Aurinkopaneelien investointiavustus: maatilalla kulutus pitää olla todella rajua kesäaikaan että saa avustuksen, avustus torppaa runsain mitoin investointeja, koska oma kulutus ei ole riittävää. Lisäksi, jos avustuksien edellyttämän kokoisen järjestemän asentaisi, pitäisi kiinteistön sähköjärjestelmä uusia, ja tapauskohtaisesti edellyttää myös muutoksia jakeluverkkoon. Pieniä sorretaan. Yhteiskunta ei halua auttaa mielikuva paneelien asennuksessa, jos tuotanto menisi suurelta osin verkkoon, eikä avustukse saajan omaan käyttöön.
Tietenkin nämä mielikuva paneelit pääasiassa haittaavat energiavarmuutta, saatavuutta. Näillä ei ole mitään tekemistä sen asian kanssa että mistä sähkö tulee. Änkkääkö joku vielä vakavissaan että paneelit auttaa ensitalven mahdollisessa energiakriisissä? Onko joku niin nolo? Pitää vissiin katsella linnanjuhlia kynttilänvalossa?
Koska vesivoimaloihin asennetaan pumppuja, joilla siirretään vettä halvan spot sähkön aikoina alajuoksulta altaaseen? Erittäin helppo käytännön sovellus, isot pumput ja pikkusen älyä, niin saadaan halpaa energiaa öisin ajettua varastoon patoaltaaseen, jos tunnetusti epäsäännöllinen tuulivoima sattuu tuottamaan tuulisena yönä hyvin virtaa? Tietysti onhan näitä tuulivoimalla pelaavia vesipumppuja, jolloin kaikki teho menisi akkuun varastoo odottamaan sitä hetkeä että verkko tarvitsee tehoa. Ainiin, tämä on järkevää, ei trendikästä, ja järjellä ei ole taas nykypäivänä mitään sijaa, vaan mielikuvilla ja imagolla. Insinööriporno ei ole muodissa. Aina on helppo keksiä monimutkaisia käyttökelvottomia laitteita jotka uppoaa kansaan kuin väärä raha, kuten aurinkosähkö, taas käytännön toimiva sovellus, patoaltaan käyttäminen akkuna ei ole trendikahvilassa lattea lipittävän kaupunkilaisen arvomaailmalle sopiva. Arvot ovat todellisuutta tärkeämpiä.
Mahtavia energia avustuksia
0
69
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2103879Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632465Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472233
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136