Covid-19 pandemia, Green Deal ja Ukrainan sota Venäjäpakotteineen antoivat Kapitalisteille tekosyyt ja oikeuden kyniä meidät putipuhtaiksi.
Sähkönhintakusetus - Kapitalisti varastaa taskustasi !
Sähkön valmistuksen kustannus on 30€/MWh eli 3snt/kWh.
Tällä hetkellä sähköhinta karkaa käsistä sen takia, kun suomalaiset kompenstoi Keski-Euroopan huonoja päätöksiä. Miksikö, koska Suomi kuuliaisesti noudattaa rikkimennyttä söhköpörssiä (Fortumin Rauramon tilitys). Seinäjoki on tehnyt oman ratkaisun ja lopetti sähkön myynnin muille kuin kuntalaisille ja varmistaa sillä sähkön hinnan 11snt/kWh kuntalaisille, jotka ovat verovaroin laitoksen olemassa olon mahdollistaneet.
Eduskunnan sankareilla ei näytä olevan tahtoa kuin vihersiirtymän hokemiseen ja luotto siihen, että töissä käyvät kansalaiset maksavat pienituloisten/fatan rahoilla toimivien/työhaluttomien elämisen ja kompensoivat samalla eurooppalaisia itsensä kipeiksi. Pahinta on, että teolliset firmat kaatuvat kohta keinotekoisen korkeaan sähkönhintaan ja sekin vähä töissä käyvä porukka saa rangaistuksen.
Paikallisessa myynnissä ei kuulemma ole mitään laitonta, joten eikö nyt olisi aika oikeasti tehdä jotain ja nousta barrikaadeille vaatimaan kunnallispäättäjiltä aidosti kuntalaista hyödyttävää päätöstä? Ei enää paikallisista voimalaitoksista sähköä muualle, kun kunnan rajojen sisäpuolelle. Ei enää sähkö Saksaan, joka pettää muut vaikeuksien tullen. Ei enää sähköä Italiaan joka ei koskaan tule maksamaan velokajaan.
Myöskään öljyn poraamisen ja henkilökulut eivät ole yhtään ensistä kallimpia. Kapitalistit varastavat vain moninkertaisesti enemmän välistä. Tämä on monilta-yksille vedätys tavalliselta pääosin työläiskansalta omistajien pohjattomiin taskuihin. Ehkä valtaeliitti katsoi että taviksilla meni liian hyvin ja heillä oli liikaa aikaa ajatella, joka on aina eliitille vaarallista. Sen takia ruuvia kiristetään ja työmuurahaiset saadaan puurtamaan ja stressaamaan arjesta selviytymistä, ei jää aikaa haahuiluun ihmetellä eliitin etuja. Valteliitti saa taas jokusen vuosikymmen lisäaikaa kusetukseensa. Tämä inflaatio ajaa sinisen pillerin virkaa, ettei työläisluokka herää ja huomaa pudonneensa kaninkoloon.
Ei ole Putinin hinnat eikä Marinin hinnat, on Kapitalistin hinnat ja tilipäivä.
Muista äänestää, sillä äänestämättä jättäminen lisää kokoomuksen ja RKP:n tapaisten puolueiden ääniosuutta vaaleissa. Onkin sanottu että nukkuvien puolue on suurin porvaripuolue tämän takia.
Meitä k u s t a a n silmään törkeästi.
Kapitalistin tilipäivä - Kynivät meidät putipuhtaiksi
Anonyymi
2
123
Vastaukset
- Anonyymi
Näin se menee.
- Anonyymi
Kommunistinen ratkaisu on paras, eli kaula poikki kaikilta itseäni älykkäämmiltä.
Ideaaliyhteiskunta muodostuu pelkistä heinähankomiehistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244512
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333523Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543394Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203338Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142165Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774