Suomalaiset menettävät työnsä ja lähtevät Ukrainaan

Ihmettelen millä keinoin suomalaiset, jotka irtisanoutuvat työstään ja menettävät ansiotulonsa, pystyvät auttamaan Ukrainan pakolaisia?

Näitä näyttää sikiävän kuin sieniä sateella.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6a4db18b-d94f-4ead-8746-193557bf34b7

Mitä hyötyä ansiotulottomasta työttömästä suomalaisesta on ukrainassa? Sen 30000 vesijetin tuomat tulot on käytetty parissa viikossa. Mitä sitten eteen? Oman talon myynti? Kaiken omaisuuden myynti? Että pääsee auttelemaan toisen valtion ihmisiä.

Monikohan ukrainalainen tekisi samoin suomalaisten kohdalla? Jotenkin epäilen ettei kovin moni ukrainalainen olisi valmis luopumaan työstään, myymään kallista omaisuuttaan ja hinautumaan suomeen asti auttamaan meitä jos täällä olisi sota ja ukrainassa rauha.

Ovatko nämä aivan daijuja? Mitä hyötyä tällaisesta toiminnasta on?

Sisältyykö tähän ukrainan pakolaisten auttamistyöhön joku rahakas juoni? Muuten ei aukene tämän touhun järjellisyys.
10178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suomalainen työelämä on niin kauheaa että sotakin on parempi vaihtoehto.

Äänestä

Ukrainan täystuho on ennustettu ja voi olla että nämä kokevat siksi pakottavaa tarvetta pelastaa vielä joitakin yksilöitä ydinsodasta.

Äänestä

Oliko taas tahallista väärinymmärrysta tai suoranaista propakandaa.

” Bayraktareihin kerätty rahoitus päätyi lopulta siis suomalaissatelliittiin.

– Suomen tiimi on tukenut meitä valtavasti, Gvozdiar kiittää.

Hän sanoo, että tarjouskilpailusta kaupantekoon meni vain pari kuukautta. Ukrainan oma satelliitti on jo taivaalla, eli tietoa Ukrainan asevoimat saa heti, kun asiakirjat valmistuvat sekä Suomen että Ukrainan päässä.

Jatkossa voimme saada satelliittikuvia niistä kohteista, joista niitä haluamme. Tähän saakka kuvat ovat tulleet kohteista, jotka Ukrainan tukijat ovat pitäneet tärkeinä, Gvozdiar sanoo.”

Satelliitti ei siis ole televisioon satetelliittikanavia välittävä vaan sotilastiedusteluun liittyvä laite.

Äänestä
  • Ei ollut tahallinen väärinymmärrys vaan kritiikkiä johtaa suomalaisia harhaan selittämällä että siellä on nälänhätä tai yhtään mikään tarve.

    Kun ne saa tällaisiin ylellisyyksiin miljardeja niin Suomi voisi jättää vähemmälle OMIEN lastensa ahdistamisen "hädässä olevilla ukrainalaisilla".
    Siis meidän TVmainpkset harrastaa propagandaa ukrainan "hädällä" vaikka juuri näimme sieltä hienon itsenäistyspäiväjuhlankin.

    JÄTTÄKÄÄ Suomen LAPSET rauhaan valheiltanne!

    Äänestä

” Tiedustelusatelliitit ovat satelliitteja, joilla pyritään tarkkailemaan toimintaa toisten valtioiden alueella. (esim. joukkojen sijoituksia ja liikkeitä tai ohjustukikohtien ja teollisuuslaitosten rakentamista.) Tiedustelusatelliitit voivat ottaa tarkkoja valokuvia (eri aallonpituuksilla) tai ne voivat kuunnella tietoliikennettä. Ne voivat valvoa ydinkoekieltoa tai havaita ohjusten laukaisut.”

https://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedustelusatelliitti

Äänestä

" Uusi maailmanjärjestys vihaa Venäjää, mutta tämä ei ole tarina, joka alkaa tänään. Tämä tarina alkoi kaksi vuosisataa sitten, kun Rothschildin perhe vannoi tuhoavansa Romanovit, jotka vastustivat ensimmäistä yritystä luoda maailmanhallitus. Vuonna 1917 Romanovit olivat Wall Streetin pankkien avokätisesti rahoittamat verenhimoiset bolshevikkimurhaajat Lenin ja Trotski murhasivat. Rothschildien Venäjä-viha ei ole koskaan laantunut, mutta on kasvanut suhteettomasti viime vuosina, kun globaali hierarkia vakuuttui, että se voisi vihdoin kaivaa esiin planeetan leviatanin

Äänestä

Taas AlfaTVn johtaja kertoi ettei pääse kiovasta Suomeen koska rautatieasema on miinoitettu.

