Yhden taksinvälittäjän paimenkirje kelataksin tilaajille

Anonyymi

Tämä teksti on osoitettu kaikille kelataksia tilaaville: asiakkaat, omaiset, henkilökohtaiset avustajat, lähihoitajat, sairaanhoitajat, sairaalan infon työntekijät jne.

Ensinnäkin, soittakaa oikeaan numeroon: jos olet lähdössä Joensuusta, niin silloin et soita Varsinais-Suomen Kelataksin tilauslinjaan vaan Pohjois-Karjalan Kelataksin tilauslinjaan. Tai jos lähdet Rovaniemeltä, niin et soita Uudenmaan Kelataksin tilauslinjaan vaan Lapin Kelataksin tilauslinjaan. Väärään numeroon tulleet puhelut vievät ylimääräistä aikaa.

Noniin, olet onnistunut valitsemaan oikean numeron. Joskus pääset suoraan läpi, joskus taas joutuu jonottamaan, aivan kuin monessa muussa puhelinasiakaspalvelussa. Kun puhelu alkaa, niin kerro ensimmäisenä henkilötunnus, silloin välittäjä saa tiedot auki ja pääsee tekemään tilausta, muita tietoja on turha antaa ennen henkilötunnusta. Pyri antamaan henkilötunnus rauhallisesti artikuloiden niin, että välittäjä saa numeroista selvää. Henkilötunnuksessa oleva kirjain/kirjaimet kannattaa sanoa esimerkkiä käyttäen, esimerkiksi "B niin kuin Banaani". Esimerkiksi D, E, T, B, P kirjaimia on välillä hankala erottaa toisistaan ilman esimerkkiä.

Kun henkilötunnus on annettu, niin kerro mille päivälle olet tilaamassa kyytiä. Jotkut tilauksissa tulevat virheet johtuvat siitä, että tilaus on tehty väärälle päivälle. On siis hyvä sanoa, "Olen lähdössä nyt" tai "Tilaus on tälle päivälle" tai "Tilaan taksin huomiselle" tai "Tilaukseni koskee tiistaita 30.8". Jos tulevan matkan päivämäärä menee yli kahden viikon päähän, niin silloin tilausta ei voida ottaa vastaan. Ei siis kannata soittaa useita viikkoja tai kuukausia aiemmin. Kun kerrot lähtöosoitteen, niin kannattaa kertoa myös rappu ja/tai asunnon numero, mikäli lähtö on kerrostalosta ja rivitalosta. Jos kuljettajan on noudettava rappukäytävästä tai sisältä asunnosta tai parkkipaikalta, niin kannattaa myös tästä mainita.

Sitten on aika kertoa, että minne on matka. On hyvä kertoa, että mille ovelle tai osastolle viedään sairaalassa/terveyskeskuksessa/muussa hoitopaikassa, esimerkiksi Yliopistosairaalat ovat valtavia komplekseja, joissa on useita sisäänkäyntejä. Kun tämä on kerrottu, niin kerro selvästi milloin haluat lähteä lähtöosoitteesta tai monelta on oltava perillä kohteessa. Esimerkiksi "Haluan lähteä kotoa kello 08:30" tai "Minulla on aika sairaalassa klo 09:00". Mikäli kerrot milloin perillä on oltava, niin välittäjä pystyy välitysohjelman avulla laskemaan monelta on hyvä lähteä liikkeelle.

Kerro, jos mukaan lähtee saattajaa tai apuvälineitä. Jotkut tilauksissa olevat virheet johtuvat siitä, että apuvälineitä ei ole mainittu ja tällöin esimerkiksi pyörätuolissa (jota ei saa taitettua kasaan) istuvaa asiakasta menee hakemaan henkilöauto, eikä invataksi. Kannattaa myös sanoa, että puhelinnumeron, josta soitat, voi tallentaa tilaukseen, tämä on siis sitä varten, jos kyyti on myöhässä tai kuljettaja tarvitsee tarkempia ajo-ohjeita, niin voidaan soittaa asiasta. Mikäli puhelinnumero josta soitat, ei ole sellainen josta tavoittaa tarvittaessa (esim. jos olet hoitaja ja soitat työpuhelimesta), niin anna puhelinnumero, josta välittäjä/kuljettaja tavoittaa tarpeen vaatiessa. Jos mahdollista, niin älä soita tuntemattomasta numerosta.

