Fortum tuo

Anonyymi

Suomen veronmaksajille vähintään 10 mrd ja jopa 17 mrd tappiot.
Ne syntyivät Suomen yhdyttyä Ukrainan sodan pakotteisiin Venäjää kohtaan.
Lisäksi Fortum on myymässä Venäjän omistukset Venäjälle ja luultavasti ale hintaan.

10

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isänmaan edun mukaista ei ole maksaa tyhjästä vieraalle valtiolle Saksalle vieraiden valtioiden sotakuluja.

    • Anonyymi

      Venäjä on kiistatta fasistinen, militaristinen ja imperialistinen valtio ja hyökkäyksellään Ukrainaa ja sen kansaa vastaan se on sataprosenttisesti syyllinen tämän hetkiseen taloudelliseen ja poliittiseen kuohuntaan Euroopassa ja maailmassa.
      Fasismille, kuten diktatuureille yleensäkään, ei tule antaa periksi, ne on nujerrettava armotta.

      Syypää Fortumin tilanteeseen taas on Suomen valtiojohto, joka oli liian sinisilmäinen luottaessaan Venäjän fasismidiktatuurin muuttuvan demokratiaksi ja oikeusvaltioksi, vaikka kaikki mittarit näyttivät punaista.

      Kommunistit, kommunismidiktatuurin puuhastelija Partacus heidän joukossaan vaativat vielä viime vuonna Suomen Venäjä-suhteiden tiivistämistä entisestään, vaikka kyseisen kommunistin kohdalla hän oli itsekin todennut jo aiemmin Venäjän olevan sotaisan valloitushaluinen fasismidktatuuri.

      Jos suomalaiset kommunistit olisivat saaneet päättää sata vuotta sitten, olisi Suomi nyt osa Venäjää, siis Putinin diktatuuria.
      Kuulostaako varsinaiselta hunajaa tiukkuvan paratiisin ratkaisulta?
      Ei minustakaan.

    • Anonyymi

      Erittäin typerää olla ostamatta halpaa energiaa Venäjältä.
      Kansa maksaa nämä tyrimiset kalliisti,,

    • Anonyymi

      Saksa ei ensin halunnut laittaa kaasuputkea kiinni. Se tiesi siitä muodostuvan suuri ongelma. USA pakotti. Ehkä USA uhkaili Saksaa omilla pakotteilla.
      Sata vuotta sitten eläneet suomalaiset kommunistit eivät ole syypäitä nykyisen hallituksen tekoihin.

    • https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009009090.html
      " Fortumin tytäryhtiö Uniper teki yli 12 miljardin euron tappiot – ei pysty kertomaan näkymistään
      Saksalainen energiayhtiö Uniper teki alkuvuonna jättitappiot. Venäläisen kaasun toimitusten väheneminen vaikuttaa yhtiöön merkittävästi.
      SAKSALAISEN Uniperin nettotappio paisui vuoden alkupuoliskolla yli 12 miljardiin euroon
      – Vuoden alkupuoliskon tulos heijastaa jo sitä merkittävää kielteistä vaikutusta, joka venäläisen kaasun vähentyneillä toimituksilla on, Uniperin rahoitusjohtaja Tiina Tuomela sanoo tulostiedotteessa."

      Uniper toimii Saksassa ja läntisessä Euroopassa. Fortum toimi Venäjällä. Fortum on pakotteiden vuoksi myymässä tuotantonsa venäläisille. Kuinka paljon tappiota siitä tulee lisäksi!

      Iltasanomat esittää häveliäästi sekasotkua. "Venäläisen kaasun vähentyminen syy tappioon". Siinä luodaan kuvaa, että Venäjä sulki kaasuputken kun totuus on toinen. USA pakotti Saksan luopumaan Venäjän kaasusta. Siinä ohessa Marinin hallitus mukana. Uniperin mukana usea eurooppalainen valtio kärsi.
      Miksi EU, Saksa ja Suomi sahasivat omaan jalkaan? Ehkä Venäjän tulot hieman laskivat mutta sekö korjaa tilanteen. USA sai omalle kaasulleen menekkiä.

      Venäjä aloitti sodan Ukrainaa vastaan. Venäjä ei ole laittanut energian vientiä maailmalle sulkuun. Energiapolitiikassa media esiintyy jatkuvasti siten, että lukijalle syntyisi kuva -Venäjä kurittaa muuta Eurooppaa energiaviennin lopettamisella-.

    • Anonyymi

      Valtion tappiot Fortumin kohdalla yli 10 mrd euroa.
      Sotahävittäjähankinta oletettu 10 mrd, jonka maksu jo aloitettu. Lopullinen kustannus nousnee 20 miljardiin.
      Mitä tästä opimme?

    • Anonyymi

      Itseään vasemmistolaiseksi kutsuva omistusohjausministeri Tytti Tuppurainen hyväksyi keväällä (siis sinä aikan kun nämä tappiot tehtiin) Fortumin toimitusjohtalla 432 000 euron bonukset hyvin tehdystä työstä.

      Anteeksi linkki kapitalistisen lehden sivuille:
      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008955811.html

    • Anonyymi

      Fortumin eli valtion maksaessa ylimääräistä sotaveroa, USA tuo laivoilla ylihintaan lng kaasua EU:n alueelle.

    • Anonyymi

      Tänään keskusteltiin eduskunnassa Fortumista ja Uniperista.
      Perussuomalaiset olivat arvostelevinaan. Hallituspuolueet puhuivat niitä näitä.
      Ei mahda mitään. Miljardit eurot menivät sen sileän tien.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3655
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1610
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1498
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1376
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      289
      1342
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      20
      1211
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      900
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      11
      847
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      832
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      789
    Aihe