Sanna Marin ja yhteiskunta

Anonyymi

En yksilöisi esiin tulleita bilevideoita yksinomaan pääministeriin, sillä asia tuntuu olevan nuorten kouluttuneiden ihmisten keskuudessa esillä paljon.

Heiltä vaaditaan, sanoisin melkein mahdottomia ja varsinkin naisilta, vaikka eihän sitäkään enää saisi sanoa. Minulle kerrottiin juuri, että päiväkodissa ei saa kutsua tädiksi, vaan etunimellä tai rouva ti herra. Järkyttävää.

Tunnen useita korkeasti koulutettuja nuoria naisia ja he ovat hyvin vastuullisissa toimissa, heihin kohdistetaan valtavat paineet. Ja voinette arvella, ketkä paineita laittavat, vanhempi polvi ja miehet.

Moni nuori nainen on Marinin tavoin, melkein luuranko, hoitaa kuntoaan kovalla liikunnalla ja biletys menee liian syvälle.
Heistä meidän pitäisi pitää parempaa huolta, he ovat arvokas asia Suomelle. Nyt heitä riistetään joka suunnasta, myös tämä juhlinta on riisto, sinne löytyy porukkaa, jotka etsivät tämän nuoren ihmisen kautta esille tulo kanaviaan, eli peli on kovaa.

Niin todella ihmisiä hekin ovat ja tarvitsevat niitä luotettavia oikeita ystäviä, joita ei edes tarvitse olla monta, jotka pysyvät rinnalla ja biletys ei tule lööppeihin ja muutoinkin pysyy ilona, eikä mene lattian tasolle ryömiseen.

NYt sitten tuli sellainen merkki, jonka peseminen ei onnistu.
Kysyisin nuorilta, kuinka moni uskoo, että 9 päivän juhlinta lähes putkeen antaa luotettavan kuvan ihmisestä. Minä jäisin miettimään, kuinka voisimme auttaa, jotta elämää voisi elää, ilman viinalla huuhtelua.

En kirjoittaisi tätä, ellei olisi huoli myös näistä muutamista tuntemistani nuorista pitkälle koulutetuista ja vaativassa tehtävässä toimivista naisista ja miehistäkin.
Tuetaan ei riistetä.
Marinkin on ollut valtavien paineiden aikana toimessa. Aika jota sodan jälkeen ei ole ollut, jokainen elämme erilaisia aikoja.

Jo oman työni aikaan alkoi painostus, jotta tuloksia ja niistä muistutettiin jokainen päivä, unohtaen, että täytyy ottaa huomioon asioihin menevä aika ja mahdollisuudet monesti ympäristöstä tai muusta riippuen.
Esim. laki asettaa esteitä nopeaan asioiden hoitamiseen, tarvitaan erilaisia päätöksiä erilaisista paikoista ja se ei ole joustavaa, vaan aikaa viepää.

Nämä nykyiset nuoret ihmiset osaavat paljon ja tekevät paljon, heille pitää suoda lomarauha. Heitä pitää arvostaa, jotta hekin arvostavat arvoja.

Mutta virka asema ei poistu lomallakaan, joten käyttäytymisessä tulee ottaa huomioon sekin seikka.
Varmasti olisin itsekin lentänyt ulos kuin lumiukko jos biletys olisi mennyt liian kovaksi. Ja viinalla ei huolet katoa ja saa levätyksi se on varmaa.
Onko jokin sittenkin vialla.

0

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

        Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
        Maailman menoa
        137
        2766
      2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

        Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
        Maailman menoa
        26
        2734
      3. Kaivattusi silmin

        Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
        Ikävä
        165
        1521
      4. Miten kauan sulla menisi

        Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
        Ikävä
        205
        1455
      5. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

        ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
        Maailman menoa
        310
        1361
      6. Miksi me oikein

        Rakastuttiin?
        Ikävä
        94
        1311
      7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

        Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
        Perussuomalaiset
        55
        1143
      8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
        Suomussalmi
        15
        1108
      9. Martina ja Matias

        Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        211
        1019
      10. Millaisia tunteita

        Sinulla on minua kohtaan?
        Ikävä
        68
        998
      Aihe