Milloin eurooppalaiset päättäjät

ovat valmiita sanomaan afrikalle, että jos ette halua tehdä mitään omille ongelmillenne, niin meidän rahahanat menevät kiinni? Afrikka on ihan samanlainen rahaviemäri kuin nämä suomalaiset vasemmistoluuserit ja matutkin ovat. Kun rahaa rulee ilman työntekoa niin miksi pitäisi tehdä työtä? Näin afrikassakin ajatellaan. Jokaikinen vuosi kellon tarkkuudella euroopasta pläjähtää 1,5 miljardin talletus. Ja tämä on vain Suomen osuus. Miksi joillekkin pitää maksaa siitä, että eivät pane tikkuakaan ristiin oman kehityksensä vuoksi?
30103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Täysin turhaa tuollaisten elukoiden ylläpito, jos eivät osaa huolehtia itsestään , kuolkoot pois, jokainen.

Äänestä

Täältähän löytyy varma vastaus miten ja koska eurooppalainen päättäjä toimii hönön toiveitten mukaan.

Äänestä

Miksi tuollaista kyselet? Eurooppalaiset ovat typeriä ja afrikkalaiset tyhmiä. Ei siitä mitään järkevää voi syntyä.

Äänestä

Kenella Afrikassa tuo pitäisi sanoa? Kuka sitä maata johtaa?

Äänestä
  • Menee viesti perille kun tulokanavat laitetaan kiinni.

    Äänestä

  • Pölvästi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pölvästi.

    No kerro kenelle, kun ehkä tiedät?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No kerro kenelle, kun ehkä tiedät?

    Kehitysmaatuet lopetettava. Ilmoitettava nyt maksettu ja tuettu jo yli omien varojen.

    Äänestä

Sanoo hän, joka ei ole koskaan käynyt Afrikassa.:D Afrikka on kehittynyt valtavasti, se on tulevaisuuden maanosa. Afrikasssa on myös alueita, jotka eivät poikkea mitenkään kehittyneistä maista. Nuoriso perustaa innovatiivisia bisneksiä, joita voi vain ihailla.

Toki siellä on myös haasteita. Kaikki eivät johdu ihmisistä, vaan esim. ilmastonmuutoksesta. Sisäisiä pakolaisia on miljoonia, sillä alueet muuttuvat kuivumisen vuoksi elinkelvottomiksi. Länsimaiset siirtomaat piirsivät mielivaltaisesti valtioiden rajoja , mikä on johtanut alueellisiin konflikteihin.

Äänestä
  • En ole käynyt kuussakaan mutta voisin pitää siitä kahden tunnin esitelmän koska tahansa.

    Äänestä

  • Lol, ja kenenköhän rahoilla ne kehitykset ovat tapahtuneet? EI AINAKAAN AFRIKAN OMILLA MASSEILLA. Hienoa, jos se on nyt "jo" noin kehittynyt mihin helkkariin niitä massiivisia summia vielä kupataan? Minkä takia pienen maan niin kuin Suomi pitää kurjistaa omaa kansaansa ja mennä takapakkia että primitiiviset "kehittyvät" edes jollekin tasolle. Suomella ei ole mitään tekemistä koko mustan mantereen kanssa.
    Miljoonia pakolaisia siellä on sen takia koska VIELÄKIN sikiävät kuin rotat. Tajuatko paljonko pelkästään afrikan mustia on maailmassa? (vinkki, vetää kaikkien vaaleiden kansojen ohi)

    Äänestä

  • Näin videon jolla repivät istutetut taimet tahallaan maasta. Se kertoo äö tasosta, eivät halunneet alueelke taimia.

    Ei pidä hyysätä yhtään enää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin videon jolla repivät istutetut taimet tahallaan maasta. Se kertoo äö tasosta, eivät halunneet alueelke taimia.

    Ei pidä hyysätä yhtään enää.

    Sinne on roudattu vaikka mitä tekniikkaa, tajuttiin ettei kannata kun repivät pultitkin irti ja myyvät ne. Myöskin laitteiden vuosihuolto tuotti isoja ongelmia.

