palstalla mutta onneksi kukaan ei noteeraa noiden änkyröiden horinoita mitenkään ja hyvä niin.
Porvarit taas haukkumassa heti aamusta naispääministeriä
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Totuus on karmaiseva luettavaa
Tyrimisen suoritti tässäkin persuhallitus ja tässkin Marinin hallitukselle jäi jälkien siivoaminen.
Marinin hallituksen tekosia:
- Taloudellisesti Suomi on selvinnyt Euroopan parhaimmistossa ulos pandemiasta (olen tästä eri mieltä, pandemia ei ole ohi)
- Pandemia on hoidettu hyvin, yhteiskunta ei pysähtynyt.
- Aktiivimalli purettiin.
- KIKY-sopimukset purettiin
- Kuntien taloutta vahvistettiin koronapaketilla 1.500 miljoonaa.
- Hallitus on muuttanut talouspolitiikan linjan. Ei tehdä varakkaita suosivia veronalennuksia eikä leikata sosiaaliturvasta ja koulutuksesta.
- Perheille luotiin tukipaketti lasten hoitamiseksi koronakriisin aikana.
- Perustettiin ilmastorahasto.
- Kansaneläkettä korotettiin.
- Takuueläkettä korotettiin.
- Työttömyysturvaa korotettiin.
- Vanhempainpäivärahaa korotettiin.
- Sairaspäivärahaa ja kuntoutustukea molempia korotettiin.
- Elatustukea korotettiin ja lapsilisän yksinhuoltajatukea.
- Perhevapaita lisättiin ja parannettiin vanhempien valinnanvapautta.
- Maksuton opetus ulotettiin toiselle asteelle saakka.
- Yrittäjien työttömyysturvaa parannettiin.
- Tiestönhoitomäärärahoja määrärahoja lisättiin aiempien jäädytysten poiston jälkeen
- SOTE-uudistus tehtiin vihdoin valmiiksi.
- Sosiaaliturvan uudistamistyö aloitettiin.
- Vanhustenhoitoon säädettiin aiempaa paljon korkeampi hoitajamitoitus.
- Laadittiin uusi mielenterveysstrategia.
- Asunnottomuustyötä on vahvistettu ja Suomi on EU-maista nyt ainoa, jonka asunnottomuus ei ole kasvanut.
- Valtion omistajaohjausjärjestelmä päivitettiin. Nyt siinä otetaan paremmin huomioon ympäristö, ihmisoikeudet ja omistajan sosiaalinen vastuu.
- Harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnan periaatepäätös valmistui.
- Valmisteltiin arvonnousuvero ehkäisemään vakuutuskuorikikkailua.
- Taksiuudistus purettiin
- Työttömien palkkatuen määrärahoja lisättiin.
- Lisättiin resursseja kotoutukseen.
- Väliaikainen korkokatto ja suoramarkkinointikielto pikavipeille.
- Ammattikouluille J0 miljoonaa rahaa eli 2000 opettajaa lisää.
- Varhaiskasvatusoikeus taattiin kaikille lapsille.
- Opintoraha sidottiin indeksiin.
- Huoltajakorotusta nostettiin.
- Kotihoidon henkilökunnan pysäköintiä helpotettiin.
- Metsähallituksen omistajapolitiikkaan lisättiin hiilinielutavoite.
- Kansallispuistojen ja luonnonsuojelun lisärahoitukseen sata miljoonaa.
- Suomeen ensimmäinen eläinsuojeluasiamies.
- Poliisin määrärahoja lisättiin.
- Syyttäjälaitoksen, tuomioistuimien ja oikeusavun resursseja lisättiin.
- Luotiin tukijärjestelmä, jotta olisi taloudellisesti helpompaa luopua öljylämmityksestä, parantaa eristystä tai siirtyä käyttämään aurinkopaneeleja.
- Teollisuuden sähköveron alennus
- Vältetty pelätyt konkurssiaallot ja talous on toipunut hyvin
- Työllisyysaste on saatu nousemaan.
- Vesihuollon yksityistäminen kielletään.
- Sähkömarkkinalaki uudistus, joka takia sähkönsiirtomaksut pienenevät.
Tässä näin muutamia mainitakseni!
(Listan on laatinut Mikko Nieminen)
1
Äänestä - Anonyymi
Missä Vappu satanen?? Eläke indexi veivät pois?. Tai uudistus.? Polttoaine hinnat ylös.. sähkön hintaylös ruuan hinnat.. jengi rikollisuus... hoitovaje, elinkustanustennousu.. mixi maahanmuuttajien 2-3 kertaa suurempia KELA TUKIA (Iltalehti) ym
- Anonyymi
Alle tonnin eli pienimpiin eläkkeisiin on tehty korotuksia ja kaikkiin eläkeisiin tehtiin indeksitarkistus joka oli tehty viimeksi vuonna 2008 koska porvarihallitukset eivät sitä halunneet tehdä. Polttoaineen hinta määräytyy maailmanmarkkinoilla markkinatilanteen mukaan ja samoin sähkön hinta ja molempiin on vaikuttanut Ukrainan sota. Ruuan hinta on noussut tutantokustannusten noustessa Ukrainan sodan takia globaalisti eli ei ainoastaan Suomessa. Terveydenhuollon kangertelu johtuu koronaepidemian aiheuttamasta paineesta hoitoalalla ja etenkin siitä että Suomessa on ollut vuodesta 2003 lähtien porvarienemmistöisiä hallituksia ja eduskuntia jotka ovat koko ajan leikanneet julkisen terveydenhuollon ja vanhustenhuollon rahoitusta päämäränään yksityistää molemmat ykistyisille terveysfirmoille ja vanhus"palvelu"firmoille. Maahanmuuttajien kelatuet ovat olleet myös porvarihallitusten aikana suurempia kuin kantasuomalaisten joten asiassa ei ole mitään uutta.
- Anonyymi
Porvarit ovat paniikissa.
- Anonyymi
SDP voittaa ensi eduskuntavaalit ja hyvä niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2704683Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601419
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180