Kyydistä on maksettava omavastuu, maksimissaan 25€ per suunta, mikäli matka on niin lyhyt, että taksamittari näyttää matkan hinnaksi esimerkiksi 10€, niin sitten maksetaan vain sen verran. Mikäli omavastuu katto (300€ per kalenterivuosi) on täynnä, niin silloin ei tarvitse maksaa omavastuuta. Jos asiakas haluaa omavastuun laskulla tai asiakkaalla on edunvalvoja jolta omavastuu on laskutettava, niin tästä on hyvä mainita. Kaikki autot eivät aja "laskukyytejä", joten mainitsemalla mahdollisen laskutuksen vältytään hukka-ajoilta ja ylimääräiseltä vaivalta.

Välittäjä voi myös kysyä matkan korvattavuudesta. Jos ei ole saanut ennen matkaa SV67-matkakorvaustodistusta, niin kannattaa pyytää se hoitopaikasta ja säilyttää vähintään puoli vuotta itsellään. Mikäli kela tiedustelee kuljetusta matkasta, niin esittämällä heille todistuksen välttyy matkan takaisinperinnältä. Mikäli matkustat liikenneolosuhteiden vuoksi eli siksi koska et pääse julkisilla, niin tästä kannattaa mainita. Asiakas voi pyytää hoitavalta taholta määräaikaista tai toistaiseksi voimassaolevaa SV67-matkakorvaustodistusta mikäli terveydentila vaatii. Välittäjä ei kysele kiusatakseen SV67:sta tai liikenneolosuhteista, vaan siksi, että se kuuluu hänen työkuvaansa.

Kannattaa ottaa myös huomioon, että kaikki matkat eivät ole kelakorvattavia. Esimerkiksi intervallhoitojakso omaishoitajan loman ajaksi tai proteettinen hammashoito eivät ole kelakorvattavia matkoja. Kelataksilla ei saa myöskään mennä esimerkiksi kotoa apteekkiin. Matkan korvattavuutta voi varmistaa Kelalta (https://www.kela.fi/matkat ja numerosta 020 692 204, palvelee arkisin ma-pe 9-16). Välityskeskusten työntekijät eivät ole kelan työntekijöitä, joten välillä on hyvä varmistaa asia suoraan kelalta.

1/2

8

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä puhelun lopuksi välittäjä käy tilauksen läpi, silloin kannattaa kuunnella tarkasti ja korjata/lisätä tietoja, jos on tarvetta. Jos mahdollista, niin tilaaminen kannattaa hoitaa tilassa missä ei ole ylimääräistä meteliä, esimerkiksi televisiota pauhaamassa taustalla.

      Mikäli tilauksessa menee jotain pieleen tai haluat antaa positiivista palautetta, niin kannattaa tehdä kirjallinen reklamaatio/palaute. Kirjallisen reklamaation/palautteen voi tehdä välitysyhtiötä kotisivujen kautta, tai kirjeitse välityskeskuksen postiosoitteeseen. Jos esimerkiksi kyydin saamattomuuden vuoksi on hoitoaika jäänyt välistä ja tästä on saanut sakkomaksun, niin voi vaatia välitysyhtiötä korvaavan sen. Korvausvaatimuksen liitteeksi on liitettävä lasku/kuitti asiasta mikä on aiheutunut toteutumattomasta kelataksimatkasta. Mielipahaa ei yleensä korvata.

      Välillä taksi tulee myöhässä tai sitä ei saada ollenkaan. Tämä johtuu osittain siitä, että joillain alueilla Suomessa, esimerkiksi Lapissa ja Pohjois-Pohjanmaalla, välimatkat ovat pitkiä ja takseja on vähän. Joskus myös isoissa kaupungeissa voi olla ruuhkaa taksin saamisessa, jos vaikka kaupungissa on samaan aikaan esimerkiksi isot festivaalit. Kaikki autot eivät pysty ajamaan inva-/paari-/rappuvetotilauksia. Taksit ajavat kelatilausten lisäksi tavallisen taksin ja sotetaksin tilauksia sekä koulukyytejä. Välillä on vaan se tilanne, että tilauksia on enemmän kuin saatavilla olevia autoja. Autojen on myös noudatettava nopeusrajoituksia ja liikennesääntöjä ja välillä esimerkiksi tietyöt ja kolarit sekä muu liikenne aiheuttavat viivästyksiä.

      Tekstissä ei ole kaikkea mahdollista kelataksiin liittyen kirjoitettu, eikä se ollut tarkoituskaan laatiessani tätä tekstiä. Näitä ohjeita noudattamalla voi välttää yleisimmät sudenkuopat. Välillä keskukseen on ruuhkaa, joten jos taksin tarve ei ole välitön (esimerkiksi soitat maanantai aamusta ja tilauksesi on ensi viikolle), niin kannattaa kokeilla myöhemmin uudestaan. Välityskeskuksissa on monesti hiljaisempaan esimerkiksi arkisin ilta-aikaan tai viikonloppuaamuisin, joten silloin kannattaa soittaa, jos mahdollista.

      Välittäjän sättiminen pitkästä odotusajasta ei johda muuhun kuin puhelun pitenemiseen. Valitettavasti myös monet puhelut alkavat sillä, että henkilötunnusta ei löydy tai sitä ei ole antaa, jolloin sekä asiakkaan, että välittäjän aikaa menee hukkaan. Joskus puhelut venyvät, kun asiakas ei pysy asiassa ja puhuu kaikkea tilaukseen liittymätöntä. Myös reklamaatiopuhelut ovat toisinaan pitkiä mikä sitoo välittäjän pois tilausten vastaanottamisesta. Välittäjä ei yleensä käsittele reklamaatiota eikä hänellä ole valtuuksia mahdollisiin hyvityksiin, joten kannattaa tehdä jo aiemmin tässä tekstissä mainittu kirjallinen reklamaatio. Kannattaa siis valmistautua hyvin puheluun (menemällä tilaan jossa ei ole taustamelua, jos mahdollista), puhua selvästi, pysyä asia, ja antaa kaikki tilaukseen tarvittavat tiedot.

      Minulla on kokemusta taksinvälittäjän työstä usean vuoden ajalta, kahdesta eri välityskeskuksesta. Välityskeskusten toimintatavoissa on jotain eroa, mutta uskon, että nämä ylle kirjaamani ohjeet pätevät aika hyvin Hangosta Inariin. Me kaikki olemme ihmisiä ja virheitä sattuu, sekä asiakas että asiakaspalvelija puolella. Ainakin itse kuitenkin pyrin parhaimpaani töissäni ja jos virheitä sattuu niin pyrin korjaamaan tilanteen ja pahoittelen tapahtunutta (mahdollisiin hyvityksiin minulla ei tosiaan ole valtuuksia). Toivoisin, että tämän tekstin lukijat ymmärtäisivät, että vaikka kuinka kiukuttaisi, niin välittäjän haukkuminen alatyylisillä ilmaisuilla tai uhkailu (potkuilla/väkivallalla/kuluttaja-asiamiehellä/oikeudella jne) ei ole järin fiksua, eikä johda mihinkään (en ole vieläkään saanut turpaan, potkuja tai joutunut oikeuteen vaikka monta kertaa on uhattu).

      Haluan korostaa, että suurimmalla osalla asiakkaista tilaaminen onnistuu hyvin tai jopa erinomaisesti, mutta silti lähes päivittäin tulee vastaan tilanteita, kun esimerkiksi ei ole henkilötunnusta antaa tai aletaan reklamoimaan pitkästi vaikka helpompi reitti olisi vain tehdä kirjallinen reklamaatio. Turhaan pitkittyneet puhelut pidentävät jonotusaikoja, eikä se tunnu asiakkaista eikä myöskään asiakaspalvelijoista hyvältä.

      Jos yksikin tämän lukenut saa tästä apua kelataksin tilaamiseen, niin olen tyytyväinen. Saa jakaa!

      2/2

    • Anonyymi

      Laiskan ja osaamattoman sentraalisandran tyhjä ulina.

      • Anonyymi

        Aloittajan tyhjä postaus kuvastaa hyvin keskuksen työntekijöiden laiskuutta ja heikkoa tasoa. Heidän työ on neuvoa asiakkaita puhelimessa ja hoitaa tilauksia. Eivät ole nähtävästi tajunneet olevansa työssä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittajan tyhjä postaus kuvastaa hyvin keskuksen työntekijöiden laiskuutta ja heikkoa tasoa. Heidän työ on neuvoa asiakkaita puhelimessa ja hoitaa tilauksia. Eivät ole nähtävästi tajunneet olevansa työssä.

        Hinnat on kilpailutettu niin alas, ettei ole varaa palkata normaalitasoista henkilökuntaa hoitamaan tilauksia.


    • Anonyymi

      Asiallinen neuvo. Harvinainen näillä palstoilla.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. En tiedä mikä porukka tänne on pesiintynyt postaamaan mitä omituisempia kannanottoja ja aloituksia mutta suurinta osaa ketjuista en enää jaksa edes avata.


      • Anonyymi

        Todellakin hyvä ohje asiakkaalle joka erittäin harvoin joutuu tilaamaan kelataksia. Tallensin tekstin tulevaa käyttöä varten.

        Yleensä sairaalan henkilökunta on tilannut minulle kelataksin ja hehän osaavat tuon litania automaattisesti vanhasta muistista.


    • Anonyymi

      Käsittämätöntä, että palvelijat yrittävät neuvoa ylempiarvoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      193
      8696
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4858
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4308
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3867
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3246
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3060
    7. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      54
      2790
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2716
    9. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2511
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2415
    Aihe