Velkajärjestely pitäisi poistaa useimmilta

Anonyymi

Mielestäni on väärin, että ihmiset tekevät velkaa, ylivelkaantuvat ja jättävät maksamatta. Hakeutuvat velkajärjestelyyn ja saavat velkoja anteeksi. Yleensä nämä velkajärjestelyjen kuukausierä ovat naurettavan pieniä. Jos otat velkaa, maksa itse, itse olet myös velan tehnyt. Jokaisen pitäisi vastata omista tekemisistään.

Tuttava on velkajärjestelyssä, sai pitää talon, mutta niin vain porskuttaa hyvin, eikä edes tee tiukkaa. Otti liian ison asuntolainan eikä pystynyt maksamaan lyhennyksiä. Eikä tuo velkajärjestelyssä oleminen ole rahakäyttäytymistä mitenkään muuttanut, lainaa rahaa suvulta ja ystäviltä. Ostelee jatkuvasti jotain uutta kotiinsa. Varmasti velkaantuu uudestaan velkajärjestelyn päätyttä. Mutta talo säilyy hänellä, joten on väärin. Me muut maksamme omat asunnot ja talot, toiset eivät maksa kuin rippeitä ja omaisuus säilyy.

Sitten nämä tyypit jotka on taannut toisen henkilön lainoja. Miksi takasi? Jos, et ymmärrä mihin nimesi pistät tai et varaudu siihen, että voit joutua takaajana maksaman velan, niin älä allekirjoita, kenenkään ei ole pakko sitä tehdä.

Velkajärjestely voisi tulla kyseeseen siinä tapauksessa, että esim. velallisen päälle olisi ajanut rattijuoppo, velallinen olisi joutunut vaikka loppuelämäksi pyörätuoliin eikä voisi tehdä töitänsä esim. kirvesmiehen työtä tai jotain sellaista työtä johon tarvitsee jaloilla liikkumista.

Velkajärjestelyyn pääseminen on tehty liian helpoksi ja varsinkin joillakin ihmisillä on käsitys jo velan alkuvaiheissa, että ei se mitään, aina velat saa anteeksi tai pääsee velkajärjestelyyn ja sitten on taas kuivilla.

6

563

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja jättävät suuret verot maksamatta ja ovat saamassa valtiolta hautajaiset .

    • Anonyymi

      Kirjoitat puuta heinää. Talo on yleensä asuntolainan vakuutena ja se kyllä lähtee jos lainan jättää maksamatta.

    • Anonyymi

      Hänellä on suvaitseva tuttavapiiri jos lainaavat avokätisesti rahaa tuhlailuun.
      Ei kyllä kivalta vaikuta valkarahalla elo. Itse en mistään hinnasta lainailisi keneltäkään. Ennemmin olisin ilman.

    • Anonyymi

      Se on paskaa että otetaan velkaa eikä edes aiota maksaa penniäkään. Se on paskaa että asiansa paskonut alkaa neuvomaan muita. Suomessa on varmaan paljon ihmisiä joille olisi pitänyt asettaa edunvalvoja jo kakarana sillä ymmärtämättömyys on tiedetty jo silloin.

      Tuo on myös väärin, että tiedot tulee nopeasti takas maksujen suorittamisesta. Mielestäni velkajärjestely on turha. Ulosoton tapaan maksat 15v plus viisi olisi paras! Asiansa kussut 45v tietää ettei tiedoilla ole enää lähellä 70v enää väliä. Puhelinliittymiä, vuokria ja vakuutuksia varten joku erillinen laki.

    • Anonyymi

      Laki järjestelystä tehtiin 35v sitten ratkaisuksi sen aikaiseen tilanteeseen. Se oli tarkoitettu väliaikaikaiseksi, mutta siitä tuli kuitenkin muuta. Kun pankit eivät edellytä lojaalisuutta yhdelle pankille, niin ihminen voi velkaantua eikä positiivinen rekisteri ratko mitään ongelmia ennen 2000 lukua syntyneitten kohdalta. Voi mennä monia kymmeniä vuosia ennen kuin järjestelylaki kumotaan. Se ken elää 2050 varmaan kertoo miten kävi.

      Osa ihmisistä ei ymmärrä mitä sopimukset tarkoittaa.

    • Anonyymi

      Eutanasia toimii myös velkajärjestelynä. Ratkaisee melkein kaikki Suomen ongelmat.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe