Marin voi juhlia vapaillaan ihan niin paljon kuin häntä huvittaa. Kuka voi olla niin urpo että kuvittelee Marinin olevan kriisitilanteessa se jeesu joka meidät pelastaa.
Meillä on Puolustusvoimat, Poliisi ja Pelastuslaitos sekä iso joukko virkamiehiä jotka päivystävät vaikka Marin olisi utsjoki-kevolla baarissa. Nyt tehdään kärpäsestä härkänen kun vatvotaan tälläistä jonnin joutavaa asiaa.
Meillä on Puolustusvoimat, Poliisi ja Pelastuslaitos sekä iso joukko virkamiehiä jotka päivystävät vaikka Marin olisi utsjoki-kevolla baarissa. Nyt tehdään kärpäsestä härkänen kun vatvotaan tälläistä jonnin joutavaa asiaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Marin on Katastrofi jo.
Mutta kun Marin päivysti. Siis bailatessaan. Ymmärrätkö? Vai onko liian vaikeaa?
Väitätkö että jos Suomeen hyökättäisiin niin ensimmäinen hätäpuhelu tulisi marinille joka sitten suorittaisi käskynjaon. buahahahahaa.....
Oletko tyhmä, Marin on pääministeri,siis Suomen etkö ymmärrä pointtia. Ketä siihen virkaan valitaan tai pääsee,pitäisi olla kunnioitusta myös Suomen kansaa kohtaan. Nyt näin ei ole, käytöksellään viestittää ylimielistä teiniä,ei tärkeää valtiomiestä....tai hitto henkilöä,naisia miten vaan.
Päätehtävä ministereillä on Suomen politiikassa eikä katastrofien ja onnettomuuksien selvittäminen.
Pääministeri voi sitten antaa myötätuntoisia lausuntoja kuten presidenttikin, jos jotain kansalaisia järkyttävää tapahtuu.
Kankaanniemi twiittasi että voi tulla vaikka tsunami keskellä yötä :D
Silloin pitää kyllä itse vessaan.
*mennä
Tsunami tuli 2004, jonnet ei muista. Siinä kuoli 150 suomalaista..ellen väärin muista. Tässäkin tapauksessa marin olisi kömpinyt median eteen seuraavan päivän iltana krapulasta selvittyään....
Ei ollut vapailla, työpuhelin taskussa.
Oliko puhelin päällä? Sitä ei sanottu...
Marinin+tarvii+selittää+vain+äänestäjilleen,ei+vihollispuolueiden+edustajille.+Päämäärät+kuinka+eletään+eivät+ole+samat+eri+puolella,miksi+siis+kilpailijapuolueille+pitäisi+selittää+mitään?+
Paras+ideologia+voittaa+aina+lopulta.+Mulla+se+on+demokraattinen+vasemmisto+,ei+narsistinen+oikeisto.+
Muillakin+ihmisoikeuksia+kunnioittavilla+se+on+sama.
Minä+Marinina+tekisin+tämän+selväksi+oikeistolle.+Tulkoot+toimeen+omillaan+niin+mekin+tulemme+vasemmistoleirissä,mutta+oikeisto+ei+halua+koskaan+että++rahanvallalle+tehdään+kertakaikkinen+loppu+ja+jakamattomien+ihmisoikeuksien+loukkaudet+loppuu+Suomessa+ja+muuallakin+kokonaan.+Siihen+ei+todellakaan+kuulu+mikään+rahalla+kiristäminen+ja+orjuuttaminen+niin+kun+oikeisto+aina+haluaa+muita+tekemään,+pelkkä+leivän+ja+lämpimän+tekeminen+ei+ota+aikaa+keneltäkään+kuin+muutamia+päiviä+vuodesta+,muuhan+voi+olla+köytännössä+vapaata,eikä+kenenkään+tarvitse+tehdä+töitä+enempää+kuin+haluaa.+
Elämä+on+lopulta+siten+pelkkää+oleilua+päivästä+toiseen+,ei+pakkotyötä+kapitalismin+eteen.
98%+nykytyöstä+on+todellakin+turhaa+kaikkialla+ja+samoin+sen+luoma+saastuttaminen+ja+energiankulutus,tästä+ei+puhu+juuri+kukaan+,koskaan,miksi?
Lopussa+noita+itsevaltiaita+ei+äänestä+kukaan+tervejärkinen+vaan+maailma+on+tasa-arvoinen+demokratia+,ei+rahanvallan+plutokratia+ja+raha+voidaan+tarpeettomana+lopettaa+eikä+pitää+oikeiston+kiristämisvälineenä+köyhien+ja+rikkaiden+välille+niin+nykyisin+tapahtuu+kaikkialla.
Laulu+pitäisikin+tämän+ideologioiden+suhteen+puhaltaa+poikki+ja+kenenkään+ei+pitäisi+tehdä+mitään+ennen+kuin+ne+ovat+selvät,vain+noin+nykyorjuutus+katkeaa+työläisiltä+ja+oikea+paratiisi+voi+vihdoin+alkaa.+Parempaa+maailmaa+ja+ihmisen+olotilaa+ei+pysty+kukaan+maailmankaikkeuteen+rakentamaan.
Mitään+jumalia+ei+ole+mitkä+mitään+rakentaisi+yhdellekään+ihmiselle,on+vain+ihmiseläin+itse+jonka+se+pitää+tehdä+alusta+loppuun.
"Meillä on Puolustusvoimat, Poliisi ja Pelastuslaitos sekä iso joukko virkamiehiä jotka päivystävät vaikka Marin olisi utsjoki-kevolla baarissa. Nyt tehdään kärpäsestä härkänen kun vatvotaan tälläistä jonnin joutavaa asiaa."
Entä jos Puolustusvoimat, Poliisit, Pelastuslaitos, Presidentti ja muu hallitus sattuu olemaan samaan aikaan kännissä tai kokaiinipöllyssä?
Tuo sun juttus on tyypillistä juopon selittelyä, itsellä ei ole vastuuta mistään, kyllä joku muu huolehtii velvollisuuksista.
Ei sitä kyllä tarvita mihinkään muuhunkaan. Eduskunta heittäköön koko kuvatuksen päätoimisesti rentoutumaan.
Kelle arvelet että Puolustusvoimat, Poliisi ja Pelastuslaitos sekä iso joukko virkamiehiä soittavat toimintaohjeet ja luvat saadakseen (vaikka että ammutaanko), jos sellainen hätä tulee?
"(vaikka että ammutaanko)" No aivan varmasti siitä ei Sannalta kysyttäisi yhtään mitään. Niinistö on istuva presidentti ja hän on puolustusvoimien ylipäällikkö. Niinistö sen yhdessä puolustusvoimien isojen kihojen kanssa neuvoteltuaan päättäisi. Mietipä vaikka sitä, että kuka tarkistaa kunniakomppanian (kaartin pataljoonan). Ootko nähnyt Marinin siellä silmä tarkkana kävelemässä.
Jos et tuota tiennyt, niin koulun penkille mars! Tai sitten olet vaan pätemisen haluinen nainen tai sivari.
Ulkoministeri hoitaa ulkomailla tapahtuvat asiat. Poliisi ja pelastuslaitos oman johtonsa kanssa hoitaa asiat ja sitten informoi as.omaista ministeriä (sisäministeri). Ministerit sitten ovat yhteydessä pääministeriin (omaan päällikköönsä) jne......
Ei Suomi ja Suomen turvallisuus ole yhden ihmisen varassa. Ei edes kahden tai kolmen tai neljän.....
Ilmanussimalla hommat hoituvat..
Toivon totisesti että pääsen seuraavien vaalien jälkeen näkemästä Marinin naamaa jatkuvasti mediassa.
Puolustusvoimat on korruptoitu jo 1990-luvulta lähtien. Niin ja sitten se Jari Aarnio...
Aloittajalta kysyisin että ketkä virkamiehet päivystävät vapaa- ajallaan?
Pääministeri juhli ja oli humalassa työaikana, kerropa kenellä tai keillä kaikilla virkamiehillä oli samalla tavalla työaika juuri silloin? Entä jos sellaisia ei ollutkaan ja ne virkamiehetkin olivat viihteellä jossakin?
Mitä yleensä Marinia pääministerinä tarvitaan, jos muut hoitavat hänen pääministerihommiaan, kun hän vain nauttii pääministerin suurista palkka ja muista eduista?