Joukossa tyhmyys tiivistyy

Anonyymi

Uskonnon varjolla lahkoissa tehdään melkein mitä vaan.

Uskonnolliset ihmiset uskovat melkein mitä vaan, ja kaatuvat selälleen villitsevien henkien voimasta, kun väliin hoetaan Jeesusta ja huudetaan aamenta ja halleeluujaa -huutoja.

Suggestiolla saadaan ihmeitä aikaan !

Saksalainen lääkäri Mesmer kehitti hienon tekniikan, jolla saadaan kaadettua kokonaisia ihmisjoukkoja nurin samalla kertaa. Sitä kaatotekniikkaa kutsutaan "Mesmerismiksi" keksijänsä nimen mukaan.

Hindujen uskonnollisista menoista on peräisin ihmisen kaataminen selälleen nopealla otsakosketuksella. He kutsuvat sitä "shaktipat" -tekniikaksi.

11

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi Ukrainalaiset eivät käytä Mesmerin menetelmää venäläisiin?

    • Olin kerran Kuopion hellari kokouksessa. Puhuja oli ulkomaalainen. Lopussa alkoi rukoupalvelu johon muodostettiin jono. Rukoili ja rukoili ja kukaan ei kaatunut . Tein testin. Menin mukaan ja tarkoituksellisesti kaaduin maahan nähdäkseni mitä siitä seuraa. Sen jälkeen kaatui kaikki kun olin antanut mallin. Pelkkää psykologiaa

      • Anonyymi

        Kaupunkilegenda. Eivät kaatuile, eivät puhu kielillä eikä molota, vaan ovat lähes kuin puusta veistettyjä harhaoppisen uskonnollisia peläten koko ajan etteivät tee mitään väärää kun joku pitää puheen ja varovasti lainailee Raamattua ja sen jälkeen kukin laahustaa kotiinsa.


      • Anonyymi

        Sitä juuri.


    • Anonyymi

      Uskonlahkoissa ei keskimäärin ole mitään Mensan porukkaa harrastamassa.

    • Anonyymi

      Jenkkilahkoihin sotkeentuneet eivät ole kovin viisaita. Eivät tunne Raamattua, siksi ovat helppoa saalista lahkojen käännyttäjille ja sisäänheittäjille, kerberoksille.

      • Anonyymi

        Eihän Raamatusta tarvitse tietää muuta kuin se että luterilainen kaste tekee synnittömäksi. Se riittää.


    • Anonyymi

      Ai - missä sitä selälleen mennään, kerrohan seurakunta ja paikka, mennään katsomaan, että kun Jumalan voima kohtaa syntisen ihmisen, onhan se ihmeellistä.
      Tapahtuihan se Getsemanessakin. Jumalan Henki kosketti syntistä ja he kaatuivat.
      Myös Telppäsniityn tapahtuma - siellä kaaduttiin, alkoi herätys ja on muistokivikin paikalla, eikä vielä helluntalaisia ollut paikalla.

      Mutta, entäs tässä, siinähän on uskovat yhdessä, onko teillä?

      https://missio2022.fi/paijat-hame/

      Laitetaas kirkkoherran puhekin tähän.

      https://www.tv7.fi/arkki/jeesuksen-opetuslapsena/sanan-uutta-luova-voima_p83531/

      Sanan uutta luova voima.

      Kyllä Jumalan Sana voi olla joskus voimakas, ja nyt aiheena on Uutta luova voima Sanassa. Uskon, että se Jumalan rakkaus, joka Sanan kautta vetää ihmistä etsimään Jumalaa ja löytämään Hänet, toteutuu Jumalan Sanassa: usko tulee Kristuksen Sanan kuulemisen kautta. Miten usko voi yhtäkkiä herätä?
      Se on kesken kaiken uskovallekin uusi tulemus.
      .. Jeesus puhui ihmisille, niin Hän sanoi monesti, että jolla on korvat, kuulkoon.
      .....
      Tuollainen vähän arvosteluhenki...
      Ei kai sinustakin joskus opetuslapsena tunnu, että puhuja puhuu omiaan tai laulajan tyyli on kummallinen tai soittaja soittaa väärin tai melodia ei miellytä.
      On vanhanaikaista tai liian uudenaikaista. Voi, hyvänen aika! Se meidän etsintämme on tavallaan niin vajavaista. Herran läheisyyden etsiminen on vajavaista.
      No, se oli minullakin. Tiedätkö, hän laulaa sitten siinä yhden kohdan. Hän laulaa kohdan: näen Jeesuksen ristillä. Kuule ystävä, koko se tilaisuus muuttui minulle.
      Minulle annettiin näky, jossa katselin Jeesusta ristillä. Sen päivän Jumalan kohtaaminen oli tavallaan tuoreena heti edessä.
      Vaikka minä olin mahdoton, niin Jumala osoitti, että Hän voi ilmestyä, vaikka minä olen ihan toista mieltä. Ja niin siinä, ystävä, kävi, että minä siinä seurakunnassa
      todistin: "Rakastakaa, siunatkaa ja rukoilkaa tämän puolesta. Hän laulaa ja soittaa hengessä. Jumalan Henki käytti häntä. Minä kohtasin Jeesuksen ristillä.
      Siis näin ikään kuin elävänä Jeesuksen siinä." Jotain ihmeellistä. Minä mahdottomana, Herra mahdollisena. Mutta nuo takin kääntämiset...
      Kauan pappina olleen takki voi kääntyä.

      kertoili leikkeessä - linkistä kirkkoherra.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      377
      6727
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3916
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      34
      1500
    4. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      41
      1271
    5. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      217
      1176
    6. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      98
      1101
    7. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      81
      1026
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      21
      988
    9. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      57
      982
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      942
    Aihe