Vuonna 1904 kuollut pankinjohtaja salasi testamenttinsa vuosiin 2200, 2220 ja 2230 asti – kukaan ei tiedä miksi.
"Testamentin saatteena ollut määräyskirja antoi Iisalmen kaupungille tehtäväksi huolehtia kolmellatoista eri tilillä olevasta yhteensä 15 000 markan rahasummasta."
Mutta mikä oli/on oikea arvo ?
Oliko summa vuonna 1904 siis 15000 silloista markkaa vai 1500000 silloista markkaa ?
Vuonna 1963 tehtiin mielenkiintoinen rahauudistus, ideana tämä:
100 vuoden 1962 markkaa = 1 vuoden 1963 markka, eli vanhasta markasta tehtiin penni = 1/100 markkaa.
Ja sitten tulivat eurot markan tilalle, tilivaluuttana 1999 alusta ja käteisenä rahana 2002 alusta.
Onkohan is:n toimittaja ottanut huomioon tuon 1963 tehdyn 100:1 rahanmuunnoksen ?
lähde:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008998011.html
kommenttini:
yleensä toki vainajan tahtoa tulisi kunnioittaa - MUTTA:
Asiassa pitäisi ottaa huomioon inflaation ja pankkipalvelumaksujen vaikutus.
Jos niitä ei oteta huomioon niin vuonna 2200 ei ole enää mitään jaettavaa.
Millainen inflaatio oli vainajan elinaikana ?
Jos nykymenoon verrattuna hyvin pieni, on syytä olettaa, ettei 1904 kuollut pankinjohtaja voinut aavistaakaan, miten nopeasti tulevaisuudessa inflaatio "syö" rahan arvoa. Eikä silloin talletuksista mennyt pankkipalvelumaksuja.
Huolisikohan S-Pankki kuolinpesää asiakkaaksi ?
Ja joku S-ryhmään kuuluva osuuskunta jäseneksi ?
Jos molempiin kyllä, niin välttäisi edes pankkipalvelumaksut liittymällä osuuskunnan jäseneksi ja tili ilman pankkipalvelumaksuja.
NYT toimeen, Iisalmi.
Koska vainajalla ennen 1904 ei ollut mahdollisuutta ennustaa nykyajan ahneutta kuten pankkipalvelumaksuja ja inflaatiota, joka ylittää tilille maksettavan koron, niin tässä tapauksessa nuo ovat riittäviä syitä poiketa kirjoitetusta tahdosta ainakin sen verran, että rahat pitäisi saada turvaan pankkipalvelumaksuilta ja inflaatiolta.
Rahojen lopullisesta kohteesta vielä tämän verran:
Mitä, jos mies testamenttasi rahat jollekin yhdistykselle tai säätiölle, jota ei ole enää olemassa ?
1904 -> 2200 ; tuossa on melkein 300 vuotta välissä.
Pitäisin todennäköisyyttä huomattavana, että jokin yhdistys tai säätiö ehtii melkein 300 vuoden aikana lakata olemasta olemassa.
em. syistä testamentti pitää avata heti - ja olisi pitänyt avata aikoja sitten !
Jos ei avata, niin on lähes varmaa, että rahan arvo on kadonnut kun testamentti avataan - osittain pankkipalvelumaksujen ja osittain inflaation syömänä.
outo testamentti - arvo ?
Anonyymi
0
229
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2847888Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1714158Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1582419Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy272123Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17732026- 471590
- 481547
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s71456Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421274- 1631200