Patmos postia Tarja Heiskanen

Anonyymi

Jumalan huolenpito maailman kuohuessa

Paluu arkeen on jälleen edessämme.

Viimeiset kesäpäivät kiitävät ohitsemme vauhdilla ja syksyisen viileät tuulet puhaltavat kohta taas Suomen yli.

Kesälomien jälkeen on jälleen aika lukea uutisia. Sähkön hinnat ovat nousseet pilviin, polttoaineen hinnat eivät ole vieläkään palautuneet ennalleen ja ruoan hinta on edelleen nousussa. Puhumattakaan itänaapurimme aiheuttamista kauheuksista.

Inhimillisesti ajatellen tulevaisuus näyttää aika synkältä. Murheet kietoutuvat helposti mielemme ympärille ja uni ei tule, kun mietimme, miten tästä kaikesta selvitään.

Jumala kuitenkin haluaa muistuttaa meitä rauhoittavin sanoin, että hän on meidän kanssamme kaikissa olosuhteissa:

"Enkö minä olekin käskenyt sinua: Ole luja ja rohkea! Älä säiky äläkä kauhistu, sillä Herra, sinun Jumalasi, on sinun kanssasi, missä ikinä kuljetkin."

Seuraavan kerran, kun luet, näet tai ajattelet jotain ahdistavaa, muista, että Jumalalla on kaikki langat käsissään. Hän on luvannut pitää sinusta ja minusta huolen!

Tähän lupaukseen minäkin saan turvautua päivittäin.

-------
Ps. Alle olen koonnut hyviä Patmos-uutisia luettavaksi.

Tarja Heiskanen
Toiminnanjohtajan Assistentti
Patmos Lähetyssäätiö

0

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

        Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
        Joensuu
        235
        5356
      2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

        Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
        Maailman menoa
        83
        3459
      3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

        kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
        Maailman menoa
        119
        3208
      4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

        eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
        Maailman menoa
        42
        3043
      5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

        Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
        Maailman menoa
        72
        2929
      6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

        Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
        Maailman menoa
        92
        2738
      7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

        Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
        Maailman menoa
        15
        2425
      8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

        "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
        Maailman menoa
        103
        2287
      9. Miksi eristäydyt?

        Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
        Ikävä
        164
        1775
      10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

        Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
        Haapavesi
        9
        1410
      Aihe