    Äänestä

  • Miksi Afrikkaan työnnetään sitten rahaa, jos siellä on kaikki hyvin ja onhan heillä maaperärikkauksiakin, joita Suomella ei ole?Miksi sieltä on väkeä tulossa Suomeen, jos siellä on kaikki hyvin?

    Afrikassa tehdään vääränlaista politiikkaa, toisilla on paljon, toisilla ei juuri mitään. Samoja päättäjiä äänestetään ja mikään ei muutu. Näin kertoi Sudanista lähtöisin oleva maahanmuuttaja.

    Ilmasto oikkuilee ja vaihtelee joka paikassa, silloin on käytettävä luovuutta ja keksittävä ratkaisuja, miten siitä selvitään, ei seistä tumput suorina vaan tehdään jotakin asian hyväksi.

    Afrikka elää vanhakantaista elämää, synnyttävät enemmän lapsia kuin jaksavat heitä elättää. He eivät haluakaan kehittyä, miksi heidän ei anneta elää sellaista elämää kuin he haluavat?Miksi heille tyrkytetään materiaan perustuvaa ympäristöä pilaava elämää.

    Oletko itse käynyt Afrikassa, kun jotenkin tuntuu, että oma tietopohjasi ei oikein vastaa todellisuutta?

    Äänestä

Aloittaja olisi helpompi ottaa vakavasti, jos hän olisi pistänyt tikut ristiin yleissivistyksen hankkimiseksi.

Äänestä
  • Miten se oma yleissivistyksesi sitten, tuntuu olevan aika lailla asenteista ja mutu-tuntumaan perustuvaa?

    Äänestä

Tähän on helppo vastaus. Eurooppa on kuin vanhentunut hidasliikkeinen vauras kilpikonna, jota yrittävät syödä kuiviin sekä afrikka että lähi-itä.
Venäjä sotaisana sen sijaan haluaa romuttaa ja kaataa koko roskan.
Sanoisin, että esim. Ranska ja Saksa ovat niin rappeutuneita politiikaltaan, että ei ole kuin ajan kysymys, kun ensimmäiset tankit huristavat pääkaduille.
Eurooppa on mennyt täysin pilalle. Paetkaa niin kauan kuin voitte.
Puolustuskyky on mitätön, Usa ei halua omia aseitaan ja asevoimiaan/rahojaan euroopan puolustukseen antaa, Naton nimissä tulee vain nimellistä apua.
Tulette näkemään vielä.

Äänestä
  • "Usa ei halua omia aseitaan ja asevoimiaan/rahojaan euroopan puolustukseen antaa"

    Eikä ainakaan sitten kun trump istuu jälleen valkoisen talon ovaalihuoneessa.

    Äänestä

  • Se+on+totta+että+eurooppa+on+pilalla.+Ennen+haaveilin+että+matkustelisin+ympäri+eurooppaa,+tutkien+paikallista+kulttuuria+ja+väkeä.+Eurooppa+on(oli)+erittäin+rikas+kaunis+manner+omine+tapoineen+ja+kansoineen..Nyt+ajatuskin+etoo+koska+ihan+sama+mihin+euroopan+kaupunkiin+menet,+näkymää+täyttävät+ruskeat.+Koko+ruskeiden+skaala.+Ei+kiitos,+minua+ei+kiinnosta+lähi-itä,+aasia+eikä+afrikka.+Kun+taas+menet+noihin+maihin(mantereisiin),+90%+väestä+on+paikallisia+etkä+näe+pahemmin+vaaleita+eurooppalaisia+paitsi+ne+muutamat+turistit.+Miksi+tämä+on+sallittua?

    Äänestä

Ei olisi Koskaan pitänyt edes tukea afrikkaa. Ongelma on siitä johtuen moninkertaistunut.

Rahallinen tuki pilaa oman yritteliäisyyden!
Tuki, pitäisi olla vain neuvoja, koulutusta. Ei yhtään Rahaa!

Typerää pyrkiä rahalla saamaan kehitysmaista kehittyneempiä. Rahan jako pilaa kansojen oman yritteliäisyyden ja kehityksen.

Nyt olisi hyvä tehdä yhteenveto. Miten paljon rahaa on haaskattu, ja mikä oli hyöty, mikä haitta.
Ihmusmäärät kehitysmsissa ovat lisääntyneet moninkertsisrsti, eli rahallista tukea tarvittaisiin yhä enemmän.
Ei se ole voinut olla tarkoitus, että ongelmaa lisätään, ja tukia sen mukaan.

Ei ole muiden maiden velvollisuus elättää afrikkaa. Afrikkalaisten on tehtävä se itse, ilman apurahoitusta. Nyt on jo niin paljon rahallisesti tuettu, että heillä ollut useamman sukupolven ajan mahdollisuus ottaa itsestään vastuu. Lapsia ei pidä tehdä kymmentä, jos ei ole varaa elättää edes sitä yhtä.

Äänestä

Jaa, katkera persu äänessä. 🤣

Itse asiaan sen verra, että EU voisi vaihtaa Kiinan Afrikkaan. Toisi töitä köyhiin maihin ja lopettaisi Kiinan diktatuurin ruokkimisen.

Äänestä
  • Öh, suurin osa kansasta haluaa lopettaa suomalaisten rahojen lappaamisen perccereikä maihin. Oletko hidasjärkinen tai jotain?

    Äänestä

  • Eu alkaa olla niin heikko, että entinen siirtomaatyyppinen afrikkaan halpistehtaiden perustaminen ei enää onnistu. Venäjä ja Kiina ovat jo siellä, perustavat vielä sotilastukikohtiakin sinne "auttamaan" paikallisväestöä.
    EU on rappiolla.

    Äänestä

  • Luuletko todella että äfrökkäläisiä kiinnostaa rehellinen työnteko oikeilla työtunneilla ja vielä eu maille? Missä ihmeen kuplassa elät?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eu alkaa olla niin heikko, että entinen siirtomaatyyppinen afrikkaan halpistehtaiden perustaminen ei enää onnistu. Venäjä ja Kiina ovat jo siellä, perustavat vielä sotilastukikohtiakin sinne "auttamaan" paikallisväestöä.
    EU on rappiolla.

    EU voi hyvin ja paksusti.

    Kauppa Afrikkaan ei ole rahan lappaamista, vaan kauppaa. Samalla vähentäisi tuota siirtolaisuutta, kun omassa maassa on elämän edellytyksiä.

    Äänestä

  • Älä viitsi naputtaa! PS on ainoa puolue, joka pitää Suomen puolta ja on kansan asialla. Ettäs kehtaat isänmaan petturi.

    Äänestä

Ei pidä sekoittaa kansoja, ja niin pilata kulttuureita ja maita.

Äänestä
  • Ainahan nuo ovat sekoittuneet. Suomikin on geneettisesti hyvin hajanainen. Itä-suomalaiset ihan eri porukkaa kuin lännessä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ainahan nuo ovat sekoittuneet. Suomikin on geneettisesti hyvin hajanainen. Itä-suomalaiset ihan eri porukkaa kuin lännessä.

    Niin, mutta jännäksi asian tekee se ettemme ole sekoittuneet ruskeisiin emmekä germaaneihin. Olemme totaalisesti uniikki kansa;) Ja tätä on muuten tutkittu ihan ulkomailla, suomalaisten ainutlaatuista geeniperimää että turha yrittää mitään.

    Äänestä

Josko perussuomalaisten ja kokoomuksen hallituskombo toisi ratkaisun asiaan. Äänestäjäthän siitä päättää mitä tässä maassa tehdään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ovat valmiita sanomaan afrikalle, että jos ette halua tehdä mitään omille ongelmillenne, niin meidän rahahanat menevät kiinni? Afrikka on ihan samanlainen rahaviemäri kuin nämä suomalaiset vasemmistoluuserit ja matutkin ovat. Kun rahaa rulee ilman työntekoa niin miksi pitäisi tehdä työtä? Näin afrikassakin ajatellaan. Jokaikinen vuosi kellon tarkkuudella euroopasta pläjähtää 1,5 miljardin talletus. Ja tämä on vain Suomen osuus. Miksi joillekkin pitää maksaa siitä, että eivät pane tikkuakaan ristiin oman kehityksensä vuoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu