https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/other/mikael-jungner-kertoi-ajaneensa-nuorempana-audillaan-jopa-140-kilometriä-tunnissa-–-nyt-asiasta-kiinnostui-poliisi-koska-ja-missä-nuo-ajettiin/ar-AA10rHWM?ocid=mailsignout&li=BBr5KbI
Tänäkesänä vauhti on ollut 100 Km/h
Tänäkesänä vauhti on ollut 100 Km/h
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voin kertoa että 80 luvulla oli aivan yleistä ajaa 150km/h kun ei ollut kameratolppia missään, kaupunkialueellakin yleensä n. 80km/h.
ajelin helsinkiin usein 220km/h.
Matka taittui hetkessä eikä mielessä edes käynyt sakot tai lain rikkominen.
kyllä 180 oli ihan normi kuten saksasssa, ite vetelin imago audilla abaut 215 tutkaan suomessa. pienet sakot ja KYLLÄ OLI HAUSKAA vai mitä viher- pimperot
Omani kulkee huiput 325, mutta rengastyypistä johtuen renkaat kestävät vain 270 nopeuden.
Ei siis voi ottaa huippuja edes autobahnilla ellei uusi ensin renkaita.
Miksi kiinnostuisi.
Vanhentuneita rikkeitä.
Kaikkihan vähän yli ajavat
Tottakai, paitsi silloin kun on useita terveysongelmia ja 80kmh autolla tuntuu siltä kuin ajaisi kolmeasataa R1sellä eimotaria pitkin.
Silloin saattaa ajaa jopa 70kmh kasikympin alueella
Joo, ladat on tuollaisia että hampaat tippuu tai tekarit lonksuu ajaessa. :D
Ai että oikein Pasterstein puuttui asiaan ?
Jos Jugner on joskus nuoruudessaan ajanutkin Suomen moottoritiellä 139 km/h, niin vaikka kyse onkin ollut ylinopeudesta, se on rikoksena vanhentunut, eikä siten aiheuta toimenpiteitä.
Ajoin aikoinaan Toyota Hiacella tuon 140 km/h useastikin kun ei se rakkine sen kovempaa kulkenut, kiinni en jäänyt kertaakaan. Taitaa olla rikoksena jo vanhentunut kun tuo tapahtui 80- ja 90-luvuilla.