ja summa kasvoi reaalisesti edellisvuodesta yli neljä prosenttia.
Suhteessa hirveän iso osa tuosta meni (menee) mamuille, varsinkin näille Lähi-Idästä ja Afrikasta tulleille.
Kela maksoi vuonna 2020 erilaisia asumistukia yhteensä yli 2,2 miljardia
9
148
Vastaukset
- Anonyymi
Totta puhut, mutta loppujen lopuksi ne rahat menevät rikkaille asunnon omistajille.
- Anonyymi
Asumistukijen nostajista 93,8 prosenttia oli vuonna 2020 persuja. Maahanmuuttajien osuus on siten mitätön.
- Anonyymi
Naapurustostani on lähtenyt kahden vuoden aikana ainakin neljä 15-16 vuotiasta jannua asumaan omiin asuntoihinsa, koska vanhempien mielestä valtion antama "ilmainen" raha on käytettävä!
Nämä ovat siis poikia joidenka vahemmilla on iso omakotitalo jossa tilaa nuorelle teinipojalle temmeltää, mutta silti mukavuudenhalusta on muutettu muutaman sadan metrin päähän rivitaloon tai kerrostaloon ja laitettu yhteiskunta maksamaan lasku!
Samalla nousee opintotukikin kun asuu omassa kämpässä. Tällainen "mukavuusasuminen" ja tukien lypsäminen ilman tarkoitusta, maksaa satoja miljoonia suomalaiselle veronmaksajalle joka vuosi ja trendi vain lisääntyy vuosi vuodelta, kun jo 13-14 vuotiaitakin aletaan patistelemaan ilmaisen rahan asuntoihin.- Anonyymi
Asu sinä peräkamaripersu vaan sen äitivainaasi kanssa. Suomessa ns. normaali nuori lähtee vanhempiensa luota norkoilemasta heti kuin on vaan mahdollista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asu sinä peräkamaripersu vaan sen äitivainaasi kanssa. Suomessa ns. normaali nuori lähtee vanhempiensa luota norkoilemasta heti kuin on vaan mahdollista.
Maksa sinä vain korkeaa- ja joka vuosi nousevaa veroa! Minä asun ulkomailla ja elokuun lopussa lähden sinne takaisin! Kesälomallani täällä vain pari viikkoa käymässä.
SE on sitä onnistunutta maahantunkeutujien kotiuttamista . Sieltähän piti olla joukossa suurijoukko lääkäreitä,insinööröjä ym. MIxi nyt kaikilla on KELA kortit??? Mixi he eivät ole töissä kuten viherkommarit uhosi:Paikkaavat työvoimapulaa.
- Anonyymi
" MIxi nyt kaikilla on KELA kortit???"
eikös jokaisella kansalaisella ole Kela kortti ihan lain mukaan?
- Anonyymi
Hirveä kiire vaatia kattoa sähkönhinnalle, mutta miksi eivät palauta vuokrakattoa, sillä valtio säästäisi eniten ja rahat riittäisi vaikka tilapäisesti korkeampaan sähkölaskuunkin. Toimeentulotukea voi hakea myös sähkölaskuun, mutta vuokrasääntelystä olisi pysyvä hyöty.
Kepulit ja kokkareet poisti vuokrasääntelyn, eivätkä halua palauttaa koska haluavat loisia vuokraisäntinä toisten työllä ja tuovat matuja rikastuakseen niilläkin. Demarit rahastaa myös asunnoilla, siksi marinkaan ei ehdota vuokrasääntelyn palauttamista. - Anonyymi
Heti vuokrasääntely takaisin, ei verorahoilla kuulu asuntosijoittelijoita rikastuttaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521867
- 621802
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121345- 611151
- 491114
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41795Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118657Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86650Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32627- 38586