Asia on nyt niin ettei enää edes OL3 pelasta kansalaisia. Nyt tarjotaan 1 vuoden sähkösopimusta lähes 50 snt/KWh? Monia naurattaa mutta pörssihinta voi olla juuri tuota luokkaa - keskimäärin seuraavat 12 kuukautta. Mutta kukaan ei suostu selittämään miksi hinta noin korkea. Syy on siinä että Suomi on siirtynyt kansainvälisiin energiamarkkinoiden touhuun. Energiayhtiöt maksattavat kaiken nyt suomalaisille kuluttajilla, vaikka energian tuottaminen ydinvoimalla, vesivoimalla, turpeella, hakkeella ei ole juuri viime talvesta kallistunut. Koko päästökauppa on ollut suurta huijausta.
Suomalaiset lammaslauma - alistuvat kiltisti mihin tahansa. Energiafirmoja naurattaa
3
82
Vastaukset
- Anonyymi
1) päästökauppa
2) typerät Venäjä-pakotteet
3) kotimaisen energian (turve ja hake) alasajo
4) ydinvoimala olisi pitänyt hankkia Aasiasta - Anonyymi
Valitettavasti aloittaja on täysin oikeassa. Päästökauppa on EU:n suurin kusetus hmm tai oikeastaan toiseksi suurin, sillä suurin oli se, kun saivat suomalaiset liittymään EU:hun lupaamalla erilaisia tukia... Parina ekana vuonna tuli muutama miljoona, mutta nyt maksellaan useita MILJARDEJA vuodessa ja osuus vain kasvaa erilaisten lisämaksujen vuoksi.
Sitran projektijohtaja, taloustieteen tohtori Outi Haanperä sanoi jossakin haastattelussa, että: Päästökaupan tavoite ei ole koskaan ollut se, että kuluttajahinnat nousevat vaan tarjota kannustin tehdä päästövähennyksiä siellä, missä se on kaikkein kustannustehokkainta.
Kuinka niinkuin omasta mielestä on mennyt? Ihmetystä minussa on herättänyt myös se, mikä maa pystyy myymään suomelle noita "päästöoikeuksia"? Eikö maapallo ole yhteinen ja kaikkien maiden on osallistuttava päästövähennyksiin? Onko joku maa muka pystynyt vähentämään päästöjään jo niin paljon, että voi myydä oikeuksia suomelle? Minne nuo kerätyt rahat menevät? Suomi sain jokin aika sitten 400miljoonaa päästökaupasta mutta nyt vihreät ovat saaneet aikaan sen, että tuleva maksuosuutemme onkin jo 7MILJARDIA!!! Kiitos kuulunee "KUNNIANHIMOISELLE PÄÄSTÖVÄHENNYKSELLE", ja Vihreille. - Anonyymi
onko tämä lopullinen hinta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822442Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant849659Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.477627Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886418SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896133Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495122HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1184776Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,322669Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1012229