Fortumille yli 9 miljardin euron tappiot

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/fortumille-9-miljardin-tappiot-huhti-kesakuussa-toimitusjohtaja-operatiivisesti-toinen-neljannes-meni-meilla-hyvin/8495248#gs.9mqxa4

Fortum oli vakavarainen yhtiö ennen Uniper kauppoja!

Suomen kansalainen omistavat Fortumista noin 51 %

Pekka Haavisto oli omistajaohjausministeri ja salli Fortumin myydä Suomen sähköverkkonsa ulkomaalaisille firmoille.
Karuna onkin vahvasti nostanut sähkönsiirtomaksuja Suomalaisilta ja rahat siirtyvät ulkomaisiin taskuihin
2357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

https://yle.fi/uutiset/3-12592926

Rauramo edelleen puolustelee omia ja Fortumin tekoja.

Rauramon omaisuus ja varat tulee takavarikoida kulujen kattamiseksi

Äänestä
  • Lisäksi kuuluu laittaa polkemaan sähköä dynamolla Gulag-leirille

    Äänestä

  • Valtion rahoilla kannattaa uhkapelata. Itse ei voi hävitä mutta voittaa voi.

    Äänestä

Venäjälle+menon+yhteydessä+Fortumin+silloinen+johtaja+Lilius+nosti+kymmenien+miljoonien+optiot,+bonukset,+palkat+ja+palkkiot+itselleen.Sitten+Liliuksen+olikin+jo+aika+siirtyä+Mehiläiseen+rahastamaan+lääkärien+hoitamat+potilaat.+Muutama+milli+tuli+siitäkin.Nyt+Fortumin+51%:sesti+omistavat+veronmaksajat+saavat+nauttia+Venäjän+investoinneista.+Eivät+he+turhaan+Liliukselle+miljoonia+maksaneet+taitavasta+ja+turvallisista+investoinneista+maahan,+joka+oli+jo+käynyt+mm.+ensin++Georgian+sodan+ja+sittemmin+Krimin+miehityksen.

Äänestä

Meri-Porin hiilivoimalalla Fortum ei tälläkään hetkellä viitsi tienata rahaa.
565 MW tuottaisi euroja sievoisesti.

Tytäyhtiö Uniper Ruotsissa tienaa polttamalla 70 000 litraa öljyä tunnissa

Äänestä
  • Hyvässä seurassa, NordPoolin mukaan seitsemän voimalaa on nyt naftaliinissa.
    Yhteisteholtaan noin 2000 MW
    Pidetään sähkön hinta korkealla.

    Äänestä

9 mijd summa paisuu kuin pulla taikina kun uusia velkoja aletaan laskea,

Äänestä

Laajalti kansainvälisesti Wienissä vuonnna 1956 hyväksytyn "ylivoimaisen syyn" ja Force Majeure -sopimuksen nojalla sopimuksessa ei tarvitse pysytellä, jos siihen on ylivoimainen este, kuten luonnonkatastrofi tai sota, mikä siis tässä tapauksessa nosti hinnat pilviin.

Äänestä
  • Sota Euroopassa on hyvä syy ottaa tilapäisesti energiasektori valtion hallintaan ja näin laskea sähkön hintaa kuluttajalle.
    Markkinatalous ei toimi terveellä tavalla , pakotteet Venäjää vastaan sotkevat markkinatalouden toimintaa , nostavat sähkön hintaa kohtuuttomasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sota Euroopassa on hyvä syy ottaa tilapäisesti energiasektori valtion hallintaan ja näin laskea sähkön hintaa kuluttajalle.
    Markkinatalous ei toimi terveellä tavalla , pakotteet Venäjää vastaan sotkevat markkinatalouden toimintaa , nostavat sähkön hintaa kohtuuttomasti.

    Putin pisti pakan sekaisin....ai paha!

    Äänestä

ehkä fortun menee lopulta myyntiin velkojen edestä, niin kuin matkapuhelin bisneksessä kävi taanoin,

Äänestä
  • Mites Fortumin osakekurssi on kehittynyt? Esimerkiksi Kurikan ja Kauhajoen kaupungit ovat merkittäviä oakkeenomistajia ja saaneet meheviä osinkoja takavuosina.

    Äänestä

Perseestä tälläiset firmat.
Nuokin rahat pistäsivät terveyden huoltoon olis kaikki hyvin.

Äänestä

Tuo 9 Miljardia Euroa on niin iso summa, ettei sitä tavan meikäläinen pysty tajuamaan.

