Toivottavasti ei vaan ole mitään muttereita ja röörejä jäänyt kiinnittämättä kunnolla, kun noin hosutaan.
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000009031285.html
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000009031285.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Hyvä!
Teollisuuden Voima Oyj (TVO) antoi perjantaina 26. elokuuta ilmoituksen pohjoismaiden sähköpörssiin (Nord Pool) ilmoituksen, että Olkiluoto 3:n käynnistetään sunnuntaina 28. elokuuta, jos kadoksissa oleva ydinsauva löytyy reaktoriin.
Sauva on Eurajoella sijaitsevan kebabkioskin vartaan akselina.
ilmoituksen,+ilmon+ja+ilmottuuksen:
"Teollisuuden+Voima+Oyj+(TVO)+antoi+perjantaina+26.+elokuuta+ilmoituksen+pohjoismaiden+sähköpörssiin+(Nord+Pool)+ilmoituksen,+että+Olkiluoto+3:n+käynnistetään+sunnuntaina+28.+elokuuta+ja+laitos+tuottaa+sähköä+valtakunnan+verkkoon".
Tämä+on+Jeesuksen+lahja+tälle+kansalle,+joka+suuremman+maailmanmenon+aikana+ei+voisi+muuten+lämmittään+itseään,+kun+ei+näihin+tuleviin+sähkönhintoihin+alle+90%lla+todellakaan+varaa,+ja+niin+tämän+ekstra+1600MW+tehoilla+voidaan+normaaliuttaa+aiemmille+tasoille+sähkönhinnat,+jos+niin+halutaan+tehdä.
Kakkosvaihtoehto+on+se,+että+kun+ensimmäiset+yöpakkaset+alkaa,+ihmisiä+tulee+jo+kuolemaan+viluun,+koska+olettavat,+että+kestävät+kyllä+yön+yli+(kun+ei+ole+rahaa+maksaa+lämmitystä)+ja+sitten+aamulla+...+eivät+kestäneetkään.
Täsmennän vielä;
Jeesuksen täydellisesti ajoittama lahja. Saas nähdä käytetäänkö tuota valttikorttia Suomen kansan eduksi, vai puuttuuko taas joku tekohiuspinni jostain jne.
Ei omakotitaloissa köyhiksiä asu.
Minä olen ok-asuja, tulot 885 €/kk ....takuueläkeläinen
Laitos on koekäytössä. Ei se välttämättä toimi ennustetulla tavalla. Voi tulla vielä säätötarvetta ja alasajoja.
Laitos on luvattu olemaan valmis joulukuussa.
Luvattiin olevan valmis vuonna 2009.
"Etuajassa" eli keskeytetty koekäyttö YHDEN PÄIVÄN ilmoitettua aikaisemmin.
Kyllä niitä muttereita on jo kiristelty tarpeeksi kauan. Se hökötys alkaa olla jo liiankin hyvä ja kallis. Nyt atomikiuas kuumaksi vaan ja sähköä joka torppaan! Saa variksetkin lämmitellä varpaitaan langoilla kun kelit tässä kylmenee.
Se alkaa olla jo vanha , käyttökaarensa päässä, korrodoitunut teräskattila jne. Sen alasajo alkanee 2023.....
Ei sitä voi käynnistää etuajassa.
Ei sitä parissakymmenessä vuodessa voi ehtiä aika ruuveja kiristää. Tosin en usko että ainakaan seuraavaan viiteen vuoteen sähköä tuottaa normaalisti, jos koskaan. Se rakentajat on näyttönsä antanut.
Huomenna pitäisi klo 18 olla 80 MW teholla.
Hienoa! Vain 13 vuotta myöhässä, niin juhlitaan nyt että on kokonaisen vuorokauden "etuajassa".
13 vuotta ja 13 MILJARDIA EUROA. "jeesuksen" lahja sopuleille ja mokuille. saatte maksella vuosikymmeniä tätä laitosta
Oho. On jo useamman tunnin pysynyt käynnissä.
Heh heh. Stoppiin meni koko paska tuntemattoman pitkäksi ajaksi.
Turbaani putosi menosta.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009034405.html
Kannabis-Vihreät (=tuhovihreät) sallivat hankkia vain yhden reaktorin,
Sit' tilattiin ylikokoinen prototyyppi.
Olkiluodon muut ovat n. 860 MW:n ja Loviisan 507 MW:n.
Korea Electric Power rakentaa arabiasiakkaalle NELJÄN reaktorin ydinvoimalaa. Rakentaminen aloitettiin 2012. Ensimmäinen reaktori aloitti sähköntuotannon 2020 ja toinen 2021. Kolmas ja neljäs aloittanevat piakkoin.
Ovatko säteilyturvakeskus, rakennusvalvonta- ja ympäristöviranomaiset käyneet vielä viimeiset tarkastukset tekemässä.
Ahneella on paskanen loppu.
Entä vihreällä?
Vihreät kasvavat paskasta.
Näköjään saaneet taas polkaistua mopetin käyntiin. Oli magneetossa ollut mittaushärö.
Olkiluoto 3 häriön syy generaattorin jännitesäätäjän mittaushäiriö.
Ydinvoimaa tulee nyt Suomessa 3035 MW.
Etuajassa??? Johan tuo on yli 10 vuotta nyöhässä. Miten se siis voi olla etuajassa??