Duunarit ovat tärkeämpiä kuin ajateemiset turhakkeet

Anonyymi

Kaikista hupaisinta Suomessa on, että duunarien pitäisi tehdä työtä nälkäpalkalla ja ylikoulutettujen turhakkaiden saada suurta palkkaa nollatyöstään.

Onneksi nykyään edes osalle duunareista Suomessa maksetaan ja kokenut, pätevä putkiasentaja on yksi näistä ammateista.

8

63

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä. Hyvänä ja viimeisimpänä esimerkkinä tästä on herra Vartiainen. Kelpaa sitä biitsillä palmupuun alla vetää sangriittaa. Ei huolen häivää. Toivottavasti muisti ottaa torkkupeiton mukaan, kun on niin raskasta tuo työn teko.

    • Anonyymi

      Toista se on Venäjällä. Siellä maksetaan kunnon rahat trollin duunista. Eikä tarvitse edes kieliä osata, niin kuin Suomessa vaaditaan Lappeenrannan kassoiltakin.

    • Anonyymi

      Ne ovat vahvoilla jatkossa, jotka osaa rakentaa taloja,korjata,remontoida,tehdä jotain kaunista ja myydä tuotteitaan jne ja viljellä maata,kasvattaa karjaa he osaavat tehdä ja sopeutua itse elättää itsensä. Heillä on myös vapaus asua miten haluavat.
      Yliopistoissa ym kouluissa opitut tiedot ja taidot voivat muuttua jolloin heistä ei ole oman alan töihin esim opettajat,lääkärit. Heidän on suoritettava tutkinnot uusien vaatimusten mukaisiksi. Emme tule tarvitsemana nykyistä määriä hallinto eikä virkamies laumaa elätettävänä. Turhia tutkijoita ja tohtoreita.

    • Anonyymi

      Kerro nyt muutama "nollatyö"ammatti. Ja johon tarvitaan "ylikoulutettu". Helpottaisi keskustelua.

      • Anonyymi

        Kynällä pöytään naputtajat. Löytyy valtiolta ja kunnilta.🤭


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kynällä pöytään naputtajat. Löytyy valtiolta ja kunnilta.🤭

        Tuo ei ole ammattinimike. Et siis tiedä yhtään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kynällä pöytään naputtajat. Löytyy valtiolta ja kunnilta.🤭

        Kaikki asiainvaltuutetut. Heillä on hyvä palkka ja nolla vastuu.


    • Duunarit käyttävät taitavia käsiään, akateemiset tarkkoja aivojaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      26
      5133
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3745
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3177
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2709
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1298
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      275
      1249
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      59
      1165
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1129
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1106
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      207
      1024
    Aihe