valtioiden välisen verkon käytöstä pörssisähkön mukaan eli kun pössisähköstä maksetaan rajojen ulkopuolella 500 euro/MWh, Fingrin perii verkon käytöstä 90 % pörssisähkön hinnasta eli 450 euro/MWh. Tuonti sähkön verkkohinta sen sijaan pysyy nykyisellä tasolla.
Kyseinen hinnoittelu otetaan aina käyttöön siinä vaiheessa kun Suomen oma sähkökapasiteetti laskee alle 110 % omavaraisuuden.Kyseinen käytäntö on täysin laillinen ja tasapuolinen. Silloin sähköyhtiöt eivät voi pörssipelata ja manipuloida sähkönhinnoittelua niin kuin Fortumin tuntuu tehnee. Valtion ei myöskään tarvise ryhtyä mihinkään muihin veronkevennyksiin tai maksaa tukia.
Sähkön vientiä voidaan helposti rajoittaa Fingridin avulla. Fingrid alkaa hinnoittelemaan
6
71
Vastaukset
- Anonyymi
Fingridillä on monopoli sähköverkkoyhteykissä ulkomaille ja se voi vapaasti hinnoitella siirtohintansa valtiovallan tahdon mukaisesti. Krriisitilanteessa ei tarvitse noudattaa sähkökeinottelijan toiveita. Kriisi tilanteessa voidaan myös käynnistää varalla olevat voimalaitokset päin vastoin kuin joku asiantuntija väitti, mikäli osoitetaan, että markkinoita manipuloidaan keinottelu tarkoituksessa.
- Anonyymi
Suhmureita ei kiinnosta vaikka kansa jäätyisi hengiltä!
- Anonyymi
Viherpiityksen mielestä on oikein, että suorasähkölämmitteisine asuntojen omistajat menevät perikatoon samalla kun sähkö autot ajavat ilman veroja ja niitä hankintaa jopa tuetaan. Sähkö on pahasta riippuen viherpiipittäjän tarpeesta. Nostakaa kaukolämmönhinta samalle tasalle kuin sähkön, niin eikö ala tuntumaan. Sama energiayhtiö tuotaa Hkissä sähkön ja kaukolämmön. Joten miksi ainoastaan sähkön osalta sallitaan 300 % nousu kun kaukolämmön osalta kitistään 10 % noususta.
- Anonyymi
Helppo, hyvä, tasapuolinen ja oikeudenmukainen ehdotus.
- Anonyymi
Norja tekee juuri noin ja kieltää sähkönviennin ulkomaille siihen saakka, kun oma tarve on turvattu. Joten Suomen pullikointi ja väite, että sähkönvientikielto talvella muka olisi kansainvälisiä sopimksia vastaan. Suomen on seurattava Norjan mallia ja kiellettävä sähkön myynti ulkomaille sekä sähköpörssipeluu ensi talvena.
- Anonyymi
Viro varastaa Suomen sähköt eikä Venäjältä saa ostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1908627
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264788- 504248
- 623817
- 513226
- 503000
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262686- 432491
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.452359Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382223