Mua kiusataan Tampereen yliopistolla niin pahasti, että minua estetään valmistumasta

Anonyymi

Mulle on mm. sanottu, että kaikki kiusaa sinua, mutta sä olet ainoa, joka ei tajua sitä. No, nyt tajuan.

Yksi jengi haluaa pitää minuun kontrollin ja se on syynä. Tavoite on murskata joku ihminen tai ajaa itsemurhaan. Tämä on alkanut jo, kun olin lapsi.

12

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tekniikan ala. ap

    • Anonyymi

      Sehän ei tälle yliopistolle käy, että joku haluaa käydä ihan normaalisti mm. labrassa ilman häiriötä ja lähteä sitten kotiin, niin ei onnistu täällä. ap

    • Anonyymi

      Olitko siis jo lapsena yliopistolla?🤔

      • Anonyymi

        Omasta mielestä ehkä hauska, ulkopuolisesta ei.


    • Anonyymi

      Eikö teillä ole YTHS:ssä psykologit? Sinne nyt yhteys, että saat apua. Raskaalta tuntuu tilanteesi.

    • Anonyymi

      Jonot psykologille ovat kohtuuttoman pitkät. Korona-aika vaati veronsa.

    • Anonyymi

      Kuulostaa pahalta, mutta yksi juttu viestissäsi kiinnittää huomioni, mikä saa epäilemään tuota havaintokykyäsi, että miten tulkitset asioita.

      Tuo "kaikki kiusaa sinua" ei ole totta. Se joka sen sanoi, ei ole "kaikki", eikä hän tunne kaikkia. Hän tuntee vain kourallisen, muutaman ihmisen. Hän on yksinkertainen ja ilkeä, siksi hän sanoo "kaikki". On aivan sama onko se jengi 3 vai 5 ihmistä. Huomaat että suurin osa suhtautuu sinuun neutraalisti, koska eivät tiedä sinusta mitään mutta ovat kunnollisia hyviä ihmisiä. Jotkut harvat puolestaan pelkäävät kaikkia tuntemattomia. Ihminenhän yleensä pelkää tuntematonta.

      Tuollainen mainitsemasi skenaario jonkun hulluksi ajamisesta voi olla joidenkin ilkeiden ihmisten halu tai toive. Sellaisista pitää vain pyrkiä eroon, koska he eivät muutu ikinä paremmiksi ihmisiksi, vaan pysyvät yhtä kieroina ja halpamaisina. Et joudu heitäkään kestämään kuin rajallisen ajan...

      Mutta kun sanoit että tämä on alkanu jo, kun olit lapsi, niin siihen en usko. Perustelen miksi niin ei ole: Kaikkialla missä on ryhmä ihmisiä, ei ole ryhmää, vaan on yksilöitä joilla on aivan uniikki sisäinen ajatusmaailma. Jos ajaa autolla ja tulee jono autoja vastaan, niin jos olet pahalla tuulella niin ajattelet että kaikki nuokin ovat minua vastaan, vaikka he eivät ole millään lailla yhteydessä keskenään, toisiinsa. Ainoa yhdistävä tekijä on sinun mielessäsi, ja se voi olla alitajunnassa oleva pelko jonkin tuollaisen kohteeksi joutumisesta.

      Suosittelen että hankit liittolaisia ja uusia kavereita. Niin pitää tehdä jos alkaa esiintyä kiusaamista. Kerrot tuosta luotettaville henkilöille, miltä sinusta tuntuu ja mitä ajattelet siitä. Koulupsykologin kanssa voi käydä jutustamassa. Muista että elämäntilanteesi, tai rajunkaan kiusaamisen kohteeksi joutuminen, ei määritä sinun arvoasi ihmisenä. Moni muu arvostaa sinua, mutta tuollaiset tilanteet on aika pahoja tunnelasteineen, tiedän.

    • Anonyymi

      Vauva-palstalla ei mennyt läpi, joten tulit sitten tänne trollaamaan.

    • Ole vaan vahva, lopussa kiitos seisoo.


      Ongelmahan ei ole sinun vaan näiden muiden. Kun aikaa menee ja työllistyt jne niin pystyt unohtamaan nämä kusiaiset. Ja paras keino siihen on menestyä elämässä, heitä paremmin.

    • Anonyymi

      Ihan sekaboltsi vauhdissa. Kannattaisi hakeutua jo mielenterveyspalveluiden piiriin. Sillä saattaisi vainoajat kadota ja tilanne korjaantua ehkä jo jouluun mennessä.

    • Anonyymi

      Ei kuulu sinulle mitä muut ajattelevat sinusta. Mutta jotkut on niin tyhmiä että sanovat tyhmyytensä ääneen ja arvostelevat muita. Keskity omiin asioihisi. Olet opiskelija vain rajallisen ajan. Joskus vielä unohdat koko asian. Juttele myös psykiatrille. Ei kenenkään ole pakko turhaan kärsiä. Jos on vaikka joku neuroosi, niin sitä voi hoitaa. Omassa havainnoissasi voi olla jotain väärintulkintaa myös. Esim. Joillakin aivot muokkaa sekavasta vai vaimeasta puheesta itseensä liittyviä asioita, yleensä pelkoihin liittyen. Sellaisia kuuloharhoja ei voi erottaa todellisesta asioiden tilasta jos itsellä on se case. Ja varmasti ei voi tietää että itsellä ei ole sellaista.

    • Anonyymi

      Sä teet näitä samoja aloituksia myös Vauvan aihe vapaalle. Sanon nyt saman kuin sielläkin eli mene hoitoon noiden harhojesi takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2977
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1181
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      84
      1173
    4. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      128
      1159
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      87
      1132
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1050
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      872
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      25
      765
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      71
      747
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      59
      627
    Aihe