Ihmiset maksavat veronsa siihen maahan, missä asuvat.
Sillä verolla rahoitetaan asuinmaan terveydenhoitoa, kouluja, sosiaaliturvaa ym., joita maassa asuva käyttää.
Miksi ulkomailla asuvan ja ulkomaisia palveluja käyttävän suomalaisen tai minkään muun maan kansalaisen pitäisi maksaa Suomen palveluiden, joita ei käytä, kustantamisesta?
Sillä verolla rahoitetaan asuinmaan terveydenhoitoa, kouluja, sosiaaliturvaa ym., joita maassa asuva käyttää.
Miksi ulkomailla asuvan ja ulkomaisia palveluja käyttävän suomalaisen tai minkään muun maan kansalaisen pitäisi maksaa Suomen palveluiden, joita ei käytä, kustantamisesta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asialla+on+myös+toinen+puoli.
Miksi+pidämme+itsestään+selvänä,+että+Suomen+verotuksen+tarvitsee+olla+useita+prosentteja+korkeampi+kuin+muissa+saman+elintason+ja+sosiaaliturvan+maissa?
Suomella+ei+ole+mitään+ainutkertaisia+ongelmia,+joita+ei+voisi+hoitaa+tehokkaasti.+Meillä+on+teollisuutta,+joka+pärjää,+vaikka+meillä+on+pitkät+etäisyydet,+kireä+talvi+ja+vähän+ihmisiä.+
Suomen+järjestelmässä+on+joku+paikka,+johon+vuotaa+rahaa+5-10%+kaikista+veroista.+Epäilen,+että+se+on+vain+tahdon+alaista+tehottomuutta.+Meillä+on+joukko+ihmisiä,+jotka+vastustavat+tehokkuutta+sanana.+Heildän+näkökulmastaan+on+parempi,+että+joku+ihminen+painaa+apinana+nappia+sen+sijaan,+ettei+nappia+tarvitse+lainkaan+painaa.
Ei+koneen+palvominen+tuo+inhimillistä+näkemystä+mihinkään.+Kun+tiedetään,+vaikka+että+kuuman+veden+lämpötilan+pitää+olla+50-60C,+niin+säädöstä+ei+tule+yhtään+parempaa,+jos+sit+ätekee+joku+ihminen+seuraamalla+lämpömittaria+ja+kytkemällä+vastuksia+-+etenkin,+kun+kuumaa+vettä+ei+saada+silloin,+kun+hän+on+sairaana.
Minun suosikkini catch22-laeista on hoitajamitoitus.
Hoidettavia on n.100.000
Jokaista kohden pitää olla jatkuvasti 0,5-0,7 koulutettua pätevää hoitajaa. Jos käytetään yleistä 3/7 -mitoitusta, hoitajia täytyy olla 300 000- 500 000 ja määrä kasvaa.
Tarvitaan siis ihan lakiin perustuen lisää henkilömäärä, joka sulkisi kaikki kaupat tai lopettaisi kaiken rakentamisen.
Olen nauranut toimittajille, jotka uutisoivat Ukrainasta lähteneessä ensimmäisessä laivassa olleen 26 tonnia viljaa - siis yhden vajaan rekan verran. Valitettavasti meidän ylimmällä johdolla menee myös tuhat, mijoona ja miljardi sekaisin.
Minun poikani asuu ja tekee töitä jenkeissä eikä maksa senttiäkään veroja Suomeen. Mistä aloittajauuno on saanut moista päähänsä.
Hei Uuno, perehdy tuohon ja sivisty:
https://www.johanhagerstrom.com/exit-vero-eli-maastapoistumisvero/
Ongelma juontaa juurensa samasta kuin kaikki muutkin ongelmat.
Suhmurit ovat tuhonneet koko maan!
Väittäisin, että suhmurit ovat rakentaneet tämän maan mieleisekseen.
Suomalaisella konsensuksella saadaan hyvää aikaan, mutta sen varjopuolena on, ettei korruptioon ja kähmintään puututa.
Eräillä yrittäjillä oleet varat miljardeja ulkomailla yli 10 vuotta miksi maksella suomeen kun ulkomailla ei tarvitse maksaa mitään NAUTTII VAAN SATOJEN MILJOONIEN KORKOTULOISTA PER VUOSI