"KUITENKIN maahanmuutto on Ruotsissa nykyään esillä etenkin ongelmien kautta. Siihen linkittyy myös keskeinen vaaliteema: Ruotsin jengirikollisuus ja sen synnyttämä väkivalta.
Tänä vuonna Ruotsissa on kuollut jo enemmän ihmisiä ampumisissa kuin koko viime vuonna. Tuorein kuolema tapahtui torstaina. Se oli tämän vuoden 47. ampumiskuolema.
Lue lisää: Suomessa kasvaa jengirikollisuuden alkio, sanoo Ruotsin jengeistä palkitun kirjan tehnyt toimittaja
Jengirikollisuus kytkeytyy Ruotsissa maahanmuuttajien asuttamiin asuinalueisiin ja alueelliseen eriarvoisuuteen, jonka puolueet nostavat tärkeimpien vaaliteemojen joukkoon jengirikollisuuden ohella.
Jengirikollisuudessa on kyse Ruotsin sisäisestä turvallisuudesta, ja kolmas Ruotsin uusista totuuksista liittyy ulkoiseen turvallisuuteen."
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008991716.html
Ruotsi herää
Anonyymi
4
84
Vastaukset
- Anonyymi
Vasemmisto haluaa köyhiä rikkaiden niskaan maailmalta 🤣
Hyvin ovat onnistuneet ja kukaan ei sanonut mitään .- Anonyymi
Sipilä ja keskusta vasemmistoa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sipilä ja keskusta vasemmistoa?
lesta sipilä luulee pääsevänsä taivaaseen auttamalla toisten rahoilla ja myyvänsä konkurssi firmansa valtion yhtiölle ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
lesta sipilä luulee pääsevänsä taivaaseen auttamalla toisten rahoilla ja myyvänsä konkurssi firmansa valtion yhtiölle ?
Ennen aikaiseen taivaaseen tuollaiset pääsee 🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104848- 62833
- 44794
- 48741
- 49674
- 31639
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38526