Miksi Nuoria Eläkeläisiä Syrjitään ?

Anonyymi

Seniorikortti 65 v. täyttäneet

10 matkaa 15 €
Seniorikortin matkoilla ei ole voimassaoloaikaa.

Varsinkin nyt nuorten eläkeläisten kun pitää kulkea Karhun kiinteistöihin Huhtalasn, Törnävälle Reilu-Päivätoimintaan.

19

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuoret eläkeläiset eivät ole seniori- iässä.

      • Anonyymi

        Rikkaat seniorit %%%%% köyhät nuoret eläkeläiset.
        Apuva !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rikkaat seniorit %%%%% köyhät nuoret eläkeläiset.
        Apuva !

        Rikkaat seniorit autoilevat golfaamaan Ruuhikoskelle.
        Köyhät nuoret eläkeläiset pyöräilevät Törnävälle Karhunpesiin.
        Bussiliput saisi päivittää.
        Valtuustossa vain rikkaita eläkeläisiä !


      • Anonyymi

        Irwin Goodman - veijo nuori eläkeläinen.


      • Anonyymi

        Kappale on kanttihousujen mieleen...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Irwin Goodman - veijo nuori eläkeläinen.

        Hyvä biisi, veijo nuori eläkeläinen.


    • Anonyymi

      Kyllä sais alentaa ikärajaa esim. 50 v ... toki mulle sopis 60 vuottakin.

      Sehän koski muutama vuosi sitte vielä kaikkia ELÄKKEELLÄ olevia ja kun kysyin et minkä takia tehty nykyisen kaltainen päätös, niin sanoivat, että MUKAMAS VÄÄRINKÄYTÖSTEN vuoksi ... ihmettelen vain että minkähänlaisia ko. väärinkäytökset ovat olleet ?!

      Sillä jos vaadittais esittämään esim. työeläke- ja/tai henkilökortti niin en usko minkäänlaisiin väärinkäytöksiin ... taitaa vain olla syynä jonkinlainen "KATEUDEN POIKANEN" ts. RAHA !

      • Anonyymi

        Muissa kulkuneuvoissa, esim VR: llä on eläkeläisalennukset.
        Sjoella vain urheillaan.


    • Anonyymi

      Eläkeläiset busseissa.
      Jos saat Kelalta kansan- tai takuueläkettä tai kuntoutustukea, voit ostaa 50 prosentin alennuksella kausi-, arvo- ja lisävyöhykelippuja, jotka maksat henkilökohtaisella HSL-kortilla.

      HSL-kortin alennusoikeuden voit päivittää palvelupisteessä. Ota mukaan palvelupisteeseen henkilöllisyystodistus, HSL-kortti, kansaneläkkeensaajan kortti tai Kelan todistus siitä, että saat kansaneläkettä, takuueläkettä tai kuntoutustukea.

      Näin muualla Suomessa.
      Seinäjoki laittaa rahansa vain urheilukenttiin.

      • Anonyymi

        Joo, pesä- ja jalkapalloa vaan lisää, joka päivä vaan... sittehän kaikki on elämäs hyvin !!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, pesä- ja jalkapalloa vaan lisää, joka päivä vaan... sittehän kaikki on elämäs hyvin !!!

        Monet näistä nuoremmista eläkeläisistä ovat sairaseläkeläisiä.
        Kohtuutonta, etteivät he saa alennuksia kaupungin busseihin.
        Varsinkin nyt kun toimintoja viedään Karhun tiloihin Törnävälle.
        Karhunpalvelus monelle sairaalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monet näistä nuoremmista eläkeläisistä ovat sairaseläkeläisiä.
        Kohtuutonta, etteivät he saa alennuksia kaupungin busseihin.
        Varsinkin nyt kun toimintoja viedään Karhun tiloihin Törnävälle.
        Karhunpalvelus monelle sairaalle.

        Nyt olet ilmeisesti käsittänyt sanomani väärin, koska sehän oli IRONIAA / SARKASMIA jne. eli ts. olen kanssasi samaa mieltä !

        Sillä olen muutenkin itseironinen eli kykenen myös tekemään pilkkaa itsestäni !


    • Anonyymi

      Kyllä ainakin myös ne, jotka saavat nk. TAKUUELÄKETTÄ eli ts. pienintä mahdollista eläkettä, joka muuten on 885,63 e/kk ajalla 1.8.–31.12.2022, niin pitäisi ehdottomasti myös saada matkustaa eläkeläisalennuksella eli tuolla 1,5 e/matka ... olkoon minkä ikäisiä tahansa !!!

      Mutta näin ikävä kyllä, Suomen autoistunein kaupunki (Seinäjoki) kohtelee pienituloisia köyhiä, joilla ei ole minkäänlaista mahdollisuutta hankkia/käyttää omaa autoa ja eikä olisi myös järkevääkään !!!

      • Anonyymi

        Sjokella on Suomen huonoin julkinen liikenne. . Viikonloput täyttä nollaa. Arkena ei iltaliikennettä. Edelleenkään kaikilla ei ole autoa ja eikä mahdollisuutta hankkia sitä


    • Anonyymi

      No, täydet hynät pois kakilta !

    • Anonyymi

      65 vuotiaskin on nuori eläkeläinen. Nykyisten kolmikymppisten alin eläköitymisikä on 70 vuotta. Heti eläkeuudistuksen jälkeen eläketurvakeskus arvioi että tulevaisuudessa vain noin 25% pääsee vanhuuseläkkeelle. Ilmeisesti loput 75% on joko paremmilla marjastusmailla tai sairaseläkkeellä. Suuret ikäluokat pääsevät aikaisin eläkkeelle, eivätkä he edes ole maksaneet saamistaan eläkkeitä kuin pienen osan. Eläkeuudistuksen olisi pitänyt nimenomaan koskea myös suuria ikäluokkia, niin emme olisi niin kusesa heidän eläkemaksujensa kanssa.

      Eläkeläisalennukset pitäisi poistaa, koska eläkeläisillä on kaikki tarpeellinen hankittuna opintolainat, asuntolainat, autolainat, mökkilainat, jne. on maksettuna. Vaikka se eläke on noin 60% työaikana ansaituista palkkatuloista, niin kulut ovat eläkeläisillä pienet.

      Jos ei ole aikoinaan opiskelu ja työnteko maistunut ja elää pienellä kansaneläkkeellä, niin sitten on mahdollista saada toimeentulotukea ja asumistukea.

      • Anonyymi

        "Riippuu tai roikkuu" terveyden-tilasta !


    • Anonyymi

      Kelan sairaseläke pitäisi ratkaista Seinäjoellakin bussilippujen alennukset.
      Kuten muuallakin.

    • Anonyymi

      Joskushan 65 vuotta täyttäneet saivat matkustaa ilmaiseksi busseilla, mutta ei enää. Koska ja miksi se on lopetettu?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6837
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5993
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4579
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4539
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      169
      4334
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1606
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1399
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1387
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      44
      1190
    Aihe