Fortum tuo

Anonyymi

Suomen veronmaksajille vähintään 10 mrd ja jopa 17 mrd tappiot.
Ne syntyivät Suomen yhdyttyä Ukrainan sodan pakotteisiin Venäjää kohtaan.
Lisäksi Fortum on myymässä Venäjän omistukset Venäjälle ja luultavasti ale hintaan.

10

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isänmaan edun mukaista ei ole maksaa tyhjästä vieraalle valtiolle Saksalle vieraiden valtioiden sotakuluja.

    • Anonyymi

      Venäjä on kiistatta fasistinen, militaristinen ja imperialistinen valtio ja hyökkäyksellään Ukrainaa ja sen kansaa vastaan se on sataprosenttisesti syyllinen tämän hetkiseen taloudelliseen ja poliittiseen kuohuntaan Euroopassa ja maailmassa.
      Fasismille, kuten diktatuureille yleensäkään, ei tule antaa periksi, ne on nujerrettava armotta.

      Syypää Fortumin tilanteeseen taas on Suomen valtiojohto, joka oli liian sinisilmäinen luottaessaan Venäjän fasismidiktatuurin muuttuvan demokratiaksi ja oikeusvaltioksi, vaikka kaikki mittarit näyttivät punaista.

      Kommunistit, kommunismidiktatuurin puuhastelija Partacus heidän joukossaan vaativat vielä viime vuonna Suomen Venäjä-suhteiden tiivistämistä entisestään, vaikka kyseisen kommunistin kohdalla hän oli itsekin todennut jo aiemmin Venäjän olevan sotaisan valloitushaluinen fasismidktatuuri.

      Jos suomalaiset kommunistit olisivat saaneet päättää sata vuotta sitten, olisi Suomi nyt osa Venäjää, siis Putinin diktatuuria.
      Kuulostaako varsinaiselta hunajaa tiukkuvan paratiisin ratkaisulta?
      Ei minustakaan.

    • Anonyymi

      Erittäin typerää olla ostamatta halpaa energiaa Venäjältä.
      Kansa maksaa nämä tyrimiset kalliisti,,

    • Anonyymi

      Saksa ei ensin halunnut laittaa kaasuputkea kiinni. Se tiesi siitä muodostuvan suuri ongelma. USA pakotti. Ehkä USA uhkaili Saksaa omilla pakotteilla.
      Sata vuotta sitten eläneet suomalaiset kommunistit eivät ole syypäitä nykyisen hallituksen tekoihin.

    • https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009009090.html
      " Fortumin tytäryhtiö Uniper teki yli 12 miljardin euron tappiot – ei pysty kertomaan näkymistään
      Saksalainen energiayhtiö Uniper teki alkuvuonna jättitappiot. Venäläisen kaasun toimitusten väheneminen vaikuttaa yhtiöön merkittävästi.
      SAKSALAISEN Uniperin nettotappio paisui vuoden alkupuoliskolla yli 12 miljardiin euroon
      – Vuoden alkupuoliskon tulos heijastaa jo sitä merkittävää kielteistä vaikutusta, joka venäläisen kaasun vähentyneillä toimituksilla on, Uniperin rahoitusjohtaja Tiina Tuomela sanoo tulostiedotteessa."

      Uniper toimii Saksassa ja läntisessä Euroopassa. Fortum toimi Venäjällä. Fortum on pakotteiden vuoksi myymässä tuotantonsa venäläisille. Kuinka paljon tappiota siitä tulee lisäksi!

      Iltasanomat esittää häveliäästi sekasotkua. "Venäläisen kaasun vähentyminen syy tappioon". Siinä luodaan kuvaa, että Venäjä sulki kaasuputken kun totuus on toinen. USA pakotti Saksan luopumaan Venäjän kaasusta. Siinä ohessa Marinin hallitus mukana. Uniperin mukana usea eurooppalainen valtio kärsi.
      Miksi EU, Saksa ja Suomi sahasivat omaan jalkaan? Ehkä Venäjän tulot hieman laskivat mutta sekö korjaa tilanteen. USA sai omalle kaasulleen menekkiä.

      Venäjä aloitti sodan Ukrainaa vastaan. Venäjä ei ole laittanut energian vientiä maailmalle sulkuun. Energiapolitiikassa media esiintyy jatkuvasti siten, että lukijalle syntyisi kuva -Venäjä kurittaa muuta Eurooppaa energiaviennin lopettamisella-.

    • Anonyymi

      Valtion tappiot Fortumin kohdalla yli 10 mrd euroa.
      Sotahävittäjähankinta oletettu 10 mrd, jonka maksu jo aloitettu. Lopullinen kustannus nousnee 20 miljardiin.
      Mitä tästä opimme?

    • Anonyymi

      Itseään vasemmistolaiseksi kutsuva omistusohjausministeri Tytti Tuppurainen hyväksyi keväällä (siis sinä aikan kun nämä tappiot tehtiin) Fortumin toimitusjohtalla 432 000 euron bonukset hyvin tehdystä työstä.

      Anteeksi linkki kapitalistisen lehden sivuille:
      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008955811.html

    • Anonyymi

      Fortumin eli valtion maksaessa ylimääräistä sotaveroa, USA tuo laivoilla ylihintaan lng kaasua EU:n alueelle.

    • Anonyymi

      Tänään keskusteltiin eduskunnassa Fortumista ja Uniperista.
      Perussuomalaiset olivat arvostelevinaan. Hallituspuolueet puhuivat niitä näitä.
      Ei mahda mitään. Miljardit eurot menivät sen sileän tien.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      74
      3860
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      93
      3251
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      112
      2535
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      19
      1720
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      74
      1505
    6. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      123
      1402
    7. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      99
      1393
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      58
      1363
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1103
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      58
      1083
    Aihe