🤔🔋🔦 yöllä kun sähköt yhtäkkiä katkesivat (maakaapelista huolimatta) niin järkytyksestä toivuttuani etsin kännykän valossa paristot retkilamppuun. Sen valossa näki hyvin pestä hampaat ja täyttää dosetin. Oli parempi valo kuin taskulampussa ja vain kolmella AA:lla. Pimeyttä voin voivotella koiralle, se ottaa hyvin vastaan kaikki valitukset rapsupalkalla. Sähkötkin palasivat kun olin kömpimässä peiton alle.
Olipa hyvää harjoittelua talven sähköpulaa varten. Onneksi silloin ei ole sähkölämmitystä niinkuin nyt.
P.S. Kyllä se pimeys yksin koettuna silti oli epämukavaa 🥺
Olipa hyvää harjoittelua talven sähköpulaa varten. Onneksi silloin ei ole sähkölämmitystä niinkuin nyt.
P.S. Kyllä se pimeys yksin koettuna silti oli epämukavaa 🥺
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ja tämä kiinnostaa meitä koska…?
😂 ei tämän ole tarkoituskaan kiinnostaa TEITÄ. 😅
Mun mielestä aloittajan kirjoituksia on kiva lukea. Minä ainakin tykkään. 😊👍
Millainen nainen käy nillittämässdä jokaiseen alöoitukseen ja puhuu monikon äänellä kuin johtaisi jotain suurempaakin orkesteria suomi24lla? Anna miehen esiintyä espoolaisena emäntänä, ei se sinun elämästä varmaan kulu pois
nillittämässä*aloitukseen*
Niin…joo, kauankos sulla oli sähköt poissa?
Maalla myrsky vei sähköt viideksi viikoksi. Kun vei koko ilmalinjat tolppineen. Sähköyhtiöllä oli kuukausien urakka.
Niin vain selvittiin.
Sopeutukaa. Harjoitelkaa. Niin ei tule pimeässä hätä.
Ei kauan olleet. Ehkä puolisen tuntia räpsyi. Lähinnä mietin, että uskallanko cpap laitetta laittaa päälle jos vaikka tukehtuu nukkuessa.
Mistähän tuo anonyymi tuli kirjoittajaksi.🤔
Maakaapeleita piti niin kovin pistää kun piti ehkäistä juurikin sähkökatkoksia myrskyssä.
Siihen suuntaan ollaan vahvasti menossa.
Mulla on keväällä kytketty kaapelisähkö. Ei se sitä estä jos valtakunnan verkko heilahtaa.
Ihmisen on tosiaan pakko aina selvitä kun ei muutakaan vaihtoehtoa ole tapahtui sitten mitä tahansa. Ei se välttämättä mukavaa ole.
Kaikesta on selvitty ja on kiva huomata, että pärjää vaikka yksinkin jos on pakko.
Mä taas ihan tykkään pimeästä. Aiemmassa kämpässä meni sähköt poikki melkein jokasella isommalla tuulella. Ei ne koskaan kauan olleet pois, jokusen tunnin. Ei se kummemmin häirinny. Jos olis ollut tunti tai päivätolkulla niin talvella olis tietenki tullu kylmä. Siinä asunnossa ei ees mitään muuta lämmitysmahollisuutta ollu. Nykysessä on onneksi puulämmitysmahollisuus myös, vaikka täällä taas on tosi harvoin sähköt poikki ja sillon harvoinki vain jokusen minuutin.
Kaupungissa tosiaan mietittytäis millä siellä voi lämmittää katkon aikana, mutta maalla voi kuumentaa puu-uuniin kyljet punaseks ja lämpöä riittää.
Kaupungit ovat kriisin sattuessa pulassa ensimmäisinä. Maalla ei ole hätää. Aina on varavaihtoehto.
Oijoi jos jäis ilman aamukahvia. Maalla voi vaikka nokipannukahvit turauttaa.
Juu ja siellä puu-uunissa voi tikun nokassa hiilloksella käristää makkaroita jos liesi ei toimi. 🙂
No kaupungissa minä asustelen, pk-seudulla tarkemmin sanoen. Kyllä tuolla takka-leivinuunilla tarvittaessa lämmittää ja ruoatkin laittaa.
Se aiempi täysin sähköstä riippuvainen asuntoni taas oli maalla.
Sulle on sattunut vain huonoja asuntoja. Tulisija pitää maalla olla.
Takka-leivinuuni kuulostaa kivalta ratkaisulta. Takassa kodikkaasti ritisevä tuli tuo kivasti tunnelmaa iltojen hämärtyessä.
Tämä oli siis minulta 😊
Ei ole, vaan ihan tavallisia maalaiskuntien rivitalo vuokra-asuntoja. Omakotitönöt on eri asia. Näissä tuppaa kaupunkiolossakin olemaan vähintään varaava tulisija melkeinpä vakiona. Harvassa on sellaset, joissa ei olis.
Nimenomaan maalla niissä kuntien vuokra-asunnoissa tuppaa olemaan useinmiten pelkkä suora sähkölämpö. Kaupungeissa taas on kaikkein yleisimmin kaukolämpö.
Ihmiset ovat nykyisin ihmeen riippuvaisia sähköstä. Kaikki lämmitys kannattaisi hoitaa ainakin varavaihtoehtona puulla tai kaasulla, silloin pärjää pelkillä aurinkopaneeleilla.
Puu ei käy vakiolämmitykseen ilmaston lämpenemisen takia. Maalämpö on paras lämmitysratkaisu.
Huomasin nyt vasta että en ollutkaan kirjautunut. Paras lähteä ulkohommiin 🧺🧹
Ei tuo puun polttaminen käsittääkseni ilmastoa lämmitä yhtään, tai miten sen ajattelee. Jos puu maatuu metsään, siitä vapautuu sama määrä hiilidioksidia, kun poltettaessa se. Maatuessaan puu myös lämpenee samoin kuin poltettaessa, mutta hitaammin ja pidemmän aikaa.
Tosin puun polttamisesta liian pienellä hapella aiheutuu hiukkaspäästöjä ja ne voivat aiheuttaa terveysongelmia. Jos puu poltetaan tarpeeksi kuumana tai suodatetaan savukaasut hiukkassuodattimella, ei haittoja nähdäkseni synny.
Ympäristöteko olisi keräillä kaatuneet puut metsästä ja viedä vaikka autotalliin. Kun muu ei pala eikä maadu, se toimii hiilidioksidivarastona. Maalämpö on hyvä mutta siinä on investointikustannukset ja aikanaan kalliit korjauskustannukset.
Saman ukon horinoita kuin kaikki muukin täällä tänään.
Mikä ajaa ihmisen yrittämään mitätöidä toisten kirjoituksia? Pätemisen tarve se ei voi olla koska tuollaiset kommentit ovat koomisia. Minäkään en ollut kirjoittanut kuin tämän yhden aloituksen eilen päivällä. Enkä ota kunniaa muiden aloituksista
P.S. Olen jo lukemattomia kertoja sanonut olevani nainen. Se ei näytä menevän läpi näille deluusioissa eläville.
Tämä on suomi24 sivusto, johon kaikki suomalaiset voivat kirjoittaa. Miten joku voi edes kuvitella että miljoonista ihmisistä vain yksi kirjoittaa täällä.