Miten moottorisahasta katsotaan kipinä?

Anonyymi

Ennen on tehty niin että oli vehje mikä tahansa, otettiin tulppa irti, hattu kiinni ja tulppa moottoriin tai muuhun metalliin kiinni ja vetäistiin narusta.

Nyt kipinää ei tule. Luulin että oli tulpassa vika ja hain uuden tulpan, Ei kipinää edelleenkään. Vika olikin muualla kuin kipinässä ja nyt saha toimii. Mutta kipinää ei tule edelleenkään kokeilemalla. Onko nuo uudet vehkeet jotenkin eristetty ettei kipinää saa?

12

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja ett sitten vaan koittanut pysäytys päällä jolloin ei kipinää tuu.

      • Anonyymi

        En kokeillut.


    • Anonyymi

      Uusissa sahoissa on piilokipinä ja ikänäkösalaus. Näkyy vain pimeässä ja pokat naamalla.

      • Anonyymi

        Näöntarkastus oli juuri. Ihmetteli että miten voi olla täydellinen näkö vieläkin. Yhtä hyvä kuin armeijassa jolloin todettiin että "lentäjän näkö".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näöntarkastus oli juuri. Ihmetteli että miten voi olla täydellinen näkö vieläkin. Yhtä hyvä kuin armeijassa jolloin todettiin että "lentäjän näkö".

        No sittenhän vika on lentäjän päässä. Kipinä näkyy mutta aivot ei käsitä


    • Anonyymi

      Ruuvaa toinen tulppa kiinni mutta älä kytke siihen tulpanhattua. Kytke tulpanhattu irtotulppaan ja vie se tulpan kanta siihen kiinnitettyn tulppaan.

      • Anonyymi

        Minkähän ihmeen takia noin pitäisi tehdä -jos tuon oikein ymmärttää niin silloin on 2 tulppaa eli kipinäväliä sarjassa ja ei välttämättä senkään takia kipinää enää näy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkähän ihmeen takia noin pitäisi tehdä -jos tuon oikein ymmärttää niin silloin on 2 tulppaa eli kipinäväliä sarjassa ja ei välttämättä senkään takia kipinää enää näy.

        Koskahan tulee seuraava aloitus sarjoitetuista tulpista?


    • Anonyymi

      Kannattaa ostaa tulpat samasta sarjanumerosatsista kuten tietokoneen muistikammatkin toimii varmemmin.
      Mitä nyt itse pähkäillyt kun kaveri aukas mun sahan tulpan että mustaa mönjään sisällä oli ja haisi kun joku kaatis!
      No kaveri sano että valosan aikaan ei näkyny kipinää niin parempi pimeellä tarkistaa että onko kipinä sielä.
      Voiko kone toimia ollenkaan tai huonosti jos ei näy kipinä?

      • Anonyymi

        Ellei kipinää näy sitä ei ole tai sitä ei näy. Ellei ole ei toimi. Ellei näy voi olla että toimii.


    • Anonyymi

      Tulpista ja sytytyksestä sen verran että tukkeutunut äänenvaimentimen ulostulo aiheuttaa tulpan hajoamisia. Turha vaihtaa osia

      Useamman sahan ostanut toisilta jossa näin.

      Joissakin on vaimentimissa esim 3-4mm reikiä useampia jotka muurautuvat jos sahataan osakaasulla ja pieniä pätkiä.

      • Anonyymi

        Kannattaa myös katsoa onko bensiininsuodatin tukkeutunut


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1609
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe