Fortumille yli 9 miljardin euron tappiot

Anonyymi

23

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Lisäksi kuuluu laittaa polkemaan sähköä dynamolla Gulag-leirille


      • Anonyymi

        Valtion rahoilla kannattaa uhkapelata. Itse ei voi hävitä mutta voittaa voi.


    • Anonyymi

      Venäjälle menon yhteydessä Fortumin silloinen johtaja Lilius nosti kymmenien miljoonien optiot, bonukset, palkat ja palkkiot itselleen.
      Sitten Liliuksen olikin jo aika siirtyä Mehiläiseen rahastamaan lääkärien hoitamat potilaat. Muutama milli tuli siitäkin.

      Nyt Fortumin 51%:sesti omistavat veronmaksajat saavat nauttia Venäjän investoinneista. Eivät he turhaan Liliukselle miljoonia maksaneet taitavasta ja turvallisista investoinneista maahan, joka oli jo käynyt mm. ensin Georgian sodan ja sittemmin Krimin miehityksen.

    • Anonyymi

      Meri-Porin hiilivoimalalla Fortum ei tälläkään hetkellä viitsi tienata rahaa.
      565 MW tuottaisi euroja sievoisesti.

      Tytäyhtiö Uniper Ruotsissa tienaa polttamalla 70 000 litraa öljyä tunnissa

      • Anonyymi

        Hyvässä seurassa, NordPoolin mukaan seitsemän voimalaa on nyt naftaliinissa.
        Yhteisteholtaan noin 2000 MW
        Pidetään sähkön hinta korkealla.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      9 mijd summa paisuu kuin pulla taikina kun uusia velkoja aletaan laskea,

    • Anonyymi

      Laajalti kansainvälisesti Wienissä vuonnna 1956 hyväksytyn "ylivoimaisen syyn" ja Force Majeure -sopimuksen nojalla sopimuksessa ei tarvitse pysytellä, jos siihen on ylivoimainen este, kuten luonnonkatastrofi tai sota, mikä siis tässä tapauksessa nosti hinnat pilviin.

      • Anonyymi

        Sota Euroopassa on hyvä syy ottaa tilapäisesti energiasektori valtion hallintaan ja näin laskea sähkön hintaa kuluttajalle.
        Markkinatalous ei toimi terveellä tavalla , pakotteet Venäjää vastaan sotkevat markkinatalouden toimintaa , nostavat sähkön hintaa kohtuuttomasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sota Euroopassa on hyvä syy ottaa tilapäisesti energiasektori valtion hallintaan ja näin laskea sähkön hintaa kuluttajalle.
        Markkinatalous ei toimi terveellä tavalla , pakotteet Venäjää vastaan sotkevat markkinatalouden toimintaa , nostavat sähkön hintaa kohtuuttomasti.

        Putin pisti pakan sekaisin....ai paha!


    • Anonyymi

      ehkä fortun menee lopulta myyntiin velkojen edestä, niin kuin matkapuhelin bisneksessä kävi taanoin,

      • Anonyymi

        Mites Fortumin osakekurssi on kehittynyt? Esimerkiksi Kurikan ja Kauhajoen kaupungit ovat merkittäviä oakkeenomistajia ja saaneet meheviä osinkoja takavuosina.


    • Anonyymi

      Perseestä tälläiset firmat.
      Nuokin rahat pistäsivät terveyden huoltoon olis kaikki hyvin.

    • Anonyymi

      Tuo 9 Miljardia Euroa on niin iso summa, ettei sitä tavan meikäläinen pysty tajuamaan.

      Joskus maailmalla on voitettu 200 miljoonan Lottovoitto ja sitä on media hehkuttanut todella suurena voittona.
      200 miljoonaa on kuitenkin todella paljon pienempi kuin 9 Miljardia.

      • Anonyymi

        Se antaa vähän mittakaavaa kun tietää että yliopistossa 3 tutkijaa työskentelee 10 vuotta miljoonan budjetilla.


    • Anonyymi

      Sota ja talouspakotteet aiheuttivat Uniperin ostaman kaasun hinnan nousun, jota ei voitu siirtää asiakkaille, koska Saksan hallitus kielsi. Tappioita tuli - ja tulee yhä - sen takia 100 miljoonaa euroa päivässsä. Jos kaasusopimuksessa on ollut Force Majeure -lauseke, niin se olisi voinut vapauttaa Uniperin vastuusta sopimuksen suhteen. On mahdotonta ymmärtää, jos lauseketta ei ole ollut, koska sota on ollut uhkaamassa jo vuosia Ukrainan rajalla. Ymmärtääkseni Saksan hallitus ei oli voinut puuttua asiaan, joka on sopimusoikeudellinen, jos lauseke on sopimuksessa. Joten miksi sitä ei siellä sitten ilmeisesti ollut?

      • Anonyymi

        Jotain hämärää tuossa asiassa on. Eivät varmastikaan Uniperin ja Fortumin lakimiehet jättäisi kirjaamatta sopimukseen Force Majeure -lauseketta kun Ukrainan sotakin oli odotettavissa.

        Jos ei kuitenkaan ole kirjattu, niin miksi? Nythän on ehkä käymässä niin, että Uniper luisuu puoli-ilmaiseksi Saksan valtion omistukseen ja 30% han menikin jo lähes ilmaiseksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jotain hämärää tuossa asiassa on. Eivät varmastikaan Uniperin ja Fortumin lakimiehet jättäisi kirjaamatta sopimukseen Force Majeure -lauseketta kun Ukrainan sotakin oli odotettavissa.

        Jos ei kuitenkaan ole kirjattu, niin miksi? Nythän on ehkä käymässä niin, että Uniper luisuu puoli-ilmaiseksi Saksan valtion omistukseen ja 30% han menikin jo lähes ilmaiseksi.

        Jotain ouoa on siinäkin, että tilannettta salailtiin niin pitkään. Kun se tuli julkisuuteen niin velkaa oli jo noin 10 miljardia.


    • Anonyymi

      Miljardin pisneksellä yhdeksän miljardin tappiot. Jos liikevoitto on 500 miljoonaa vuodessa, niin konkurssi on edessä.
      Fortum johtajat ovat taatusti ansainneet bonuksesna.

    • Anonyymi

      Outoja kappamiehiä kun tehdään kaasukauppoja max , hintatakuulla . Typeryydestä joutuu maksamaan mutta Uniper tuotti Fortumin johtohekilöille suuret bonukset . Nyt osakkaat saavat kärsiä . Eli ei toteudu siinäkään maksu oikeille tahoille .

    • Anonyymi

      Se on vastuuhenkilöt laitettava hattu kädessä kerjäämään sieltä eu:sta takuita , ei suomalaiselta veronmaksajalta , kuka valtion sijoituksista vastaakaan laitettava mukaan.

    • Anonyymi

      Mitä välii, idiootit saa edelleen läpsytellä lihavia mahojaan ja on vielä äänioikeus, äänestävät kokoomusta.

      Hah hah, turha teidän on kiukutella.

      🧻🐏🐏🧻🐏🐏🗿💨🧻🧻💨

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      180
      3241
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2121
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      44
      1979
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1941
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1461
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1231
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1193
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      384
      1071
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      993
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      42
      817
    Aihe