Räjähdykset luovat sienipilven Krimin yläpuolelle: Savu nousee Venäjän armeijan lentotukikohdasta 130 mailin päässä Ukrainan etulinjasta, useita poksahduksia: https://www.dailymail.co.uk/news/article-11095387/Mushroom-cloud-seen-rising-near-Russian-military-airbase-Crimea.html
Jotain poksahtanut Krimillä
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
USA ampui taktisen ydinohjuksen ja kohta uutisissa väitetään, että Venäjän ydinohjus räjähti vahingossa.
Yöllä romahtaa Krimin silta.
Toivottavasti !!!
Puhun, tai no ymmärrän vähän venäjää. Suomentaisin tapahtuneen selitykset suunnilleen näin:
Ei hyökkäystä, se oli jonkinlainen onnettomuuss = ukrainalaiset hyökkäsivät, mutta emme käsitä miten he onnistuivat siinä ja millaisilla aseilla koska ilmatorjuntamme ei havainnut mitään.
Vain pieniä henkilövahinkoja, ei kuolleita = ruumiita joka puolella niin paljon ettemme ole ehtineet vielä edes laskea kaikkia kaatuneita
Ei suuria aineellisia vahinkoja = Käytännössä koko lentotukijohta on tuhoutunut ja valtaosa kiitoradalla parkissa olleissa hävittäjistä on tuhoutunut käyttökelvottomiksi.
Paukut tippuivat vahingossa ammusmiesten käsistä.
Venäjä on vahvistanut räjähdykset, mutta maan puolustusministeriön mukaan kyse ei ollut minkäänlaisesta hyökkäyksestä tai iskusta. Ministeri ilmoittaa räjähdysten johtuneen ammusten laukeamisesta.
Kenraalimajuri evp. Pekka Toveri kyseenalaistaa tämän väitteen Twitterissä.
– Ilmeisesti kaksi ammusmiestä pudotti ohjuksen vahingossa täsmälleen samanaikaisesti kahdessa eri varastossa. Täysin mahdollista, hän toteaa sarkastisesti.