Kuka miinoittaa OMIA rautatieasemiaan?
Sitten kun siellä räjähtää niin heti kuitenkin "tiedetään" että se oli venälläistä tykkitulta.
Niin ja tuossa näytettiin UKRAINAN tykkitulta samalla kun selitettiin venäläisten tykkitulesta. 🥳

Äärimmäisen huvittavaa läpinäkyvää propangandaa.
Uskookohan Alfan pomo mitä tahansa sille siellä selitetään.

Äänestä

”Kun ne saa tällaisiin ylellisyyksiin miljardeja…”
Millaisiin ylellisyyksiin, en minä muusta tiedä kuin tiedustelusatelliiteista joilla saadaan selville venäjän joukkojen sijainnit ja aseistus. Satelliitit ovat hyvin tärkeitä kun tiedustellaan vihollisen toimintaa.
Sitäpaitsi järjestö itse keräsi rahaa vapaaehtoisilta.

” Rahaa lahjoittaneet ihmiset olivat tietysti huolestuneita, että mihin rahat nyt menevät, Gvozdiar kertoo.
Lahjoittajat ovat niin sanottuja tavan kansalaisia, käytännössä lapsista ikäihmisiin.”

”Siis meidän TVmainpkset harrastaa propagandaa ukrainan "hädällä" vaikka juuri näimme sieltä hienon itsenäistyspäiväjuhlankin.”

Millaisen hienon kun juhlat oli miltei kokonaan peruttu.

” KESKIVIIKON julkiset juhlat, kuten itsenäisyyspäivän paraati Kiovassa, peruttiin turvallisuusriskinä, mutta monet ihmiset huomioivat maalle tärkeän päivän esimerkiksi pukeutumalla kansallispuvulle tyypillisiin brodeerattuihin paitoihin.”

” Yli viisi miljoonaa ihmistä on paennut Ukrainasta sen jälkeen kun Venäjän hyökkäys alkoi helmikuun 24. päivänä, selviää YK:n tuoreista luvuista.” 15.4.2022

https://demokraatti.fi/yk-ukrainasta-on-paennut-yhteensa-yli-viisi-miljoonaa-ihmista/

Eikö Ukrainassa ole hätä. Ihan huvikseenko sieltä on paennut yli viisi miljoonaa ihmistä ja monet kaupungit on pommitettu raunioiksi.

Äänestä
  • Jos ne peruttiin niin tv ssä nähty marssi oli siis sekin valhetta.
    En ole koskaan Suomessa nähnyt kadun mittaista suomenlippua jonka alla juhlitaan kuten tuossa ukrainan juhlassa.

    Joka tapauksessa loppukoon valhe jolla ahdistetaan Suomen lapsia tähän paikkaan Jeesuksen ninessä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ihmettelen millä keinoin suomalaiset, jotka irtisanoutuvat työstään ja menettävät ansiotulonsa, pystyvät auttamaan Ukrainan pakolaisia?

Näitä näyttää sikiävän kuin sieniä sateella.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6a4db18b-d94f-4ead-8746-193557bf34b7

Mitä hyötyä ansiotulottomasta työttömästä suomalaisesta on ukrainassa? Sen 30000 vesijetin tuomat tulot on käytetty parissa viikossa. Mitä sitten eteen? Oman talon myynti? Kaiken omaisuuden myynti? Että pääsee auttelemaan toisen valtion ihmisiä.

Monikohan ukrainalainen tekisi samoin suomalaisten kohdalla? Jotenkin epäilen ettei kovin moni ukrainalainen olisi valmis luopumaan työstään, myymään kallista omaisuuttaan ja hinautumaan suomeen asti auttamaan meitä jos täällä olisi sota ja ukrainassa rauha.

Ovatko nämä aivan daijuja? Mitä hyötyä tällaisesta toiminnasta on?

Sisältyykö tähän ukrainan pakolaisten auttamistyöhön joku rahakas juoni? Muuten ei aukene tämän touhun järjellisyys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu