Sinulla on valta sanoa ei, samoin kotikunnallasi lautakunnalla

Anonyymi

Jumalanpalveluksiin osallistuminen oli pakollista vielä 1800-luvulla, jopa jalkapuurangaistuksen uhalla. Ei ole onneksi enää, ev.-lut. kirkon jäsenillekään.
Eikä aikuisten työpaikalla ole yleensä työpäivään kuuluvia jumalanpalveluksia eikä hartaushetkiä. Valtaosassa perheistä viikonlopun vieton tapoihin ei kuulu jumalanpalvelus kirkossa sunnuntaisin.

Kun näin on aikuisten elämässä, ei lapsiakaan ole syytä pakottaa koulupäivän tai päiväkotipäivän aikana osallistumaan jumalanpalveluksiin ja hartauksiin.
Mikäli lapsesi koululla on yhä tarkoitus liittää ev.-lut. seurakunnan jumalanpalveluksia ja hartauksia lukuvuoden 2022-23 toimintaan koulupäivien aikana, voit sanoa: ei kiitos. Tai vain ei ilman kiitoksia.

On siis mahdollista ilmoittaa koululle, että oppilas ei osallistu ev.-lut. kirkon tai minkään muunkaan yhteisön uskonnollisiin tilaisuuksiin. Samoin varhaiskasvatuksessa päiväkodille.

Tällöin oppilas voi osallistua uskonnollisesti sitouttamattomaan, kaikille sopivaan toimintaan uskonnonharjoituksen sijaan. Mitä useampi oppilas osallistuu katsomuksellisesti neutraaliin vaihtoehtoon, sitä varmemmin koulun pitää keskittyä järjestämään lapsille kaikille sopivaa, laadukasta ohjelmaa.

Huoltajat voivat myös ilmoittaa koululle tietävänsä, että laki ja opetussuunnitelma eivät velvoita ev.-lut. kirkon jumalanpalvelusten ja hartauksien liittämiseen koulupäivien ohjelmaan. Opetuksen tulisi opetussuunnitelman mukaan olla ”uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta”.

Koulun ei pitäisi jakaa oppilaita ja päiväkotilapsia kahtia minkään uskonnon tai kirkon tilaisuuksien takia, vaan keskittyä ainoastaan lakisääteiseen, opetussuunnitelman mukaiseen toimintaan.

Eikä koulun tulisi pakottaa huoltajia ilmaisemaan lastensa kautta perheen suhtautumista uskontoihin tai uskonnottomuuteen, koska ne ovat arkaluontoisen tiedon yksityisyyden suojan piirissä.

Kunnat ja muut koulutuksen järjestäjät voisivat - siis lain ja ohjeiden mukaan voivat - päättää, että niiden oppilaitoksissa keskitytään vain uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamattomaan toimintaan. Tietävätkö kotikuntasi koulutuksen ja kasvatuksen päättäjät sen?

8

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuossa lopussa tarkoitetaan kai koululautakuntaa tai vastaavaa.

    • Anonyymi

      Lappu koulusta voi tulla minä päivänä tahansa.

    • Anonyymi

      Vaarallista puhetta, kirkon kannalta katsoen.

    • Anonyymi

      Katkera totuus jota kirkolliset koittavat kiertää.

    • Anonyymi

      Käy oikeuttasi lapsesi hyväksi ja samalla koko koulun hyväksi.

    • Anonyymi

      Tämä mahdollisuus nousee aiempaa selvemmin esiin OPHn uusissa ohjeissa.

    • Anonyymi

      Olipa hyvä avaus. Mainiota. Viesti riittää.

    • Anonyymi

      Millaista väkeä on laskutuksen ja koulutuksen lautakunnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      660
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe