Kapitalistin tilipäivä - Kynivät meidät putipuhtaiksi

Anonyymi

Covid-19 pandemia, Green Deal ja Ukrainan sota Venäjäpakotteineen antoivat Kapitalisteille tekosyyt ja oikeuden kyniä meidät putipuhtaiksi.

Sähkönhintakusetus - Kapitalisti varastaa taskustasi !

Sähkön valmistuksen kustannus on 30€/MWh eli 3snt/kWh.

Tällä hetkellä sähköhinta karkaa käsistä sen takia, kun suomalaiset kompenstoi Keski-Euroopan huonoja päätöksiä. Miksikö, koska Suomi kuuliaisesti noudattaa rikkimennyttä söhköpörssiä (Fortumin Rauramon tilitys). Seinäjoki on tehnyt oman ratkaisun ja lopetti sähkön myynnin muille kuin kuntalaisille ja varmistaa sillä sähkön hinnan 11snt/kWh kuntalaisille, jotka ovat verovaroin laitoksen olemassa olon mahdollistaneet.

Eduskunnan sankareilla ei näytä olevan tahtoa kuin vihersiirtymän hokemiseen ja luotto siihen, että töissä käyvät kansalaiset maksavat pienituloisten/fatan rahoilla toimivien/työhaluttomien elämisen ja kompensoivat samalla eurooppalaisia itsensä kipeiksi. Pahinta on, että teolliset firmat kaatuvat kohta keinotekoisen korkeaan sähkönhintaan ja sekin vähä töissä käyvä porukka saa rangaistuksen.

Paikallisessa myynnissä ei kuulemma ole mitään laitonta, joten eikö nyt olisi aika oikeasti tehdä jotain ja nousta barrikaadeille vaatimaan kunnallispäättäjiltä aidosti kuntalaista hyödyttävää päätöstä? Ei enää paikallisista voimalaitoksista sähköä muualle, kun kunnan rajojen sisäpuolelle. Ei enää sähkö Saksaan, joka pettää muut vaikeuksien tullen. Ei enää sähköä Italiaan joka ei koskaan tule maksamaan velokajaan.


Myöskään öljyn poraamisen ja henkilökulut eivät ole yhtään ensistä kallimpia. Kapitalistit varastavat vain moninkertaisesti enemmän välistä. Tämä on monilta-yksille vedätys tavalliselta pääosin työläiskansalta omistajien pohjattomiin taskuihin. Ehkä valtaeliitti katsoi että taviksilla meni liian hyvin ja heillä oli liikaa aikaa ajatella, joka on aina eliitille vaarallista. Sen takia ruuvia kiristetään ja työmuurahaiset saadaan puurtamaan ja stressaamaan arjesta selviytymistä, ei jää aikaa haahuiluun ihmetellä eliitin etuja. Valteliitti saa taas jokusen vuosikymmen lisäaikaa kusetukseensa. Tämä inflaatio ajaa sinisen pillerin virkaa, ettei työläisluokka herää ja huomaa pudonneensa kaninkoloon.


Ei ole Putinin hinnat eikä Marinin hinnat, on Kapitalistin hinnat ja tilipäivä.


Muista äänestää, sillä äänestämättä jättäminen lisää kokoomuksen ja RKP:n tapaisten puolueiden ääniosuutta vaaleissa. Onkin sanottu että nukkuvien puolue on suurin porvaripuolue tämän takia.

Meitä k u s t a a n silmään törkeästi.

2

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se menee.

    • Anonyymi

      Kommunistinen ratkaisu on paras, eli kaula poikki kaikilta itseäni älykkäämmiltä.
      Ideaaliyhteiskunta muodostuu pelkistä heinähankomiehistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      152
      10997
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5250
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1584
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1270
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe