Salkkareiden (lähes) jokaisessa jaksossa lotrataan viinin tai jonkun muun alkoholin kanssa. Antaa hyvää esimerkkiä nuorille.
Oletteko miettineet?
6
193
Vastaukset
- Anonyymi
Ei olla mietitty. Ainoastaan se kahtiajakoinen leimaaminen juomien lajien suhteen ihmetyttää. On jotenkin hienompaa juoda viinejä. ''Parempi'' väki juo niitä ja muut oluita. :DDD
- Anonyymi
Kukaan ei koskaan juo rehellistä hanavettä, ei edes pullosta. Aina joko viiniä tai olutta. Duunari juo olutta ja hienommat ihmiset viiniä. Toimitusjohtajat viskiä tai konjakkia. Esim. Aki ja Noel juovat aina joko viskiä tai konjakkia, Daliat, Camillat ym. aina viinilasi kädessä, rahvas, kuten Kari ja muut juovat vain olutta tai kahvia.
- Anonyymi
Se on osa tätä kahtiajaon kulttuuria missä alkoholilaadulla halutaan eroittaa ns "sivistyneet ja sivistymättömät" toisistaan.
Samanlaisin kaksoisstandartein toimii eläväkin elämä.
Jos oikeistolainen juhlii tai osoittaa mieltään se uutisoidaan aina "keskikaljan huuruista känniörvellystä"
Ja jos vasemmistolainen juhlii tai osoittaa mieltään se uutisoidaan aina "karnevaalimainen iloinen juhlatunnelma jossa nautitaan skumppaa"
Tietyillä sanavalinnoilla ja tarkoituksellisilla adjektiivivalinnoilla saadaan samasta asiasta äkkiä tehtyä suurelle yleisölle poliittista puolta arvosteleva tai kannattava uutisjuttu.
Toista se oli menneessä maailmassa, kun elimme vielä tasa-arvon ja hyvän yhteishengen aikoja.
- Anonyymi
Väärin! Kalle ryyppi mansikkamehua yhdessä jaksossa!
- Anonyymi
Nuoret osaa jo tuon taidon.jopa 12 vuotiaat.
- Anonyymi
Juomat😉! Mut nämä sekoilut🤔.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks385399Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si704079Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut353488Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?993281Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää533258- 732699
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1262189En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri552182Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit261507- 1911346