Vihaan Jeesusta

Joka kerskaa ylimielisesti kuinka on muka sovittanut minunkin syntini.

Minä sovitan itse omat syntini ristiinnaulitsen vanhana itseni ja pääsen Jumalan luokse taivaaseen. En tarvitse kerskarin sovitustyötä.
16178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Asia selvä. 🙂

Hyvää päivänjatkoa, terveisin LS

Äänestä

No juuri tuon vihan ja katkeruuden takia Jeesuksen piti antaa itsensä ristiinnaulittavaksi. Et sinä voi syntejäsi muulla tavoin sovittaa kuin menemällä helvettiin, jos Jeesus ei kelpaa. Helvetti on ristiin verrattava rangaistus, jonne kuuluvat kaikki ne, jotka Jeesusta loppuun asti vihaavat ja vastustavat. Siis kaikki itsekkäät valehtelijat.

Äänestä
  • Jos Jeesus nöyrtyy ja Raamattu kirjoitetaan uusiksi Jeesus oli vain kerskaaja ja itsensä ylentäjä ja myönnetään jokainen voi ristiinnaulita itsensä omien syntien vuoksi niin voin harkita taivaaseen menemistä.

    Helvettiin en mene. Perustan henkiolentona kuoleman jälkeen luultavasti uuden valtakunnan jollekkin planeetalle avaruuteen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos Jeesus nöyrtyy ja Raamattu kirjoitetaan uusiksi Jeesus oli vain kerskaaja ja itsensä ylentäjä ja myönnetään jokainen voi ristiinnaulita itsensä omien syntien vuoksi niin voin harkita taivaaseen menemistä.

    Helvettiin en mene. Perustan henkiolentona kuoleman jälkeen luultavasti uuden valtakunnan jollekkin planeetalle avaruuteen.

    Et sinä sanele sitä mikä on totta kuin omissa kuvitelmissasi.

    Äänestä

  • Enpä ole "synneistä" kellekään vastuussa .
    Jeesuksen tartte tulla sotkemaan toisten asioita kun ei hanskannut omiaankaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Et sinä sanele sitä mikä on totta kuin omissa kuvitelmissasi.

    Joo, etkä sinäkään, jonkun pölyisen massakokoelmateoksen perusteella.

    Äänestä

Ei siinä mitään. Jokainen saa vihata ihan ketä haluaa. Minkä taakseen jättää, sen löytää aina edestään.

Äänestä
  • Niin määkin teen.

    Äänestä

Jeesus sanoi että vihaaminen on synti.

Äänestä
  • Mikäpä hän on määrittelemään, mutta eihän se kovin fiksua ole pidemmän päälle.

    Äänestä

  • Syntiä hän se on valehtelukin.
    Jeesus lupasi palata hetikohta kuoltuaan kadotetuille lampailleen, israelilaisille.
    Eipä palannut eli valehteli.

    Äänestä

Tästäkin huolimatta Jeesus rakastaa sinua ja haluaisi johdattaa Isän valtakuntaan!

Äänestä

Esitäpä Raamatusta yksikin kohta, jossa Jeesus muka väittäisi sovittaneensa jonkun synnit. Et pysty! Sellaista ei Raamatusta löydy.

Äänestä
  • Rukoilen puolestasi !

    Äänestä

Elämä on valintoja. Helvettiinkin saa hakeutua.

Äänestä

> Minä sovitan itse omat syntini ristiinnaulitsen vanhana itseni ja pääsen Jumalan luokse taivaaseen.

Joo, mutta mitä siitä on hyötyä kun olet sitten kuollut? :D

Ikuinen elämä on luvattu vanhurskaille. Jos haluaa elämän, pitäisi tapahtua muutos sisimmässä.

"Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
Mat. 25:46

"Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
Room. 6:23

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joka kerskaa ylimielisesti kuinka on muka sovittanut minunkin syntini.

Minä sovitan itse omat syntini ristiinnaulitsen vanhana itseni ja pääsen Jumalan luokse taivaaseen. En tarvitse kerskarin sovitustyötä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu