Ruotsi herää

Anonyymi

"KUITENKIN maahanmuutto on Ruotsissa nykyään esillä etenkin ongelmien kautta. Siihen linkittyy myös keskeinen vaaliteema: Ruotsin jengirikollisuus ja sen synnyttämä väkivalta.

Tänä vuonna Ruotsissa on kuollut jo enemmän ihmisiä ampumisissa kuin koko viime vuonna. Tuorein kuolema tapahtui torstaina. Se oli tämän vuoden 47. ampumiskuolema.

Lue lisää: Suomessa kasvaa jengirikollisuuden alkio, sanoo Ruotsin jengeistä palkitun kirjan tehnyt toimittaja

Jengirikollisuus kytkeytyy Ruotsissa maahanmuuttajien asuttamiin asuinalueisiin ja alueelliseen eriarvoisuuteen, jonka puolueet nostavat tärkeimpien vaaliteemojen joukkoon jengirikollisuuden ohella.

Jengirikollisuudessa on kyse Ruotsin sisäisestä turvallisuudesta, ja kolmas Ruotsin uusista totuuksista liittyy ulkoiseen turvallisuuteen."



https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008991716.html

4

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasemmisto haluaa köyhiä rikkaiden niskaan maailmalta 🤣
      Hyvin ovat onnistuneet ja kukaan ei sanonut mitään .

      • Anonyymi

        Sipilä ja keskusta vasemmistoa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sipilä ja keskusta vasemmistoa?

        lesta sipilä luulee pääsevänsä taivaaseen auttamalla toisten rahoilla ja myyvänsä konkurssi firmansa valtion yhtiölle ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        lesta sipilä luulee pääsevänsä taivaaseen auttamalla toisten rahoilla ja myyvänsä konkurssi firmansa valtion yhtiölle ?

        Ennen aikaiseen taivaaseen tuollaiset pääsee 🤣🤣🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      103
      6392
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      345
      5780
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      67
      3514
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3415
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2779
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1790
    7. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      16
      1772
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      188
      1234
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      97
      1171
    Aihe