Fortum tuo

Anonyymi

Suomen veronmaksajille vähintään 10 mrd ja jopa 17 mrd tappiot.
Ne syntyivät Suomen yhdyttyä Ukrainan sodan pakotteisiin Venäjää kohtaan.
Lisäksi Fortum on myymässä Venäjän omistukset Venäjälle ja luultavasti ale hintaan.

10

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isänmaan edun mukaista ei ole maksaa tyhjästä vieraalle valtiolle Saksalle vieraiden valtioiden sotakuluja.

    • Anonyymi

      Venäjä on kiistatta fasistinen, militaristinen ja imperialistinen valtio ja hyökkäyksellään Ukrainaa ja sen kansaa vastaan se on sataprosenttisesti syyllinen tämän hetkiseen taloudelliseen ja poliittiseen kuohuntaan Euroopassa ja maailmassa.
      Fasismille, kuten diktatuureille yleensäkään, ei tule antaa periksi, ne on nujerrettava armotta.

      Syypää Fortumin tilanteeseen taas on Suomen valtiojohto, joka oli liian sinisilmäinen luottaessaan Venäjän fasismidiktatuurin muuttuvan demokratiaksi ja oikeusvaltioksi, vaikka kaikki mittarit näyttivät punaista.

      Kommunistit, kommunismidiktatuurin puuhastelija Partacus heidän joukossaan vaativat vielä viime vuonna Suomen Venäjä-suhteiden tiivistämistä entisestään, vaikka kyseisen kommunistin kohdalla hän oli itsekin todennut jo aiemmin Venäjän olevan sotaisan valloitushaluinen fasismidktatuuri.

      Jos suomalaiset kommunistit olisivat saaneet päättää sata vuotta sitten, olisi Suomi nyt osa Venäjää, siis Putinin diktatuuria.
      Kuulostaako varsinaiselta hunajaa tiukkuvan paratiisin ratkaisulta?
      Ei minustakaan.

    • Anonyymi

      Erittäin typerää olla ostamatta halpaa energiaa Venäjältä.
      Kansa maksaa nämä tyrimiset kalliisti,,

    • Anonyymi

      Saksa ei ensin halunnut laittaa kaasuputkea kiinni. Se tiesi siitä muodostuvan suuri ongelma. USA pakotti. Ehkä USA uhkaili Saksaa omilla pakotteilla.
      Sata vuotta sitten eläneet suomalaiset kommunistit eivät ole syypäitä nykyisen hallituksen tekoihin.

    • https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009009090.html
      " Fortumin tytäryhtiö Uniper teki yli 12 miljardin euron tappiot – ei pysty kertomaan näkymistään
      Saksalainen energiayhtiö Uniper teki alkuvuonna jättitappiot. Venäläisen kaasun toimitusten väheneminen vaikuttaa yhtiöön merkittävästi.
      SAKSALAISEN Uniperin nettotappio paisui vuoden alkupuoliskolla yli 12 miljardiin euroon
      – Vuoden alkupuoliskon tulos heijastaa jo sitä merkittävää kielteistä vaikutusta, joka venäläisen kaasun vähentyneillä toimituksilla on, Uniperin rahoitusjohtaja Tiina Tuomela sanoo tulostiedotteessa."

      Uniper toimii Saksassa ja läntisessä Euroopassa. Fortum toimi Venäjällä. Fortum on pakotteiden vuoksi myymässä tuotantonsa venäläisille. Kuinka paljon tappiota siitä tulee lisäksi!

      Iltasanomat esittää häveliäästi sekasotkua. "Venäläisen kaasun vähentyminen syy tappioon". Siinä luodaan kuvaa, että Venäjä sulki kaasuputken kun totuus on toinen. USA pakotti Saksan luopumaan Venäjän kaasusta. Siinä ohessa Marinin hallitus mukana. Uniperin mukana usea eurooppalainen valtio kärsi.
      Miksi EU, Saksa ja Suomi sahasivat omaan jalkaan? Ehkä Venäjän tulot hieman laskivat mutta sekö korjaa tilanteen. USA sai omalle kaasulleen menekkiä.

      Venäjä aloitti sodan Ukrainaa vastaan. Venäjä ei ole laittanut energian vientiä maailmalle sulkuun. Energiapolitiikassa media esiintyy jatkuvasti siten, että lukijalle syntyisi kuva -Venäjä kurittaa muuta Eurooppaa energiaviennin lopettamisella-.

    • Anonyymi

      Valtion tappiot Fortumin kohdalla yli 10 mrd euroa.
      Sotahävittäjähankinta oletettu 10 mrd, jonka maksu jo aloitettu. Lopullinen kustannus nousnee 20 miljardiin.
      Mitä tästä opimme?

    • Anonyymi

      Itseään vasemmistolaiseksi kutsuva omistusohjausministeri Tytti Tuppurainen hyväksyi keväällä (siis sinä aikan kun nämä tappiot tehtiin) Fortumin toimitusjohtalla 432 000 euron bonukset hyvin tehdystä työstä.

      Anteeksi linkki kapitalistisen lehden sivuille:
      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008955811.html

    • Anonyymi

      Fortumin eli valtion maksaessa ylimääräistä sotaveroa, USA tuo laivoilla ylihintaan lng kaasua EU:n alueelle.

    • Anonyymi

      Tänään keskusteltiin eduskunnassa Fortumista ja Uniperista.
      Perussuomalaiset olivat arvostelevinaan. Hallituspuolueet puhuivat niitä näitä.
      Ei mahda mitään. Miljardit eurot menivät sen sileän tien.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5465
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      172
      4421
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      3852
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      38
      3436
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3411
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      53
      3199
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2970
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      25
      2607
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2287
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2236
    Aihe