Muistisairaus ja korona

Anonyymi

Nyt tilanne seuraava. Mieheni koronassa ja itsekin siis ainakin altistunut. Isäni 81v ei vaan tunnu ymmärtävän tätäkään tilannetta. Sanoin kyllä että näin päässyt käymään niin ensin kyselee että mikä se sellainen korona on... Voi luoja sentään sanon minä. Niinkuin siitä on uutisoitu. Mutta kun ei muista niin ei. Ja eikä tässä vielä kaikki. Isälläni ei ensimmäistäkään rokotusta koronaan. Pistää vihaksi miten muistisairas olettaa että häntä hoivataan puolikuntoisena 😡

3

194

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö ole vähän liikaa olettaa että muistisairas muistaisi ja ymmärtäisi kaikki asiat. Varmasti turhauttavaa ja vaikeaa, mutta senhän se sairaus juuri tekee ettei ihminen enää muista. Tsemppiä ja jaksamista! Muistisairaan läheisenä ei ole aina helppoa. Meillä samassa tilanteessa oli vaikeuksia pitää koronapotilas eristyksessä, ettei tartuttaisi muita.

    • Anonyymi

      Kannataa sisäistää,muistisairaan tila sekä oma tila.-Täytyy ymmärtää mitä muistisairaus on.Omaishoitaja sekä edunvalvoja on hyvä hankkia,sekä muita tapaamisia muistisairaiden kanssa.Teidän täytyy pikinmiten eristää Koronan altistumisen takia 81 vuotias.Soitto terveysasemalle auttaisi jatko toimenpiteisiin.
      Suomessa on tosi paljon ihmisiä ilman rokotetta,aika moni on jopa kuollut rokotteisiin.

    • Anonyymi

      Ymmärrän että sinua huolestuttaa , mutta omasta kokemuksesta tiedän ettei kannata olla ärsyyntynyt, sillä ei isäsi voi sairaudelleen mitään Ja onhan niiden vaikea ymmärtää mitä sana korona on kun eivät koskaan ole sellaista elämänsä aikana kuulleet puhuttavankaan .
      Se on niin totta kun sanotaan muistisairautta omaisten sairaudeksi , se ottaa toisinaan kaikki voimat kun yrittää selitellä ja näkee ettei toinen ymmärrä . Mutta selittelyt eivät auta , parempi kun sanoo että on tarttuvaa flunssaa liikkellä niin menee jakeluun paremmin .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      667
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      539
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    8. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe