Fortum tuo

Anonyymi

Suomen veronmaksajille vähintään 10 mrd ja jopa 17 mrd tappiot.
Ne syntyivät Suomen yhdyttyä Ukrainan sodan pakotteisiin Venäjää kohtaan.
Lisäksi Fortum on myymässä Venäjän omistukset Venäjälle ja luultavasti ale hintaan.

10

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isänmaan edun mukaista ei ole maksaa tyhjästä vieraalle valtiolle Saksalle vieraiden valtioiden sotakuluja.

    • Anonyymi

      Venäjä on kiistatta fasistinen, militaristinen ja imperialistinen valtio ja hyökkäyksellään Ukrainaa ja sen kansaa vastaan se on sataprosenttisesti syyllinen tämän hetkiseen taloudelliseen ja poliittiseen kuohuntaan Euroopassa ja maailmassa.
      Fasismille, kuten diktatuureille yleensäkään, ei tule antaa periksi, ne on nujerrettava armotta.

      Syypää Fortumin tilanteeseen taas on Suomen valtiojohto, joka oli liian sinisilmäinen luottaessaan Venäjän fasismidiktatuurin muuttuvan demokratiaksi ja oikeusvaltioksi, vaikka kaikki mittarit näyttivät punaista.

      Kommunistit, kommunismidiktatuurin puuhastelija Partacus heidän joukossaan vaativat vielä viime vuonna Suomen Venäjä-suhteiden tiivistämistä entisestään, vaikka kyseisen kommunistin kohdalla hän oli itsekin todennut jo aiemmin Venäjän olevan sotaisan valloitushaluinen fasismidktatuuri.

      Jos suomalaiset kommunistit olisivat saaneet päättää sata vuotta sitten, olisi Suomi nyt osa Venäjää, siis Putinin diktatuuria.
      Kuulostaako varsinaiselta hunajaa tiukkuvan paratiisin ratkaisulta?
      Ei minustakaan.

    • Anonyymi

      Erittäin typerää olla ostamatta halpaa energiaa Venäjältä.
      Kansa maksaa nämä tyrimiset kalliisti,,

    • Anonyymi

      Saksa ei ensin halunnut laittaa kaasuputkea kiinni. Se tiesi siitä muodostuvan suuri ongelma. USA pakotti. Ehkä USA uhkaili Saksaa omilla pakotteilla.
      Sata vuotta sitten eläneet suomalaiset kommunistit eivät ole syypäitä nykyisen hallituksen tekoihin.

    • https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009009090.html
      " Fortumin tytäryhtiö Uniper teki yli 12 miljardin euron tappiot – ei pysty kertomaan näkymistään
      Saksalainen energiayhtiö Uniper teki alkuvuonna jättitappiot. Venäläisen kaasun toimitusten väheneminen vaikuttaa yhtiöön merkittävästi.
      SAKSALAISEN Uniperin nettotappio paisui vuoden alkupuoliskolla yli 12 miljardiin euroon
      – Vuoden alkupuoliskon tulos heijastaa jo sitä merkittävää kielteistä vaikutusta, joka venäläisen kaasun vähentyneillä toimituksilla on, Uniperin rahoitusjohtaja Tiina Tuomela sanoo tulostiedotteessa."

      Uniper toimii Saksassa ja läntisessä Euroopassa. Fortum toimi Venäjällä. Fortum on pakotteiden vuoksi myymässä tuotantonsa venäläisille. Kuinka paljon tappiota siitä tulee lisäksi!

      Iltasanomat esittää häveliäästi sekasotkua. "Venäläisen kaasun vähentyminen syy tappioon". Siinä luodaan kuvaa, että Venäjä sulki kaasuputken kun totuus on toinen. USA pakotti Saksan luopumaan Venäjän kaasusta. Siinä ohessa Marinin hallitus mukana. Uniperin mukana usea eurooppalainen valtio kärsi.
      Miksi EU, Saksa ja Suomi sahasivat omaan jalkaan? Ehkä Venäjän tulot hieman laskivat mutta sekö korjaa tilanteen. USA sai omalle kaasulleen menekkiä.

      Venäjä aloitti sodan Ukrainaa vastaan. Venäjä ei ole laittanut energian vientiä maailmalle sulkuun. Energiapolitiikassa media esiintyy jatkuvasti siten, että lukijalle syntyisi kuva -Venäjä kurittaa muuta Eurooppaa energiaviennin lopettamisella-.

    • Anonyymi

      Valtion tappiot Fortumin kohdalla yli 10 mrd euroa.
      Sotahävittäjähankinta oletettu 10 mrd, jonka maksu jo aloitettu. Lopullinen kustannus nousnee 20 miljardiin.
      Mitä tästä opimme?

    • Anonyymi

      Itseään vasemmistolaiseksi kutsuva omistusohjausministeri Tytti Tuppurainen hyväksyi keväällä (siis sinä aikan kun nämä tappiot tehtiin) Fortumin toimitusjohtalla 432 000 euron bonukset hyvin tehdystä työstä.

      Anteeksi linkki kapitalistisen lehden sivuille:
      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008955811.html

    • Anonyymi

      Fortumin eli valtion maksaessa ylimääräistä sotaveroa, USA tuo laivoilla ylihintaan lng kaasua EU:n alueelle.

    • Anonyymi

      Tänään keskusteltiin eduskunnassa Fortumista ja Uniperista.
      Perussuomalaiset olivat arvostelevinaan. Hallituspuolueet puhuivat niitä näitä.
      Ei mahda mitään. Miljardit eurot menivät sen sileän tien.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      145
      3679
    2. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      107
      3502
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      20
      2462
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2275
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      28
      2113
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      33
      1153
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1021
    8. Mikä on miehekäs mies?

      Kertokaa naiset. >Simiti<
      Sinkut
      134
      823
    9. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      28
      820
    10. Oikea syy siihen

      miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä
      Ikävä
      34
      744
    Aihe