Hyökkääkö Ukraina oikeasti?

Anonyymi

BBC ei ainakaan vielä äsken uutisoinut mitään Ukrainan hyökkäyksestä, vaikka sillä on nettiuutissivullaan oma palsta sodalle Ukrainassa.
Suomessa tästä hyökkäyksestä uutisoidaan monessakin mediassa:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008971079.html
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/nyt-tuli-ukrainan-ilmoitus-vastahyokkays-alkamassa/812b3acf-83e0-447a-9f65-050143e6b0c6

Onko sitten hämäyshyökkäys vaiko oikea, sehän nähtäneen parissa päivässä. Krimin suunnalla tehdyt iskut toki sopisivat aitoon hyökkäykseenkin.

Jos Ukraina hyökkää ja menestyy Hersonissa, niin siinä on sitten lähellä sekin tilanne, että Krim on eristetty pohjoiselta puoleltaan Venäjän joukkojen siirtymisiltä. Sitten tarvittaisiin vielä se Krimin sillan katkaisu ja vähän huolehtimista, etteivät laivat pääse tuomaan lisää aseita Krimille, niin sehän olisi demilitarisointia vailla oleva kohde sekin.

32

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitään hyökkää. Ukraina hyökkää ja Venäjä tekee kauheita tuhoja koko ajan, ota tuostakin selvää. Media sekottaa tahallaan ihmisten päätä.

    • Anonyymi

      Twitter ja #nafo fellas tuntuvat olevan aika varmoja että pian koittaa todellinen HIMARS aika. Jonkin verran somessa videoita pyörii jotka voisivat viitata massiivisen vastahyökkäyksen valmisteluun, mutta mitään virallista vahvistusta ainakaan vielä ole, mutta odotus ja into on kyllä jo aikamoinen Hersonin suhteen.

      • Anonyymi

        Joo, ihan kohta... ei kannata pidättää hengitystä odotellessa. Suurhyökkäyksen piti alkaa huhtikuussa, sitten kesäkuussa jne.

        Miksi syötte koko ajan paskaa? Onko se niin hyvää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, ihan kohta... ei kannata pidättää hengitystä odotellessa. Suurhyökkäyksen piti alkaa huhtikuussa, sitten kesäkuussa jne.

        Miksi syötte koko ajan paskaa? Onko se niin hyvää?

        No mutta sinun kommenttisihan aiheesta vanheni suorastaan erinomaisesti. Yhtä hyvin kuin avattu maitopurkki auringonpaisteessa.


    • Anonyymi

      Visegrad uutistoimisto kertoi juuri että virallinen vastahyökkäys käsky on annettu ja venäläisten rintama Hersonin edustalla on jo murtunut muutamasta kohdasta.

    • Anonyymi

      Ukraina on aloittanut vastahyökkäyksen ja menettänyt pelkästään yhdessä kahakassa Lozovoyen lähellä Ingulet-joen ylitys yrityksessä yli sata sotilasta.

      • Anonyymi

        Olisiko lähdettä tiedoillesi? Ei tuo nyt ole kovin iso määrä kaatuneita, jos kyse on isommasta hyökkäyksestä, mutta silti lähde olisi kiva yllätys.


      • Anonyymi

        Ja tämä tieto perustuu Pietarin trollitehtaan tavallisesti luotettavaan lähteeseen.


    • Anonyymi

      "Sitten tarvittaisiin vielä se Krimin sillan katkaisu ja vähän huolehtimista, etteivät laivat pääse tuomaan lisää aseita Krimille, niin sehän olisi demilitarisointia vailla oleva kohde sekin"

      Onhan sinne maayhteys...

      • Anonyymi

        Onko pitkään?


      • Anonyymi

        Hersonista saattaisi pystyä pitämään sen maayhteyden tulen alla.


    • Anonyymi

      Sota eskaloitumassa. Ydinsota alkaa, jos Ukraina menee Krimille.

      • Anonyymi

        Venäjä eskaloinut jo ihan tarpeeksi. Hersonin alueella Ukraina murtautunut venäjän ensimmäisiin puolustus asemiin. Siitä se lähtee...


    • Anonyymi

      Reuters uutisoi Ukrainan ilmoittaneen aloittaneen hyökkäyksen. Sinänsä luotan Reutersiin, mutta vähemmän Ukrainaan. Varmaan siis on ilmoittanut aloittaneensa hyökkäyksen, mutta onko oikea hyökkäys, niin vähän vielä odotuttaa.

    • Anonyymi

      pätkä-zelenskin natsit ei kauaa hyökkäile kunnes ovat palasina pitkin rintamaa...

      • Anonyymi

        Venäjän rupahousuarmeija vetäytyy jo lähes paniikissa.


    • Anonyymi

      Katsoin viime yönä live-videota Ukrainasta ja kyllä oli aika kovaa pommitusta. Piti herättää puoliso tulkitsemaan, onko siellä mahtava ukonilma, kun taivas meni ihan valkoiseksi, mutta kyllä se kuulemma pommitus oli.
      En tietenkään tiedä, kun ei ollut tällä kertaa selostusta tapahtumista, että kumpiko puoli siellä räjäytteli.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Käännös tekstiin vuodelta 2014, tosi ajankohtainen

        Kun koko maailma pidättelee hengitystään ja odottaa, miten Ukrainan kriisi kehittyy, Suomen puolustusvoimien entinen komentaja Gustav Hägglund ottaa kaiken rauhallisesti. Hän kutsuu kriisiä myrskyksi teekupissa.

        – Ennen joulua meillä on ratkaisu konfliktiin. Tästä ei synny maailmansotaa, Hägglund sanoo. Ja venäläiset eivät hyökkää meitä vastaan.

        Minulla ei ole sympatiaa Ukrainaa kohtaan. He lähettivät 4 divisioonaa Suomea vastaan ​​talvisodassa.

        Kenraali Gustav Hägglund kutsuu konfliktia perheriitaksi Venäjän ja Ukrainan välillä.

        - He kuuluvat samaan perheeseen. Kumpikaan ei halua sotaa. Mutta Krim ei koskaan palaa Ukrainaan riippumatta siitä, mitä länsi tekee.

        Hägglund on seurannut Ukrainan kriisin kärjistymistä eläkeläisen näkökulmasta, eikä ole erityisen yllättynyt kehityksestä.

        – Venäjä on Venäjä, Hägglund sanoo. Venäjä käyttäytyy kuten suurvallat. Lännessä olemme eläneet illuusiossa. Olemme eläneet siinä uskossa, että voimme kasvattaa venäläisistä länsimaalaisia.

        Yleisö ei myöskään välitä paljoa EU:n Venäjää vastaan ​​asettamista pakotteista. Päinvastoin.

        – Pakotteilla ei ole mitään vaikutusta, Hägglund sanoo. Venäjällä oli taloudellisesti huonoja aikoja ennen pakotteiden määräämistä, ja nyt Putin voi syyttää länttä ja EU:ta talouden romahtamisesta.

        Ja se, joka luuli, että entinen armeijan komentaja antaisi tukensa Venäjän karhun uhriksi joutuneelle Ukrainalle, on väärässä.

        - Minulla ei ole sympatiaa Ukrainaa kohtaan, Gustav Hägglund sanoo Obsin keskustelulle. He lähettivät 4 divisioonaa Suomea vastaan ​​talvisodassa.

        Puolustusministeri Carl Haglund ottaa Twitterin etäisyyttä Gustav Hägglundin lausunnosta.


    • Anonyymi

      Nyt Ylen iltauutisissa kerrottiin Ukrainan ilmoittaneen vastahyökkäyksen aloittamisestra tjsp. Paikalla oleva toimittaja Kuronen ei antanut kovin paljon lisätietoa asiasta, mutta arveli, ettei Ukraina olisi hyökkäämässä Hersonin kaupunkiin, vaan siihen maaseutuympäristöön.

    • Anonyymi

      Nyt ei Ukraina enää raportoi koko ajan, koska ovat viisastuneet, ettei etukäteen kannata kertoa suunnitelmistaan venäjälle.

    • Anonyymi

      Venäjällä shoiku erotettu sotavoimien johdosta ja tilalle tullut armeijan käymätön putler. Aivan samoin kuin esikuvansa hitler ww2 loppuvaiheissa.

    • Anonyymi

      "Ukraina hyökkäsi,560 militanttia kuoli,joukkoitsemurha"!!!

    • Anonyymi

      Ristiriitaisia tietoja liikkeellä. Ukraina ilmoittaa aloittaneensa, Putinin trollit myöntävät tavallaan, mutta USA kiistää:
      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008971079.html

      No, eihän se olekaan Ukrainan etu kertoa etukäteen yksityiskohdista.

    • Anonyymi

      Tuskin se hyökkäys on mikään näyttävä rynnäkkö. Enemmänkin kylä kerrallaan taistelua. Ei Urainalla ole voimaa eikä halua mihinkään näyttävään offensiiviin. Eikä Venäjällä enää huolto toimi, joten väsytetään pikku hiljaa.

    • Anonyymi

      Ei
      Ensiviikolla taas the end ukraina

    • Anonyymi

      Yle kyllä hehkuttaa tuota hyökkäystä.

    • Anonyymi

      Vähintään jonkinlaista etenemistä Ukraina on tehnyt neljän kylän osalta. Kun putintrolit puhuvat Ukrainan suurista tappioista, sekin viittaa siihen, että toimintaa on ollut. Hersonin piiritystilanne tuskin on vielä valmis, jos vaikka Dnepr laskettaisiin yhdeksi "piirittäjäksi". Vaan se nyt taitaa olla kuitenkin suuntana.

    • Anonyymi

      Ukrainalaiset ovat itse ilmoittaneet että hyökkäys tulee etenemään hitaasti. Eivät ole aikeissakaan tehdä mitään massiivista suurta rintamahyökkäystä, koska siinä tulisi vääjäämättä tosi paljon uhreja. Käyttävät samaa taktiikkaa kuin venäläiset, eli ensin moukaroivat vastustajan kaikki puolustusasemat maan tasalle ja vasta sitten etenevät varovasti vähän kerrallaan.

    • Anonyymi

      Hyökkäsiväthän Ukrainalaiset, vaikka asiantuntijat sanoivat heidän astuvan Venäj'än ansaan. Ja niinhän tapahtuikin: https://www.youtube.com/watch?v=sBucXLjxUOc
      Tämä Englantilainen asiantuntija on ollut aikaisemmissa raporteissaan tarkempi kuin media. Ukrainalaiset ovat siis motissa ylittämänsä joen väärällä puolella.
      15 minuutin jälkeen asiaa Euroopan energiakriistä ja mitä siinä tulee tapahtumaan loppuvuonna. Mielenkiintoinen tuo BRICS-maiden öljykauppa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Heh. Millä lihaksilla?😀😁😂🤣

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2253
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      12
      1436
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1387
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      63
      1139
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe