Vanha puhelimeni meni rikki. Koska DNA oli operaattorini, menin DNA:n myymälään ostamaan uutta. Myyjä katseli tietokoneensa näytöltä tuoreinta laskuani (runsaat 18 euroa) ja ehdotti halvempaa rajatonta 14,90 euron kuukausihintaista liittymää.
Pian postiluukustani putosi DNA:n kirje, jossa selitettiin, että olin saanut "edun", jossa tuo hinta nousisi lähes kaksinkertaiseksi vuoden kuluttua ja sitouduin maksmaan puheluistani vähintään 178,80 euroa vuodessa.
Näistä "eduista" myyjä ei ollut sanonut sanaakaan. Minun ei tarvinnut julkistaa DNA:n huijausyritystä, vaan DNA suostui perumaan minulle myydyn "edun" ilman tämän suurempaa julkisuutta.
Kun ilmoitin vaihtavani operaattoria, DNA:n edustaja vielä kummasteli asiaa sähköpostissaan. Ilmeisesti useimmat DNA:n huijaamat tyytyvät kohtaloonsa ja pysyvät DNA:n asiakkaina.
DNA huijaa asiakkaitaan
7
314
Vastaukset
- Anonyymi
Eli otit liittymän tarjoushintaan vuodeksi. Se maksaa 14,9€/kk eli 178,8€ yhteensä vuodessa. Ei siinä ole ketään huijattu.
- Anonyymi
"Eli otit liittymän tarjoushintaan vuodeksi."
Väärin. Minulle EI KERROTTU sanallakaan, että liittymän hinta lähes kaksinkertaistuisi vuoden kuluttua ennen kuin sain DNA:lta kirjeen asiasta.
- Anonyymi
Suuri osa asiakkaista osaa lukea, kävellä ja puhua.
Kaikilla operaattoreilla on tarjoushintoja. Kaikkien operaattorien tarjousajat ovat voimassa määräajan ja sen jälkeen hinta nousee. Tämän jälkeen katsotaan joko uusi tarjous tai maksetaan korkeampaa hintaa.
Noiden tarjousjaksojen kokonaishintakin on aina laskettu valmiiksi sopimukselle. Tämäkään ei ole huijaus.- Anonyymi
"Kaikkien operaattorien tarjousajat ovat voimassa määräajan"
Minulle ei kerrottu, että kyseessä on jokin määräaikainen tarjous. Minun annettiin ymmärtää, että hinta on pysyvä.
- Anonyymi
Minulla on nyt liittymä joka on operaattorin hinnastossa 45€. Sen saa nyt 32,90€ 12kk. Olen maksanut liittymästä 11kk vajaan 31€ ja se muuttuu 12kk jälkeen 33,99€ . 15€ on todella edullinen, eikä sen hinta tule varmaan nousemaan kuin eurolla tai parilla. 178€ lienee aika sama hinta kuin minkä nyt maksat. Eikä kukaan ole sitoutumassa Suomessa mihinkään. Määräaikaiset lukitut liittymät on lailla kiellettyjä.
- Anonyymi
Kannattaa opetella yhteen, vähennys, jako ja kertolaskua. 15x12 on 180.
- Anonyymi
Eihän pikavippaajien sukupolvelle ole opetettu kerto- eikä korkolaskua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1503755Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki963622Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423163Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182521- 1812182
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251387- 961229
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241061Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1251030Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691018