Joskus maailmalla on voitettu 200 miljoonan Lottovoitto ja sitä on media hehkuttanut todella suurena voittona.
200 miljoonaa on kuitenkin todella paljon pienempi kuin 9 Miljardia.

Äänestä
  • Se antaa vähän mittakaavaa kun tietää että yliopistossa 3 tutkijaa työskentelee 10 vuotta miljoonan budjetilla.

    Äänestä

Sota ja talouspakotteet aiheuttivat Uniperin ostaman kaasun hinnan nousun, jota ei voitu siirtää asiakkaille, koska Saksan hallitus kielsi. Tappioita tuli - ja tulee yhä - sen takia 100 miljoonaa euroa päivässsä. Jos kaasusopimuksessa on ollut Force Majeure -lauseke, niin se olisi voinut vapauttaa Uniperin vastuusta sopimuksen suhteen. On mahdotonta ymmärtää, jos lauseketta ei ole ollut, koska sota on ollut uhkaamassa jo vuosia Ukrainan rajalla. Ymmärtääkseni Saksan hallitus ei oli voinut puuttua asiaan, joka on sopimusoikeudellinen, jos lauseke on sopimuksessa. Joten miksi sitä ei siellä sitten ilmeisesti ollut?

Äänestä
  • Jotain+hämärää+tuossa+asiassa+on.+Eivät+varmastikaan+Uniperin+ja+Fortumin+lakimiehet+jättäisi+kirjaamatta+sopimukseen+Force+Majeure+-lauseketta+kun+Ukrainan+sotakin+oli+odotettavissa.Jos+ei+kuitenkaan+ole+kirjattu,+niin+miksi?+Nythän+on+ehkä+käymässä+niin,+että+Uniper+luisuu+puoli-ilmaiseksi+Saksan+valtion+omistukseen+ja+30%+han+menikin+jo+lähes+ilmaiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jotain+hämärää+tuossa+asiassa+on.+Eivät+varmastikaan+Uniperin+ja+Fortumin+lakimiehet+jättäisi+kirjaamatta+sopimukseen+Force+Majeure+-lauseketta+kun+Ukrainan+sotakin+oli+odotettavissa.Jos+ei+kuitenkaan+ole+kirjattu,+niin+miksi?+Nythän+on+ehkä+käymässä+niin,+että+Uniper+luisuu+puoli-ilmaiseksi+Saksan+valtion+omistukseen+ja+30%+han+menikin+jo+lähes+ilmaiseksi.

    Jotain ouoa on siinäkin, että tilannettta salailtiin niin pitkään. Kun se tuli julkisuuteen niin velkaa oli jo noin 10 miljardia.

    Äänestä

Miljardin pisneksellä yhdeksän miljardin tappiot. Jos liikevoitto on 500 miljoonaa vuodessa, niin konkurssi on edessä.
Fortum johtajat ovat taatusti ansainneet bonuksesna.

Äänestä

Outoja kappamiehiä kun tehdään kaasukauppoja max , hintatakuulla . Typeryydestä joutuu maksamaan mutta Uniper tuotti Fortumin johtohekilöille suuret bonukset . Nyt osakkaat saavat kärsiä . Eli ei toteudu siinäkään maksu oikeille tahoille .

Äänestä

Se on vastuuhenkilöt laitettava hattu kädessä kerjäämään sieltä eu:sta takuita , ei suomalaiselta veronmaksajalta , kuka valtion sijoituksista vastaakaan laitettava mukaan.

Äänestä

Mitä välii, idiootit saa edelleen läpsytellä lihavia mahojaan ja on vielä äänioikeus, äänestävät kokoomusta.

Hah hah, turha teidän on kiukutella.

🧻🐏🐏🧻🐏🐏🗿💨🧻🧻💨

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/fortumille-9-miljardin-tappiot-huhti-kesakuussa-toimitusjohtaja-operatiivisesti-toinen-neljannes-meni-meilla-hyvin/8495248#gs.9mqxa4

Fortum oli vakavarainen yhtiö ennen Uniper kauppoja!

Suomen kansalainen omistavat Fortumista noin 51 %

Pekka Haavisto oli omistajaohjausministeri ja salli Fortumin myydä Suomen sähköverkkonsa ulkomaalaisille firmoille.
Karuna onkin vahvasti nostanut sähkönsiirtomaksuja Suomalaisilta ja rahat siirtyvät ulkomaisiin taskuihin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu