Covid-19 pandemia, Green Deal ja Ukrainan sota Venäjäpakotteineen antoivat Kapitalisteille tekosyyt ja oikeuden kyniä meidät putipuhtaiksi.
Sähkönhintakusetus - Kapitalisti varastaa taskustasi !
Sähkön valmistuksen kustannus on 30€/MWh eli 3snt/kWh.
Tällä hetkellä sähköhinta karkaa käsistä sen takia, kun suomalaiset kompenstoi Keski-Euroopan huonoja päätöksiä. Miksikö, koska Suomi kuuliaisesti noudattaa rikkimennyttä söhköpörssiä (Fortumin Rauramon tilitys). Seinäjoki on tehnyt oman ratkaisun ja lopetti sähkön myynnin muille kuin kuntalaisille ja varmistaa sillä sähkön hinnan 11snt/kWh kuntalaisille, jotka ovat verovaroin laitoksen olemassa olon mahdollistaneet.
Eduskunnan sankareilla ei näytä olevan tahtoa kuin vihersiirtymän hokemiseen ja luotto siihen, että töissä käyvät kansalaiset maksavat pienituloisten/fatan rahoilla toimivien/työhaluttomien elämisen ja kompensoivat samalla eurooppalaisia itsensä kipeiksi. Pahinta on, että teolliset firmat kaatuvat kohta keinotekoisen korkeaan sähkönhintaan ja sekin vähä töissä käyvä porukka saa rangaistuksen.
Paikallisessa myynnissä ei kuulemma ole mitään laitonta, joten eikö nyt olisi aika oikeasti tehdä jotain ja nousta barrikaadeille vaatimaan kunnallispäättäjiltä aidosti kuntalaista hyödyttävää päätöstä? Ei enää paikallisista voimalaitoksista sähköä muualle, kun kunnan rajojen sisäpuolelle. Ei enää sähkö Saksaan, joka pettää muut vaikeuksien tullen. Ei enää sähköä Italiaan joka ei koskaan tule maksamaan velokajaan.
Myöskään öljyn poraamisen ja henkilökulut eivät ole yhtään ensistä kallimpia. Kapitalistit varastavat vain moninkertaisesti enemmän välistä. Tämä on monilta-yksille vedätys tavalliselta pääosin työläiskansalta omistajien pohjattomiin taskuihin. Ehkä valtaeliitti katsoi että taviksilla meni liian hyvin ja heillä oli liikaa aikaa ajatella, joka on aina eliitille vaarallista. Sen takia ruuvia kiristetään ja työmuurahaiset saadaan puurtamaan ja stressaamaan arjesta selviytymistä, ei jää aikaa haahuiluun ihmetellä eliitin etuja. Valteliitti saa taas jokusen vuosikymmen lisäaikaa kusetukseensa. Tämä inflaatio ajaa sinisen pillerin virkaa, ettei työläisluokka herää ja huomaa pudonneensa kaninkoloon.
Ei ole Putinin hinnat eikä Marinin hinnat, on Kapitalistin hinnat ja tilipäivä.
Muista äänestää, sillä äänestämättä jättäminen lisää kokoomuksen ja RKP:n tapaisten puolueiden ääniosuutta vaaleissa. Onkin sanottu että nukkuvien puolue on suurin porvaripuolue tämän takia.
Meitä k u s t a a n silmään törkeästi.
Kapitalistin tilipäivä - Kynivät meidät putipuhtaiksi
Anonyymi
2
113
Vastaukset
- Anonyymi
Näin se menee.
- Anonyymi
Kommunistinen ratkaisu on paras, eli kaula poikki kaikilta itseäni älykkäämmiltä.
Ideaaliyhteiskunta muodostuu pelkistä heinähankomiehistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20711913- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596323Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775247- 574978
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504518Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1184432- 1193926
- 823425
- 531967