DNA huijaa asiakkaitaan

Anonyymi

Vanha puhelimeni meni rikki. Koska DNA oli operaattorini, menin DNA:n myymälään ostamaan uutta. Myyjä katseli tietokoneensa näytöltä tuoreinta laskuani (runsaat 18 euroa) ja ehdotti halvempaa rajatonta 14,90 euron kuukausihintaista liittymää.

Pian postiluukustani putosi DNA:n kirje, jossa selitettiin, että olin saanut "edun", jossa tuo hinta nousisi lähes kaksinkertaiseksi vuoden kuluttua ja sitouduin maksmaan puheluistani vähintään 178,80 euroa vuodessa.

Näistä "eduista" myyjä ei ollut sanonut sanaakaan. Minun ei tarvinnut julkistaa DNA:n huijausyritystä, vaan DNA suostui perumaan minulle myydyn "edun" ilman tämän suurempaa julkisuutta.

Kun ilmoitin vaihtavani operaattoria, DNA:n edustaja vielä kummasteli asiaa sähköpostissaan. Ilmeisesti useimmat DNA:n huijaamat tyytyvät kohtaloonsa ja pysyvät DNA:n asiakkaina.

7

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli otit liittymän tarjoushintaan vuodeksi. Se maksaa 14,9€/kk eli 178,8€ yhteensä vuodessa. Ei siinä ole ketään huijattu.

      • Anonyymi

        "Eli otit liittymän tarjoushintaan vuodeksi."

        Väärin. Minulle EI KERROTTU sanallakaan, että liittymän hinta lähes kaksinkertaistuisi vuoden kuluttua ennen kuin sain DNA:lta kirjeen asiasta.


    • Anonyymi

      Suuri osa asiakkaista osaa lukea, kävellä ja puhua.
      Kaikilla operaattoreilla on tarjoushintoja. Kaikkien operaattorien tarjousajat ovat voimassa määräajan ja sen jälkeen hinta nousee. Tämän jälkeen katsotaan joko uusi tarjous tai maksetaan korkeampaa hintaa.

      Noiden tarjousjaksojen kokonaishintakin on aina laskettu valmiiksi sopimukselle. Tämäkään ei ole huijaus.

      • Anonyymi

        "Kaikkien operaattorien tarjousajat ovat voimassa määräajan"

        Minulle ei kerrottu, että kyseessä on jokin määräaikainen tarjous. Minun annettiin ymmärtää, että hinta on pysyvä.


    • Anonyymi

      Minulla on nyt liittymä joka on operaattorin hinnastossa 45€. Sen saa nyt 32,90€ 12kk. Olen maksanut liittymästä 11kk vajaan 31€ ja se muuttuu 12kk jälkeen 33,99€ . 15€ on todella edullinen, eikä sen hinta tule varmaan nousemaan kuin eurolla tai parilla. 178€ lienee aika sama hinta kuin minkä nyt maksat. Eikä kukaan ole sitoutumassa Suomessa mihinkään. Määräaikaiset lukitut liittymät on lailla kiellettyjä.

    • Anonyymi

      Kannattaa opetella yhteen, vähennys, jako ja kertolaskua. 15x12 on 180.

      • Anonyymi

        Eihän pikavippaajien sukupolvelle ole opetettu kerto- eikä korkolaskua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe