Kapitalistin tilipäivä - Kynivät meidät putipuhtaiksi

Anonyymi

Covid-19 pandemia, Green Deal ja Ukrainan sota Venäjäpakotteineen antoivat Kapitalisteille tekosyyt ja oikeuden kyniä meidät putipuhtaiksi.

Sähkönhintakusetus - Kapitalisti varastaa taskustasi !

Sähkön valmistuksen kustannus on 30€/MWh eli 3snt/kWh.

Tällä hetkellä sähköhinta karkaa käsistä sen takia, kun suomalaiset kompenstoi Keski-Euroopan huonoja päätöksiä. Miksikö, koska Suomi kuuliaisesti noudattaa rikkimennyttä söhköpörssiä (Fortumin Rauramon tilitys). Seinäjoki on tehnyt oman ratkaisun ja lopetti sähkön myynnin muille kuin kuntalaisille ja varmistaa sillä sähkön hinnan 11snt/kWh kuntalaisille, jotka ovat verovaroin laitoksen olemassa olon mahdollistaneet.

Eduskunnan sankareilla ei näytä olevan tahtoa kuin vihersiirtymän hokemiseen ja luotto siihen, että töissä käyvät kansalaiset maksavat pienituloisten/fatan rahoilla toimivien/työhaluttomien elämisen ja kompensoivat samalla eurooppalaisia itsensä kipeiksi. Pahinta on, että teolliset firmat kaatuvat kohta keinotekoisen korkeaan sähkönhintaan ja sekin vähä töissä käyvä porukka saa rangaistuksen.

Paikallisessa myynnissä ei kuulemma ole mitään laitonta, joten eikö nyt olisi aika oikeasti tehdä jotain ja nousta barrikaadeille vaatimaan kunnallispäättäjiltä aidosti kuntalaista hyödyttävää päätöstä? Ei enää paikallisista voimalaitoksista sähköä muualle, kun kunnan rajojen sisäpuolelle. Ei enää sähkö Saksaan, joka pettää muut vaikeuksien tullen. Ei enää sähköä Italiaan joka ei koskaan tule maksamaan velokajaan.


Myöskään öljyn poraamisen ja henkilökulut eivät ole yhtään ensistä kallimpia. Kapitalistit varastavat vain moninkertaisesti enemmän välistä. Tämä on monilta-yksille vedätys tavalliselta pääosin työläiskansalta omistajien pohjattomiin taskuihin. Ehkä valtaeliitti katsoi että taviksilla meni liian hyvin ja heillä oli liikaa aikaa ajatella, joka on aina eliitille vaarallista. Sen takia ruuvia kiristetään ja työmuurahaiset saadaan puurtamaan ja stressaamaan arjesta selviytymistä, ei jää aikaa haahuiluun ihmetellä eliitin etuja. Valteliitti saa taas jokusen vuosikymmen lisäaikaa kusetukseensa. Tämä inflaatio ajaa sinisen pillerin virkaa, ettei työläisluokka herää ja huomaa pudonneensa kaninkoloon.


Ei ole Putinin hinnat eikä Marinin hinnat, on Kapitalistin hinnat ja tilipäivä.


Muista äänestää, sillä äänestämättä jättäminen lisää kokoomuksen ja RKP:n tapaisten puolueiden ääniosuutta vaaleissa. Onkin sanottu että nukkuvien puolue on suurin porvaripuolue tämän takia.

Meitä k u s t a a n silmään törkeästi.

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se menee.

    • Anonyymi

      Kommunistinen ratkaisu on paras, eli kaula poikki kaikilta itseäni älykkäämmiltä.
      Ideaaliyhteiskunta muodostuu pelkistä heinähankomiehistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6344
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5418
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4274
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4142
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      75
      1233
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1095
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1060
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      880
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe