Jumalanpalveluksiin osallistuminen oli pakollista vielä 1800-luvulla, jopa jalkapuurangaistuksen uhalla. Ei ole onneksi enää, ev.-lut. kirkon jäsenillekään.
Eikä aikuisten työpaikalla ole yleensä työpäivään kuuluvia jumalanpalveluksia eikä hartaushetkiä. Valtaosassa perheistä viikonlopun vieton tapoihin ei kuulu jumalanpalvelus kirkossa sunnuntaisin.
Kun näin on aikuisten elämässä, ei lapsiakaan ole syytä pakottaa koulupäivän tai päiväkotipäivän aikana osallistumaan jumalanpalveluksiin ja hartauksiin.
Mikäli lapsesi koululla on yhä tarkoitus liittää ev.-lut. seurakunnan jumalanpalveluksia ja hartauksia lukuvuoden 2022-23 toimintaan koulupäivien aikana, voit sanoa: ei kiitos. Tai vain ei ilman kiitoksia.
On siis mahdollista ilmoittaa koululle, että oppilas ei osallistu ev.-lut. kirkon tai minkään muunkaan yhteisön uskonnollisiin tilaisuuksiin. Samoin varhaiskasvatuksessa päiväkodille.
Tällöin oppilas voi osallistua uskonnollisesti sitouttamattomaan, kaikille sopivaan toimintaan uskonnonharjoituksen sijaan. Mitä useampi oppilas osallistuu katsomuksellisesti neutraaliin vaihtoehtoon, sitä varmemmin koulun pitää keskittyä järjestämään lapsille kaikille sopivaa, laadukasta ohjelmaa.
Huoltajat voivat myös ilmoittaa koululle tietävänsä, että laki ja opetussuunnitelma eivät velvoita ev.-lut. kirkon jumalanpalvelusten ja hartauksien liittämiseen koulupäivien ohjelmaan. Opetuksen tulisi opetussuunnitelman mukaan olla ”uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta”.
Koulun ei pitäisi jakaa oppilaita ja päiväkotilapsia kahtia minkään uskonnon tai kirkon tilaisuuksien takia, vaan keskittyä ainoastaan lakisääteiseen, opetussuunnitelman mukaiseen toimintaan.
Eikä koulun tulisi pakottaa huoltajia ilmaisemaan lastensa kautta perheen suhtautumista uskontoihin tai uskonnottomuuteen, koska ne ovat arkaluontoisen tiedon yksityisyyden suojan piirissä.
Kunnat ja muut koulutuksen järjestäjät voisivat - siis lain ja ohjeiden mukaan voivat - päättää, että niiden oppilaitoksissa keskitytään vain uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamattomaan toimintaan. Tietävätkö kotikuntasi koulutuksen ja kasvatuksen päättäjät sen?
Sinulla on valta sanoa ei, samoin kotikunnallasi lautakunnalla
Anonyymi
8
85
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa lopussa tarkoitetaan kai koululautakuntaa tai vastaavaa.
- Anonyymi
Lappu koulusta voi tulla minä päivänä tahansa.
- Anonyymi
Vaarallista puhetta, kirkon kannalta katsoen.
- Anonyymi
Katkera totuus jota kirkolliset koittavat kiertää.
- Anonyymi
Käy oikeuttasi lapsesi hyväksi ja samalla koko koulun hyväksi.
- Anonyymi
Tämä mahdollisuus nousee aiempaa selvemmin esiin OPHn uusissa ohjeissa.
- Anonyymi
Olipa hyvä avaus. Mainiota. Viesti riittää.
- Anonyymi
Millaista väkeä on laskutuksen ja koulutuksen lautakunnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 863176
- 883023
- 681862
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191812- 271711
- 211691
- 241677
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi321336- 481327
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91309