En tiedä mistä aloittaa tai miten nyt ilmaisen itseäni, mut jatkuvasti tuntuu että mä oon vähemmän kuin muut tai että olen vain yksinkertaisesti muita vähemmän älykäs.
Mä en ikinä menestynyt koulussa, tulin helposti kiusatuks, monesti sen takia että mun sosiaaliset taidot on tosi surkeet. Toki mun sosiaalisiin taitoihin luultavasti vaikuttaa todella vahvasti varhaislapsuus(asuin sijaisperheis ja laitoksissa, en ikinä nähnyt oikein ketään, ikinä en saanut vuorovaikutusta muiden ihmisten kanssa).
Mua on aina väheksytty ja haukuttu tyhmäksi, minkä ymmärrän osittain, en välttämättä ole aina nopein ihminen järjenjuoksultani mulla on tosi huono muisti.
Kaveri suhteissa mulla on ollut tosi vaikeaa, nykyään mul on vaan 2-4 kaveria, enempää ei oikein ole.
Parisuhteissa on myöskin ollut mulla huonoa menestystä, oon aina ollut liian vähän tai ollut liikaa. Tai sitten yksinkertaisesti olen ollut väärän ihmisen kanssa väärään aikaan.
Puhun tosi paljon ja oon luonteeltani tosi vilkas (mulla on ADHD, tosi vaikee keskittyä mihinkään). Mutta päässä mulla vasta onkin ajatuksia paljon. Ja tosi paljon. Mietin todella paljon miksi jotkin asiat ovat niinkuin ovat, epäilen tosi paljon pitääkö asiat kuinka paikkaansa ja olen hyvin varovainen informaation suhteen mitä kerään. Varsinkin mitä tulee mediaan ja uutisointiin. Tai näin ainakin uskon olevani.
Tosi usein myös mietin miksi esim menen halujeni perässä välillä, miksi tilasin tuon hampurilaisen vaikka se ei ole välttämättä paras mahdollinen ateria, miksi join taas viinaa niin vitusti ja miksi kävin panemassa tuota naista?
Tosi usein myös yritän miettiä miksi muut ihmiset käyttäytyvät niinkuin he käyttäytyvät ja yritän ymmärtää miltä heistä tuntuu.
Sosiaalisesta mediasta poistuin ku alko se tuntumaan enemmän egon kasvatukselta ja täysin turhalta.
Huumausaineita olen kokeillut, mm. Kannabista ja sieniä, mistä olen omasta mielestäni löytänyt apua masennukseen ja ahdistukseeni. Olen myös kyseisten aineiden vaikutuksen alaisena löytänyt olevani enemmän kreatiivinen kuin selvänä(onko kreatiivinen oikea sana edes xd?).(Olen aloitteleva muusikko)
Tiedostan kuitenkin että mikään aine ei ketään täysin paranna tai vastaavaa, mikä on syy miksi en esim käytä enään mieliala lääkkeitä.
Hyvin usein porukassa esim sukulaisten luona tuntuu etten kuulu joukkoon, että olen muita vähä pätöisempi ja paaljon muita vähemmän älykkäämpi. Puhun paljon muiden päälle(en aina huomaa jos toisilla on vaikka keskustelu kesken) ja minusta tuntuu että olen vain muiden tiellä tai vain vaivaksi.
Suhteissa olen yrittänyt saada kumppanini tuntemaan olonsa turvalliseksi ja halutuksi kanssani, tosin epäonnistunein tuloksin (edellinen suhde päättyi siihen että tyttöystäväni pani toista jätkää kadulla)
Haluan aina että ihmiset ketä rakastan olisivat onnellisia ja voisivat hyvin. Pyrin aina parantamaan rakkaiden ihmisten hyvinvoinnin parantamiseen, mikäli heillä ei ole vaikka hyvä olla.
Hyvin usein mietin olenko muita oikeasti tyhmempi, vai johtuuko kaikki vain siitä että olen ADHD ihminen.
Paljon mietin myös pelkkää olemassoloani ja miksi todellisuus on tämmöinen kuin se on.
Tai jos havaitsemani todellisuus edes on totta.
Osa ihmisistä käyttäytyy minua kohtaan todella törkeästi, aivan kuin olisin heitä alempana. Osa taas käyttäytyy minua kohtaan kuin arvoistaan, mikä no tottakai on hyvä asia.
Tiedostan että en tiedä paljoa asiaa, minkä johdosta pyrin jatkuvasti oppimaan enemmän.
Asioita missä olen erityisen huono on rahankäyttö, raha ei ikinä tunnu riittävän vaikka tuntipalkkani on 14€ ja työtunteja viikkoon kertyy 48-56h helposti.
Olen tosi huono hahmottamaan aikaa, minkä takia arjen suunnittelu tuottaa vaikeuksia, mikä johtaa siihen että kaikki asiat eivät tule hoidetuksi, nytkin kämppä ihan sekasin kun en ole siivoomiseen saanut aikaa järkättyä. Sama koskee montaa muuta asiaa.
Monta asiaa jäi varmasti sanomatta, ja teksti oli varmasti hyvin sekavaa, mutta parhaani nyt varttiin yritin...
Haluan vain vastauksia oonko mä vittu tyhmä vai fiksu vai ihan normaali?
Odotan asiallisia vastauksia, vaikka niitä tuskin täältä saan. Kiitos.
PS. Oon n.20-25v mies, enempää iästäni yms en ala täällä jakamaan.
pss. en tiedä tälle keskustelulle oikeaa palstaa nii pistin nyt tänne.sorge
Olenko mä vaan tyhmä?
2
529
Vastaukset 2
- Anonyymi
Jos et voi lisätä tuloja niin keskity menojen vähentämiseen.
Etsi 3-5 suurinta menoerää ja koeta seuloa niistä ne mitä pystyt hyvin
helposti vähentämään turhina. Talous on helppo panna ruotuun.
Kun saat menot pysymään tuloja pienenpänä, niin kertyy pikkuisen säästöjä,
millä pystyy hoitamaan yllätysmenon tai suuren laskun. Et oo tyhmä. Mulla ei oo hyviä sosiaalisia taitoja myöskää. Se ei tee susta vähemmän arvokasta. Oot just hyvä omana itsenäsi, jos ihmiset ei tykkää sust ni haistatat niille kakan. >:(
Mainitsit et sulla on ADHD, jos sulla on lääkkeet siihen ni toimiiko ne hyvin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661120
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️42816- 69782
- 74738
- 149736
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37685- 64683
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)78673Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202576Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m116573Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19540- 52539
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?10537Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115505- 90498
Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline114455Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65441Perussuomalaiset eiväy uskaltaneet tulla ulos bussista Helsingissä .
Perussuomalaiset erikoisessa tilanteessa Helsingissä – Eivät uskaltaneet tulla ulos bussistaan: ”Uhka käsin kosketeltavi159441YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25436