Mikä ihmisiä vaivaa?

Anonyymi

Nyt ihan kirjottelen asiaa tänne. Tummaihoisten halveksuminen on rasismia, sen kaikki tietää. Mutta tämä alkaa mennä liian pitkälle. Jos edes sanoo sanan "musta" niin se on muka rasismia.
"Hei, ostan mustan koiran"
Joku: "vitu rasisti"
EIKÖ SANAA MUSTA SAA ENÄÄ SANOA?
"Jaa, tässä banaanissa enemmän tummaa kuin tuossa toisessa" tämäkin muka RASISTISTA.
Sama asia, kun tummaihoinen henkilö sanoo "tää banaani on vaalea" Eli samalla logiikalla TÄMÄKIN on rasistista.


"Taivaalla oleva pilvi on todella tumma"
Joku "VI*UN RASISTI"

Jos sanoo sanan tumma, sekö on AUTOMAATTISESTI rasismia? Mites joku kuvataiteen opettaja. Tässä esimerkki:

"Tehdään tällainen tumma työ. Laitetaan tähän työhön tummia värejä , ei vaaleita värejä. Haeppas Pertti tuolta tuo tumma musta pulloväripurkki"

ELI IHMISTEN MIELESTÄ JOS NORMAALISTI SANOO SANAN "TUMMA" TAI "MUSTA", SE ON AUTOMAATTISESTI RASISTISTA.
En käsitä.

5

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se mikä vaivaa, on afrocentrismin nousu ja siitä seuraavat ilmiöt, esim picpoc väki määrittelee mitä sanoja vaaleaihoiset saavat käyttää--itse kyllä kutsuvat toisiaan n**goiksi jne. Jenkkiläinen hapatus jolla ei ole MITÄÄN tekemistä Suomen kanssa. Kaikki täällä olevat tummat tunkivat itse tänne(vaikka väkisin)

    • Anonyymi

      tässä taisi olla vähän asiaa minä ajattelen musta tai tumma mutta ilman rasistisia tai halventavia mielipiteitä,. olisihan se hienoa jos voisi sanoa vaikka afro suomalainen taisin olla ensimmäinen joka tuon keksi mutta rasistien ansiosta se ei toimi.

      • Anonyymi

        Ei ole olemassa mitään afrosuomalaista. On vain maahanmuuttajia tai suomessa syntyneitä afrikkalaisia jne.


      • Anonyymi

        Miksi muuten nimittelet rasistiksi kaikkia jotka eivät ole samaa mieltä kanssasi tai jaa vihreää unelmaa?


    • Anonyymi

      Naapurin valkoinen koira on rasisti koska vihahaukkuu aina kun kohtaa meidän mustan koiran, pitääkö olla huolissaan?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      22
      2297
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1413
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1208
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      889
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      831
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      822
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      202
      799
    9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      17
      792
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      765
    Aihe