Venäjän entinen presidentti Dmitri Medvedev katsoo, että Venäjällä ei toistaiseksi ole ollut syytä turvautua ydinaseiden käyttöön Ukrainassa. Ranskalaisen La Chaîne Info -uutiskanavan haastattelussa hän kuitenkin mainitsee neljä tilannetta, jolloin Venäjä vastaisi ydiniskulla.
Medvedevin mukaan ballistisen ohjuksen laukaisu Venäjän tai sen liittolaisten alueelle, ydinaseen käyttäminen Venäjää vastaan, isku kriittiseen ydinaseita koskevaan infrastruktuuriin sekä mitkä tahansa Venäjää ja sen olemassaoloa uhkaavat toimet saisivat Venäjän vastaamaan ydinaseilla.
– Tähän mennessä emme ole havainneet tällaisia toimia, hän sanoo Venäjän valtio-omisteisen uutistoimisto Tassin mukaan.
Miksiköhän muut maat eivät jatkuvasti pullistele ydinaseilla? Oisko venäjä huomannut mitättömyytensä
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mätäjevin horinoista ei pidä sen kummemmin välittää. Sehän käy julkisuudessa aina kun raamatun ennustama antikristus Patrushev tai keula-kuva Putte käskee että ota vuoteesi ja kastele eiku mene ja höpötä.
Tilannehan on se että jos venäjä käyttää ydinasetta natomaata vastaan, niin nato vastaa samalla mitalla. ja sitä tuskin venäjä tahtoo.
Ja jos venäjä käyttää ydiasetta sellaista ei natoon kuuluvaa valtiota vastaan jolla itsellään ei ydinaseita ole, niin se tarkoittaa että kansainvälinen ydinsulkusopimus lakkaa olemasta välittömästi, ja muutaman vuoden jälkeen ydinaseet tulevat kuulumaan lähes jokaisen valtion arsenaaliin.
Ja se mailma tuskin on sellainen jota roistovaltio venäjä tahtoo sillä silloin sen täytyisi aina uutta hyökkäyssotaa aloittaessaan, ja niitä hyökkäyssotia sen täytyy aloitella jotta Patrun ja Puten haave uudesta Venäjä johtoisesta imperiumista toteutuisi, aina myös ottaa se riski että joku aloitettu hyökkäyssota johtaa siihen että jonain päivänä myös moskovassa saattaa jysähtää todella isosti.
Käyttääkö roistovaltio venäjä taktista ydinasetta Ukrainassa? Tuskin, vaikka sillä voitaisiinkin tehdä jossain aukko Ukrainan puolustuslinjoihin niin ei se silti Ukrainan vastarintaa lopettaisi vaan muuttaisi sen entistä päättäväisemmäksi.
Ja mikä takaa ettei Ukrainalla ole muutama aikoinaan venäjälle palauttamatta unohtunut taktinen ydinase omastakin takaa, tai ainakin tieto siitä miltä venäjän varikolta sellaisia voi käydä varastamassa tai ostamassa kunhan maksaa käteisellä tai sveitsiläiselle pankkitilille. - Anonyymi
Venäjä on iste aloittanut sotatoimet,siksi moiset kommentit ovat ennenkuulumattomia.Kertoo vain millainen paariavaltio on kyseessä.
- Anonyymi
Venäjä on inhottava terroristinen kehitysmaavaltio.
- Anonyymi
Venäjän johdossa on käsittämättömän pahat natsityyliset hullut psykopaatit. Kuinka oikeasti on mahdollista, että Venäjän suuri kansa sallii tämän, eikä tee mitään näiden poistamiseksi Kremlistä?
Venäjän asevoimien komentajat ja kenraalit ovat idiootteja, kun sallivat sotilaidensa täysin turhaan kuolevan ei maansa puolesta, vaan näiden Kremlin paskiaisten puolesta täysin turhassa sodassa, jota tyrannin käskyn mukaan ei sodaksi saa kutsua. - Anonyymi
Putinistien kanssa keskustellaan enää Haagin oikeusistuimessa. Muualla ei.
- Anonyymi
Mätäjev ei halua käyttää ydinasetta, koska hän tai joku muu putinin lähipiiristä ei pääsisi silloin putiniksi putinin paikalle.
Silloin he eivät pääsisi nauttimaan putinin rosvojoukon haalimasta ryöstösaaliista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751440Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481342Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1551122Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551098- 51805
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39738Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44711- 30647