Luonnosta tulee jatkuvasti kasvihuonekaasuja koska sillä ekosysteemi toimii. Jos ei tulisi, kaikki kuolisi.
On typerää laskea pellon tai talosusmetsän kasvihuonepäästöjä ikään kuin ilman veiljelyä ja kasvatusta päästöjä ei olisi lainkaan.
Eritysesti moititaan turvepeltoja ja soista ojitettuja metsiä. Todellisuudessa juuri ne vähentävät kasvihuonepäästöjä reilusti koska pahin kasvihuonekaasu, metaani, loppuu.
Suosta tehdyt pellot, metsän ja muut ojitetut alueet pitää laskea hiilinieluiksi. Myös turpeen käyttöä pitää arvioida myös siltä kannalta, mitä päästöjä alueesta tulisi, jos se olisi suona.
Suot ja vetiset alueet ovat maailman suurin metaanilähde
6
157
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta kun se ei sovi viherpiiperöiden ideologiaan, että maan pitäisi olla mahdollsimman tuottamatonta. Altaiden/kaivojen avulla pystytään estämään myös humuksen ja ravinteiden pääsy vesistöihin, sen sijaan rakkien kuset ja paskat valuu kaupungeissa suoraan sadevesiviemäreistä vesistöihin.
- Anonyymi
Asfaltti on paras maanpinta, siitä ei haihdu metaania eikä hiilidioksidia ilmaan.
- Anonyymi
Tuo pitää asiallisesti paikkansa.
Siksi kasvihuonekaasuihin perustuva päästökauppa onkin fundamenteiltaan väärä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo pitää asiallisesti paikkansa.
Siksi kasvihuonekaasuihin perustuva päästökauppa onkin fundamenteiltaan väärä.Luonto päästää 1000 Gt CO2 ja ihminen 29 Gt.
CO2 määrä ilmassa kasvaa 15Gt vuodessa se on puolet ihmisen aiheuttamista päästöistä tai 1,5% luonnon omista päästöistä.
Kun sanotaan, että hiilidioksidipäästöistä pitää leikata 60%, niin sitä ei voi tehdä ihmisen toimin myrkyttämättä meriä ja metsiä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo pitää asiallisesti paikkansa.
Siksi kasvihuonekaasuihin perustuva päästökauppa onkin fundamenteiltaan väärä.Ei päästökauppaa ole vaikea nähdä haitallisena, määritetään ensin alueelliset päästökiintiöt, miten määritetään tämä lähtökohtainen ominaispäästö ?
Käyttämättä jääneitä päästökiintiöitä omistava voi myydä oikeuttaan jollekin toiselle, joka voi ja todennäköisesti käyttääkin kiintiötä kasvattamaan omia päästöjään. Myyjä saanee korvauksen luovuttamastaan päästöoikeudesta.
Päästöt siis lisääntyvät kun päästökiintiötä käytetään ?
Päästöhaittoja sisältävä tuotanto tai toiminta kasvaa.
Jos päästökauppa tiivistetysti toimii näin, miten tässä nyt se tavoite ilmaston tai ympäristön suojelu tosiasiassa toteutuu.
Ei se tässä esimerkissä paljon mitenkään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei päästökauppaa ole vaikea nähdä haitallisena, määritetään ensin alueelliset päästökiintiöt, miten määritetään tämä lähtökohtainen ominaispäästö ?
Käyttämättä jääneitä päästökiintiöitä omistava voi myydä oikeuttaan jollekin toiselle, joka voi ja todennäköisesti käyttääkin kiintiötä kasvattamaan omia päästöjään. Myyjä saanee korvauksen luovuttamastaan päästöoikeudesta.
Päästöt siis lisääntyvät kun päästökiintiötä käytetään ?
Päästöhaittoja sisältävä tuotanto tai toiminta kasvaa.
Jos päästökauppa tiivistetysti toimii näin, miten tässä nyt se tavoite ilmaston tai ympäristön suojelu tosiasiassa toteutuu.
Ei se tässä esimerkissä paljon mitenkään.Pelkkää huijausta ja tukijulleille maksettavat ovat ainoastaan tulonsiirtoja, sama määrä metsää kasvaa saavatpa päästömaksuja tai ei. Tukijullit ei maksa edes saastuttamisestaan, nille maksetaan ylimääräistä etteivät saastuttaisi ja silti saastuttavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.31912375Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko493601- 843202
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1292976- 1032918
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam672660Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1582578Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2742481Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu21527Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151518