Jumalan huolenpito maailman kuohuessa
Paluu arkeen on jälleen edessämme.
Viimeiset kesäpäivät kiitävät ohitsemme vauhdilla ja syksyisen viileät tuulet puhaltavat kohta taas Suomen yli.
Kesälomien jälkeen on jälleen aika lukea uutisia. Sähkön hinnat ovat nousseet pilviin, polttoaineen hinnat eivät ole vieläkään palautuneet ennalleen ja ruoan hinta on edelleen nousussa. Puhumattakaan itänaapurimme aiheuttamista kauheuksista.
Inhimillisesti ajatellen tulevaisuus näyttää aika synkältä. Murheet kietoutuvat helposti mielemme ympärille ja uni ei tule, kun mietimme, miten tästä kaikesta selvitään.
Jumala kuitenkin haluaa muistuttaa meitä rauhoittavin sanoin, että hän on meidän kanssamme kaikissa olosuhteissa:
"Enkö minä olekin käskenyt sinua: Ole luja ja rohkea! Älä säiky äläkä kauhistu, sillä Herra, sinun Jumalasi, on sinun kanssasi, missä ikinä kuljetkin."
Seuraavan kerran, kun luet, näet tai ajattelet jotain ahdistavaa, muista, että Jumalalla on kaikki langat käsissään. Hän on luvannut pitää sinusta ja minusta huolen!
Tähän lupaukseen minäkin saan turvautua päivittäin.
-------
Ps. Alle olen koonnut hyviä Patmos-uutisia luettavaksi.
Tarja Heiskanen
Toiminnanjohtajan Assistentti
Patmos Lähetyssäätiö
Patmos postia Tarja Heiskanen
Anonyymi
0
116
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705