Jumala ei rakasta sinua

Anonyymi

enempää kuin mitä hän on ristillä osoittanut. Mitä on tuo rakkaus? Se on hänen katoamaton verensä vuodatettuna sinun pahoista teoistasi ja tämän rakkauden hän tahtoo ihmisten ottavan vastaan. Ei siksi että me olisimme sen arvoisia, vaan koska hän on laupias ja armahtavainen. Niin suuri on tämä rakkaus että hän katsoo ne jotka eivät sitä ota vastaan, tulijärven ansaitseviksi.

Jumala ei rakasta sinua "sellaisena kuin olet". Hän rakastaa meitä siitä huolimatta mitä olemme olleet. Onhan meissä kaikissa syntiä. Pahoja ajatuksia, sokeutta joka johtuu uskomistamme valheista. Ei Jumala senkaltaisia asioita rakasta. Hän on rakastanut sinua, ja rakastaa sinua kun uskot häneen Jeesuksessa ja sen myötä hän itse tekee sinusta sellaisen kuin hän haluaa sinun olevan. Vai mikä Jumala se on, kenelle ihminen voi antaa jotain mitä tällä ei jo ole? Hän kuolettaa meidän pahat tekomme ristiinnaulitsemalla sen vanhan ihmisen meissä Jeesuksen kanssa. Se millainen olin, kuolee ristin kautta. Sitä ei hyväksytä vaan se kuoletetaan pois. Sitä ei säälitä vaan se annetaan tuhottavaksi.

Galatalaiskirje 5:24
"Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen."

Onko tasa-arvo seurakunnassa tärkeää? Tasa-arvo on ylpeiden ihmisten tavoite. Ihmisten joiden pitää olla vähintään yhtä tärkeitä kuin muut tai parempia. Seurakunnassa suurin pitää toisia itseään parempina ja arvokkaampina. Näin opetti Kristus opetuslapsille ja niin hän opetti seurakunnille Paavalin kautta. Tasa-arvon tavoittelu laittaa esteen rakkaudelle. Jos toiset ovatkin vain tasa-arvoisia, ei ole rakkautta. Antakaa toisille enemmän arvoa kuin itsellenne. Pitäkää toisia suuremman kunnian ansainneina, Mitä me siinä häviämme? Vain ylpeä ihminen häviää kun ei korota itseään eikä itse päätä omaa arvoaan eikä anna edes muiden sitä päättää, vaan saa arvonsa Jumalalta. Tässä on Jumalan täydellisyys vs ihmisen vajavaisuus.

Filippiläiskirje 2:1-4
"Jos on jotakin kehoitusta Kristuksessa, jos jotakin rakkauden lohdutusta, jos jotakin Hengen yhteyttä, jos jotakin sydämellisyyttä, niin tehkää minun iloni täydelliseksi siten, että olette samaaa mieltä, että teillä on sama rakkaus, että olette sopuisat ja yksimieliset ettekä tee mitään itsekkyydestä tai turhan kunnian pyynnöstä, vaan että nöyryydessä pidätte toista parempana kuin itseänne ja että katsotte kukin, ette vain omaanne, vaan toistenkin parasta."

2

160

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala ei rakasta syntiä ihmien jonka hän on luonut rakastaa, koska antoi poikansa puolestamme kuolemaan synnin vuoksi. Jumalattomat joutvat kadotukseen se heitän osansa sinunkin osasi voi olla kadotus.

    • Anonyymi

      Ted Bundy on vuoksesi vuodatettu 🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      67
      1172
    2. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      1046
    3. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      20
      1018
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      63
      956
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      209
      751
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      616
    7. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      589
    8. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      42
      581
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      556
    10. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      42
      554
    Aihe