Ruotsi herää

Anonyymi

"KUITENKIN maahanmuutto on Ruotsissa nykyään esillä etenkin ongelmien kautta. Siihen linkittyy myös keskeinen vaaliteema: Ruotsin jengirikollisuus ja sen synnyttämä väkivalta.

Tänä vuonna Ruotsissa on kuollut jo enemmän ihmisiä ampumisissa kuin koko viime vuonna. Tuorein kuolema tapahtui torstaina. Se oli tämän vuoden 47. ampumiskuolema.

Lue lisää: Suomessa kasvaa jengirikollisuuden alkio, sanoo Ruotsin jengeistä palkitun kirjan tehnyt toimittaja

Jengirikollisuus kytkeytyy Ruotsissa maahanmuuttajien asuttamiin asuinalueisiin ja alueelliseen eriarvoisuuteen, jonka puolueet nostavat tärkeimpien vaaliteemojen joukkoon jengirikollisuuden ohella.

Jengirikollisuudessa on kyse Ruotsin sisäisestä turvallisuudesta, ja kolmas Ruotsin uusista totuuksista liittyy ulkoiseen turvallisuuteen."



https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008991716.html

4

116

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasemmisto haluaa köyhiä rikkaiden niskaan maailmalta 🤣
      Hyvin ovat onnistuneet ja kukaan ei sanonut mitään .

      • Anonyymi

        Sipilä ja keskusta vasemmistoa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sipilä ja keskusta vasemmistoa?

        lesta sipilä luulee pääsevänsä taivaaseen auttamalla toisten rahoilla ja myyvänsä konkurssi firmansa valtion yhtiölle ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        lesta sipilä luulee pääsevänsä taivaaseen auttamalla toisten rahoilla ja myyvänsä konkurssi firmansa valtion yhtiölle ?

        Ennen aikaiseen taivaaseen tuollaiset pääsee 🤣🤣🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      87
      948
    2. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      73
      906
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      59
      861
    4. 50
      692
    5. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      27
      686
    6. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      266
      680
    7. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      522
    8. En tiedä sinusta

      Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?
      Ikävä
      38
      512
    9. Luotan sinuun nainen, kuin kallioon!

      Jos joskus tuntuu siltä, että haluat puhua minulle jotain luottamuksella niin voit luottaa siihen, että kaikki jää meid
      Ikävä
      39
      511
    10. Ikä ei tule yksin

      Huomaan, että olen rupsahtanut kasvoista aika paljon.
      Ikävä
      58
      508
    Aihe