Fortum tuo

Anonyymi

Suomen veronmaksajille vähintään 10 mrd ja jopa 17 mrd tappiot.
Ne syntyivät Suomen yhdyttyä Ukrainan sodan pakotteisiin Venäjää kohtaan.
Lisäksi Fortum on myymässä Venäjän omistukset Venäjälle ja luultavasti ale hintaan.

10

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isänmaan edun mukaista ei ole maksaa tyhjästä vieraalle valtiolle Saksalle vieraiden valtioiden sotakuluja.

    • Anonyymi

      Venäjä on kiistatta fasistinen, militaristinen ja imperialistinen valtio ja hyökkäyksellään Ukrainaa ja sen kansaa vastaan se on sataprosenttisesti syyllinen tämän hetkiseen taloudelliseen ja poliittiseen kuohuntaan Euroopassa ja maailmassa.
      Fasismille, kuten diktatuureille yleensäkään, ei tule antaa periksi, ne on nujerrettava armotta.

      Syypää Fortumin tilanteeseen taas on Suomen valtiojohto, joka oli liian sinisilmäinen luottaessaan Venäjän fasismidiktatuurin muuttuvan demokratiaksi ja oikeusvaltioksi, vaikka kaikki mittarit näyttivät punaista.

      Kommunistit, kommunismidiktatuurin puuhastelija Partacus heidän joukossaan vaativat vielä viime vuonna Suomen Venäjä-suhteiden tiivistämistä entisestään, vaikka kyseisen kommunistin kohdalla hän oli itsekin todennut jo aiemmin Venäjän olevan sotaisan valloitushaluinen fasismidktatuuri.

      Jos suomalaiset kommunistit olisivat saaneet päättää sata vuotta sitten, olisi Suomi nyt osa Venäjää, siis Putinin diktatuuria.
      Kuulostaako varsinaiselta hunajaa tiukkuvan paratiisin ratkaisulta?
      Ei minustakaan.

    • Anonyymi

      Erittäin typerää olla ostamatta halpaa energiaa Venäjältä.
      Kansa maksaa nämä tyrimiset kalliisti,,

    • Anonyymi

      Saksa ei ensin halunnut laittaa kaasuputkea kiinni. Se tiesi siitä muodostuvan suuri ongelma. USA pakotti. Ehkä USA uhkaili Saksaa omilla pakotteilla.
      Sata vuotta sitten eläneet suomalaiset kommunistit eivät ole syypäitä nykyisen hallituksen tekoihin.

    • https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009009090.html
      " Fortumin tytäryhtiö Uniper teki yli 12 miljardin euron tappiot – ei pysty kertomaan näkymistään
      Saksalainen energiayhtiö Uniper teki alkuvuonna jättitappiot. Venäläisen kaasun toimitusten väheneminen vaikuttaa yhtiöön merkittävästi.
      SAKSALAISEN Uniperin nettotappio paisui vuoden alkupuoliskolla yli 12 miljardiin euroon
      – Vuoden alkupuoliskon tulos heijastaa jo sitä merkittävää kielteistä vaikutusta, joka venäläisen kaasun vähentyneillä toimituksilla on, Uniperin rahoitusjohtaja Tiina Tuomela sanoo tulostiedotteessa."

      Uniper toimii Saksassa ja läntisessä Euroopassa. Fortum toimi Venäjällä. Fortum on pakotteiden vuoksi myymässä tuotantonsa venäläisille. Kuinka paljon tappiota siitä tulee lisäksi!

      Iltasanomat esittää häveliäästi sekasotkua. "Venäläisen kaasun vähentyminen syy tappioon". Siinä luodaan kuvaa, että Venäjä sulki kaasuputken kun totuus on toinen. USA pakotti Saksan luopumaan Venäjän kaasusta. Siinä ohessa Marinin hallitus mukana. Uniperin mukana usea eurooppalainen valtio kärsi.
      Miksi EU, Saksa ja Suomi sahasivat omaan jalkaan? Ehkä Venäjän tulot hieman laskivat mutta sekö korjaa tilanteen. USA sai omalle kaasulleen menekkiä.

      Venäjä aloitti sodan Ukrainaa vastaan. Venäjä ei ole laittanut energian vientiä maailmalle sulkuun. Energiapolitiikassa media esiintyy jatkuvasti siten, että lukijalle syntyisi kuva -Venäjä kurittaa muuta Eurooppaa energiaviennin lopettamisella-.

    • Anonyymi

      Valtion tappiot Fortumin kohdalla yli 10 mrd euroa.
      Sotahävittäjähankinta oletettu 10 mrd, jonka maksu jo aloitettu. Lopullinen kustannus nousnee 20 miljardiin.
      Mitä tästä opimme?

    • Anonyymi

      Itseään vasemmistolaiseksi kutsuva omistusohjausministeri Tytti Tuppurainen hyväksyi keväällä (siis sinä aikan kun nämä tappiot tehtiin) Fortumin toimitusjohtalla 432 000 euron bonukset hyvin tehdystä työstä.

      Anteeksi linkki kapitalistisen lehden sivuille:
      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008955811.html

    • Anonyymi

      Fortumin eli valtion maksaessa ylimääräistä sotaveroa, USA tuo laivoilla ylihintaan lng kaasua EU:n alueelle.

    • Anonyymi

      Tänään keskusteltiin eduskunnassa Fortumista ja Uniperista.
      Perussuomalaiset olivat arvostelevinaan. Hallituspuolueet puhuivat niitä näitä.
      Ei mahda mitään. Miljardit eurot menivät sen sileän tien.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe