Sinulla on valta sanoa ei, samoin kotikunnallasi lautakunnalla

Anonyymi

Jumalanpalveluksiin osallistuminen oli pakollista vielä 1800-luvulla, jopa jalkapuurangaistuksen uhalla. Ei ole onneksi enää, ev.-lut. kirkon jäsenillekään.
Eikä aikuisten työpaikalla ole yleensä työpäivään kuuluvia jumalanpalveluksia eikä hartaushetkiä. Valtaosassa perheistä viikonlopun vieton tapoihin ei kuulu jumalanpalvelus kirkossa sunnuntaisin.

Kun näin on aikuisten elämässä, ei lapsiakaan ole syytä pakottaa koulupäivän tai päiväkotipäivän aikana osallistumaan jumalanpalveluksiin ja hartauksiin.
Mikäli lapsesi koululla on yhä tarkoitus liittää ev.-lut. seurakunnan jumalanpalveluksia ja hartauksia lukuvuoden 2022-23 toimintaan koulupäivien aikana, voit sanoa: ei kiitos. Tai vain ei ilman kiitoksia.

On siis mahdollista ilmoittaa koululle, että oppilas ei osallistu ev.-lut. kirkon tai minkään muunkaan yhteisön uskonnollisiin tilaisuuksiin. Samoin varhaiskasvatuksessa päiväkodille.

Tällöin oppilas voi osallistua uskonnollisesti sitouttamattomaan, kaikille sopivaan toimintaan uskonnonharjoituksen sijaan. Mitä useampi oppilas osallistuu katsomuksellisesti neutraaliin vaihtoehtoon, sitä varmemmin koulun pitää keskittyä järjestämään lapsille kaikille sopivaa, laadukasta ohjelmaa.

Huoltajat voivat myös ilmoittaa koululle tietävänsä, että laki ja opetussuunnitelma eivät velvoita ev.-lut. kirkon jumalanpalvelusten ja hartauksien liittämiseen koulupäivien ohjelmaan. Opetuksen tulisi opetussuunnitelman mukaan olla ”uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta”.

Koulun ei pitäisi jakaa oppilaita ja päiväkotilapsia kahtia minkään uskonnon tai kirkon tilaisuuksien takia, vaan keskittyä ainoastaan lakisääteiseen, opetussuunnitelman mukaiseen toimintaan.

Eikä koulun tulisi pakottaa huoltajia ilmaisemaan lastensa kautta perheen suhtautumista uskontoihin tai uskonnottomuuteen, koska ne ovat arkaluontoisen tiedon yksityisyyden suojan piirissä.

Kunnat ja muut koulutuksen järjestäjät voisivat - siis lain ja ohjeiden mukaan voivat - päättää, että niiden oppilaitoksissa keskitytään vain uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamattomaan toimintaan. Tietävätkö kotikuntasi koulutuksen ja kasvatuksen päättäjät sen?

8

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuossa lopussa tarkoitetaan kai koululautakuntaa tai vastaavaa.

    • Anonyymi

      Lappu koulusta voi tulla minä päivänä tahansa.

    • Anonyymi

      Vaarallista puhetta, kirkon kannalta katsoen.

    • Anonyymi

      Katkera totuus jota kirkolliset koittavat kiertää.

    • Anonyymi

      Käy oikeuttasi lapsesi hyväksi ja samalla koko koulun hyväksi.

    • Anonyymi

      Tämä mahdollisuus nousee aiempaa selvemmin esiin OPHn uusissa ohjeissa.

    • Anonyymi

      Olipa hyvä avaus. Mainiota. Viesti riittää.

    • Anonyymi

      Millaista väkeä on laskutuksen ja koulutuksen lautakunnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6336
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4062
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3373
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      13
      3044
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2332
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2317
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1926
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1842
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      28
      1594
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe