Eikö dvd-elokuvia ihmiset enää osta? Hinnat on minulla 0,50e-50e riippuen elokuvasta tai sarjaboksista. Ei edes yhtään kyselyä tullut. Täytyykö kaikki heittää roskalavaryhmään vaikka mukana myös harvinaisempiakin esim. Kotimaisia sarjoja? Olen katsonut millä hinnoilla liikkuuvat esim. Huutonetissä ja minulla halvemmat hinnat. Vai johtuuko siitiä etten postita, täytyykö tässä siihenkin rumbaan ryhtyä?
Eikö dvd:t enää liiku kuin ilmaiseksi?
12
153
Vastaukset
- Anonyymi
Luultavasti johtuu osin siitä, että et postita. DVD-leffojen ja -sarjojen kysyntä on myös romahtanut erilaisten internetin suoratoistopalveluiden myötä.
- Anonyymi
Ei oikein enää osta. Edes Blu-Rayt eivät käy kaupaksi. Ainoastaan joillakin boxeilla on arvoa.
- Anonyymi
Ei ole kysyntää. Monilla ei ole enää edes dvd- tai Blu-Ray -soitinta viemässä tilaa hyllystä. Leffat ja sarjat katsotaan helposti netin kautta. Joillain leffoilla ja bokseilla on keräilyarvoa, mutta useimpien rahallinen arvo lähentelee nollaa.
- Anonyymi
Hyviä kyllä ostan, mutta en todellakaan jotain suomalaista roskaa.
Ihmiset katsoo nykyään elokuvia aika paljon netistä erilaisten suoratoistopalveluiden kautta. Itse katson elokuvia perinteisesti teeveestä, mutta myös esim. Yle areenasta (niitä, joita Yle on kanavillaan näyttänyt). Joskus saatan käydä elokuvissa, mutta se ei ole nykyään mulla niin yleistä (varmaan lippujen hintojen nousu on vaikuttanut, joskus 2000-l. alkupuolella kävin vähän enemmän). Kun vielä oli Makuuni ja Filmtown yms. videovuokraamot, niin joskus lainasin filmejä niistä (ja samalla tuli ostettua irtokarkkia).
En omista dvd-tai blu ray -soitinta. VHS-kasettien aikaan katselin videonauhurilla elokuvia ja tallensin teeveestä tyhjille, esim. Anttilan Top tenistä ostetuille VHS-kaseteille elokuvia ja teeveesarjojen jaksoja.
- Anonyymi
Myynti on romahtanut muutaman viime vuoden aikana käytettyjen kohdalla.
Itse kanssa tuskailen saman asian kanssa, dvd:t eivät juurikaan mene kaupaksi mitään kautta. Divarit saattavat joskus ostaa ja nekin maksavat max.30 senttiä elokuvalta. - Anonyymi
Keräilijän kulta-ajat ovat nyt. Etenkin kun keräilijöitä ei lukumääräisesti paljoa ole. Mutta niiden vähäisten keräilijöiden tarpeet on äkkiä tyydytetty, joten ylitarjonta näkyy.
- Anonyymi
Itse ostan elokuvat ja sarjat DVD:nä tai blu-ray-nä nettikaupasta tai myymälöistä, mutta en enää ikinä käytettyinä.
Muutaman kerran olen ostanut huutonetin tai torin kautta mutta levyt yleensä olivat naarmuilla ja tahraisia eivätkä toimineet- Anonyymi
Levyjä voi puhdistaa ja hioa muovinpuhdistusaineella.
- Anonyymi
Jos vaan katselee Netin suoratoistopalveluiden tarjontaa, niin jää kyllä monet kunnon klassikko ja huippuvilmi näkemättä mitä niiden ulkopuolella on vaikka ja kuinka paljon.
- Anonyymi
Aloittaja tässä morjesta. Roskalavaryhmän kautta lähti sitten kun ei näköjään muuten tosiaan liikkunut. Vaikka lisäsin postitusvaihtoehdon niin olisikohan 3 sarjaa ja 1 leffa niin liikkunut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265646
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai974857Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404814Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3932390- 1312320
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv21997- 1091886
- 2561617
- 3821363
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601213