Televisiosta tulee kesällä paitsi uusintoja myös uusia sarjoja. Mitä uutta sarjaa odotat erityisesti? Mikä jää katsomatta? Vieläkö Sinkkuelämän uusintoja jaksaa katsoa vai istutko mielummin katsomaan Marco Bjurströmin uutta keskusteluohjelmaa?
Yle1:n ohjelmauutuuksia voi lukea osoitteesta:
http://www.yle.fi/tv1/tv1kesa2005.php
Kakkosen uutudet löytää osoitteesta:
http://www.yle.fi/tv2/tulevat_ohjelmat.php
Klikkaa kohtaa Kakkosen kesä.
MTV3:n sarjauutuudet esitellään osoitteessa:
http://www.mtv3.fi/pressi/kesa2005
Nelosen uudet sarjat löytyvät täältä:
http://www.nelonen.fi/e-ohjelmaesite/kesa/
Subtvn tarjontaan voi tutustua osoitteessa:
http://spotti.mtv3.fi/ajankohtaista.shtml/1162
Kesäsarjat vyöryvät televisioon
41
5521
Vastaukset
- pappa
tulee tuutin täydeltä,saisivat uusia koko ohjelmistonsa,ketähän kiinnostaa katsoa uusintoja ja tyhmiä sarjoja
- huebow
No mut eihän sitä tartte kokonaan uusix pistää! Onhan hyviikin ohjelmii..
- linkit'
huebow kirjoitti:
No mut eihän sitä tartte kokonaan uusix pistää! Onhan hyviikin ohjelmii..
ja eipä löytynyt niistä katsottavaa, aivan onnetonta ohjelmistoa. Pitäisiköhän lopettaa tv-maksu kesäksi, pistää telvisio jonnekin kellariin.
- kesä jees
Kuka nyt kesällä televisioa viitsii katsoa? Uusinta tuubaa & huonoja b-luokan jenkkisarjoja. Onneksi kesällä on parempaa tekemistä.
- kesää odottava
Kesällä ei ole väliä vaikkei koko iltaa tv.een ääressä istukaan,ulkona on mukavampaa.Talvella taas ehtii telkkarin ääreen.
- Huono topikki!
Niin televisiossa kuin tällä palstalla jutut vähissä, nytkö sitten laitetaan lauluksi?
- Suomi24toimitus
Tarvitseeko joku tv-sarja mielestäsi ehdottomasti oman keskustelupalstan? Ehdota palstaa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000004&conference=4500000000001139&subcat=1864- Ihan vaan vinkiksi
Täällä on kohta tv-sarjat ja yksittäisten ohjelmien omat keskustelut.
Mutta kohta TV-OHJELMAT puuttuu, eli siis mesta jossa puhutaan yleisesti tv-ohjelmista tai niistä ohjelmista joilla ei ole omaa topiikkia tai eivät ole sarjoja. Eikös niin? - koho
TV-ohjelmat yleiseti on suunnattu luvattoman suppeille katsojaryhmille. On olemassa suuri joukko ihmisiä jotka voivat vain todeta: TV:stä ei tule mitään ohjelmaa.
Missä laatuelokuvat? Mielenkiinotoist debatit, joissa selkeästi erilaisia kannanottoja? Miksi ne harvat parhaat ohjelmat tulevat klo 22.00 jälkeen illalla. Urheilu ja saippuatarjonta on kiitettävää, mutta me 'muut'- katsojaryhmänä on unohdettu täysin!
Kesä menee usein niin, että TV:tä ei edes tule avattua. Yksi suuri syy turhien ohjelmien ja elokuvien uusinnat. - koho
koho kirjoitti:
TV-ohjelmat yleiseti on suunnattu luvattoman suppeille katsojaryhmille. On olemassa suuri joukko ihmisiä jotka voivat vain todeta: TV:stä ei tule mitään ohjelmaa.
Missä laatuelokuvat? Mielenkiinotoist debatit, joissa selkeästi erilaisia kannanottoja? Miksi ne harvat parhaat ohjelmat tulevat klo 22.00 jälkeen illalla. Urheilu ja saippuatarjonta on kiitettävää, mutta me 'muut'- katsojaryhmänä on unohdettu täysin!
Kesä menee usein niin, että TV:tä ei edes tule avattua. Yksi suuri syy turhien ohjelmien ja elokuvien uusinnat.Piti tietysti laittaa aloitustekstin yhteyteen mutta kaipa tämä tästäkin selviää...
- Kummastelija.
koho kirjoitti:
TV-ohjelmat yleiseti on suunnattu luvattoman suppeille katsojaryhmille. On olemassa suuri joukko ihmisiä jotka voivat vain todeta: TV:stä ei tule mitään ohjelmaa.
Missä laatuelokuvat? Mielenkiinotoist debatit, joissa selkeästi erilaisia kannanottoja? Miksi ne harvat parhaat ohjelmat tulevat klo 22.00 jälkeen illalla. Urheilu ja saippuatarjonta on kiitettävää, mutta me 'muut'- katsojaryhmänä on unohdettu täysin!
Kesä menee usein niin, että TV:tä ei edes tule avattua. Yksi suuri syy turhien ohjelmien ja elokuvien uusinnat.Siis jos tv-ohjelmat nimisessä topiikissa voi keskustella muihin topiikkeihin sopimattomista ohjelmista, MITEN SE VOI OLLA LIIAN SUPPEA?!
Hei haloo, järjen käyttö on sallittua, jopa suotavaa!
- innolla..
Melrose placen alkua...
- riittää jo
Eikö olis jo aika alkaa kunnioittamaan asiakkasita eli meitä katsojia ja tarjota vain ennenäkemätöntä ohjelmaa. Kyllä nuo niin kotimaisten säälittävien sarjojen uusintojen uusintojen uusinnat ja ulkomaisten muuten vain surkeiden sarjojen pakkokatosttamiset saisivat jo piisata. Turha sanoa, että voi olla katsomatta. Kun toosasta kuitenkin tulee vielä muutama katsomisen arvoinen ohjelma, ei enää se mainostettu 50 senttiä/pv tunnu kohtuulliselta. On varmaan tv-maksu lopetettava, kun elokuvat joutuu jo erikseen muutenkin maksukanavilta katsomaan.
- jediblue
Mä voin kyllä sanoa, etten välitä jos joku sarja uusitaan yhden kerran...se on ihan kiva nähdä telkkarista jonkun ohjelman uusinnat, jos kyseistä ohjelmaa ei oo näytetty enää pitkään aikaan tai sitten on missannut suurimman osan esitetyistä jaksoista...kuitenkin jos se menee siihen, että joka kesä aletaan uusia niitä samoja vanhoja sarjoja niin siitä mä en tykkää, en sitte ollenkaan...
- hanna
koska alka melronse plaze uusin jaksoin,
- .,.,.,.,.
Melrose alkaa 16.5.
- Tropez
Saint Tropez ehdottomasti täytyy katsoa, alkaa kesäkuun loppupuolella
- -Jasu-
kyllä mun mielestä se suurin odotus kesän sarjojen suhteen on suuri seikkailu. Yleensäkkään en juurikaan katso kesällä televisiota mutta tämän kyllä ainakin melkein aina :)
- uutta peliin
Taidat olla tuottaja!
- PERSEESTÄ!!
muuta ei voi sanoa. no onneks noita ulkomaalaisia kanavia saa näkyyn myös tänne jumalan seläntaakse.
- läskimooseb
pitää katsoa ja nauraa niille punkeroille jotka hikipäässä yrittävät läskistä eroon!
odotan ihan innolla! - paljon komediaa!
Olisi ihanaa nähdä brittikomedioita, esim. Jeeves hoitaa, ja A bit of Fry& Laurie, ja sitten Spede tai Vesku Show, Poliisiopistoja ja muita hyviä komediaelokuvia.
Hynttyyt yhteen olisi myös hyvä ja sairaalaelämää.. - makkaiver
Macgyverin viimeisiä tuotantokausia ruutuun. Ei oo paljo näkyny Suomen tv:ssä...
Paras.- lehtinen
Macgyveria peliin.. uusia tai vanhoja!
- Gimma84
..että alkaa Teräsmieheni sarja Sub Tv:llä kesäkuussa. Haluaisin nähdä sen viimoisen kauden, koska sitä ei koskaan näyetty Tv 2:lla kokonaan..
Tietääkö kukaan löytyykö sitä sarjaa esim. DVD?! - Räkä
kuulostaa hyvältä uusinnalta. Itse menetin kiinnostuksen sarjaan neljännen kauden jälkeen ja kaksi ensimmäistä kautta jäi lähes väliin intin ja vuorotöiden vuoksi.
- Roosa
Olen ihan koukussa melrose placeen! ja se alkaa maanantaina!! :)
- style
Olen odottanut sarjaa koko talven, aivan parasta että jatkuvat nyt! subtv oli liian jäljessä.
- Eiku öhöm, siis..
..öh, sepäs mukavaa, voisihan tuota joskus vilkaista jos ei ole tähdellisempää tekemistä.. (Hups pissasin innostuksissa housuihini.)
Arkisin Klo 17 mtv3 :) - Ei mitään katsottavaa
style kirjoitti:
Olen odottanut sarjaa koko talven, aivan parasta että jatkuvat nyt! subtv oli liian jäljessä.
Melrose`kin pyörii, senhän osaa jo ulkoa. Kuka
hullu sitä viitsii jatkuvasti katsoa.
Siellä pyörii monta muuta, jotka ovat vuosikausia
olleet ohjelmistossa. Eikö nyt löytyisi jo jotain
uudempaa uusittavaksi, jos kerran uusintoja pitää
välttämättä esittää. - minäkin........
jee... eikä kyllä ees hävetä myöntää mutta koukussa melroseen...
- .-.-.-.
Otsikossa kaikki
- juppe j. juputti
televion lupamaksuun nolla perään, niin eiköhän yle saa hankittua edes pari uutta ohjelmaa kesän ajaksi ruutuun pyörimään.
- Joo
televisiolupamaksut vaan nousee ja telkkarista tulee uusintoja...
- MINÄ
kertaalleen tai jopa kaksi kertaa nähtyjä
ohjelmia tulee tuutin täydeltä,vanhoja leffoja
jotka nekin on tullu jo kolmasti,tai muuta paskaa
tästäkö me telkkarilupa maksetaan,voi v...u
mun mielestä telkkarilupa pitäisi laillisesti
peruuttaa kesäksi,eiköhän me olla jo maksettu
niistä kertaalleen nähdyistä ohjelmista
en mä kaupassakaan maksa samoista ostoksista
kahteen kertaan,luulis olevan uusia sarjoja
ettei tarttis noita vitun uusintoja katella
kun nyt kuitenkaan kaikilla ei ole varaa
matkustella etelään tai minne nyt ihmiset
yleensä kesäänsä lähtee viettää
niin meille vähän vähävarasille toi telkkari nyt
kuitenkin on jonkunlainen viihdyke kuitenkin,
mutta jotain on pielessä kun alkaa muistamaan
amerikkalaistenkin sarjojen vuorosanat
ulkoa,vaikka ei edes kieltä kunnolla osaa
niin ja joku marco bjurströmin uusi keskusteluohjelma ei nyt vähempää vois
kiinnostaa,onko nimikin joku naminami vai
mitä helvetin tuubaa sekin nyt on,toivottavasti
istuu penkillä ei sen vatkaamista jaksa
kattoo hirvikään perkele
onneks on tää netti että pääsee antaa tyhmiä kommentteja tyhmiin kysymyksiin
vituttaako uusinnat no totta munassa vituttaa.. - ototan
pät köölssii......muita hyviä sarjoja ei kesäl tulekkaan
...onhan tuolla joitakin sarjoja mitä tulee katseltua... Mutta miksei kukaan voi uusia todellisia klassikoita kuten Starskya & Hutchia, McCloudia tai Kojakia? Tuntuu siltä, että uusinnat ovat aika tuoreiden sarjojen uusintoja.
Mielestäni on hassua, että jotkin sarjat, kuten Boomtown ja CSI Miami, esitetään ensin vähemmän katsojia tavoittavalla Subtv:llä ja vasta sitten koko valtakunnan kattavalla MTV3:lla.- TAP
Minä haluaisin nähdä maikkarin kesässä uusintoina viimekesän merisäät.
- jjj
mua taas kiinnostaisi uusintana viime kesän uutiset sekä lottonumerot. Niin ja viime kesän formulakisat ois kanssa ihan jees.
- Emma
Niin siinä taas on käynyt, että uusintana tulee samoja sarjoja vuodesta toiseen. Eikö tosiaankin olisi aika uusia vanhoja klassikoita. Vanhoista sarjoista Robin Hood (80-luvun) tulee ekana mieleen, muista hyvistä (täälläkin ehdotetuista) puhumattakaan.
- lännen mies
Brisco county junior. aivan loistava sarja.
sais tulla uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1314501Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k803250- 1021530
- 881385
- 96917
- 79794
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka18762- 42710
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?112699- 42628