- Anonyymi
Onhan se laitonta, mutta kun valvonta on lähes nolla, niin sitä tehdään. Mitä kauemmaksi isoista kaupungeista mennään, sen hurjempia on viritykset. Paikkakunnalla missä oli itsellä oli kesämökki, niin eräällä sankarilla kulki Suzuki PV 115 km/h.
- Anonyymi
Olen tehnyt sähköisen ilmoituksen poliisille.mutta ei ole vielä näkynyt sinitakkeja täällä Kyrölän kulmilla.
Junnut senkun jatkavat rallia illasta puoleenyöhön.
Nyt kun koulut alkoivat..meno on vähän hiljentynyt klo 22 tietoilla.
Mutta eihän tuollainen ralli lähiöalueella ole luvallista .
Mitä yksityinen voi asialle tehdä.jos viranomaiset eivät mitenkään puutu ongelmaan.
Pesäpallomailaa ei voi ottaa käyttöön.vaikka mieli on tehnyt monta kertaa kesäisin iltoina kun ikkunatkin ovat tuuletuksen vuoksi pidettävä auki ja 20 metrin päässä talosta pidetään kiihdytysajoja mennen tullen..
Arvatkaa kärsiikö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591531- 261164
- 821012
- 42837
- 65816
- 92764
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.13730Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19705Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131705- 115676
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �142605- 4602
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19546
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523- 42522
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t73517Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17477