Nykypäivänä kansanedustaja Suomessa ei tarkoita sitä että hän edustaisi suomalaisia. Vaikuttaa pikemmin siltä että hän edustaa kansalaisia globaalisti. Ehdotan nimen muutosta niin että se olisi Suomen kansan edustaja.
Vastaukset 29
- Anonyymi
??? mikä ero
kansalaiset äänestää, jotkut tulee valituiksi, niitten nimi on kansanedustaja - Anonyymi
Kannatan. Entä ministerit? Marin ajattelee ensisijassa Ukrainalaisia ja vasta sitten meitä. Kertoo itse tiherryslausuntonsa lopuksi.
- Anonyymi
KansanEläkeLAitos voisi olla. Kansojen Elätti Laitos.
- Anonyymi
ja mitä eroa? eläkeläiset ovat niitä, jotka tämän pohjan ovat rakentaneet - sullekin
- Anonyymi
Suomen hallitus on joutunut ennen näkemättömien vaikeuksien eteen tällä kaudella. Sitten toisen maailmansodan.
Mutta hyvin ollaan pärjätty ja reagoitu oikein ulkoisiin uhkiin! Hienosti ollaan äänetetty ja hyvä hallitus!- Anonyymi
Miten voit sanoa, että hyvin, kun Suomi on huonommassa kuin aikoihin, hallitus ei osaa toimia, velka ja monenmoiset kriisit lisääntyvät ja kasvavat koko ajan?
Olet yksinkertainen ja naiivi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten voit sanoa, että hyvin, kun Suomi on huonommassa kuin aikoihin, hallitus ei osaa toimia, velka ja monenmoiset kriisit lisääntyvät ja kasvavat koko ajan?
Olet yksinkertainen ja naiivi.Eivät korona ja Ukrainan sota ole mitenkään hallituksen syitä.
Velka toki kasvaa, mutta se kasvaa kaikissa länsimaissa. Ei ole kestävä pohja, niin kuin ei tämä ylikulutus muutenkaan. Mutta typerää olisi koittaa erkaantua porukasta johon kuulumme. Ei Suomi pärjää EU:n ulkopuolella. - Anonyymi
Olipahan näkemystä taas kerrakseen!!
Miten voidaan edes unissaan ajatella että hyvin on pärjätty, kun emme ole pärjänneet ilman velanottoa edes juoksevista menoistamme ja jatkuvasti haalitaan elättejä lisää kun rahat eivät riitä entistenkään elättämiseen.
Ja mitä tulee hallituksen ulkoisten uhkien vastaamiseen, niin siinähän on suuren tyän tehnyt nimenomaan presidentti, ei hallitus!!
Ensi talvenahan se nähdään mitä tarkoittaa käytännössä se, että rahat on haaskattu ulkomaalaisiin eikä kotimaan ihmisten toimeentuloon. - Anonyymi
Kyllä se aloitti Sippilän hallitus tämän kurjuuden luomisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipahan näkemystä taas kerrakseen!!
Miten voidaan edes unissaan ajatella että hyvin on pärjätty, kun emme ole pärjänneet ilman velanottoa edes juoksevista menoistamme ja jatkuvasti haalitaan elättejä lisää kun rahat eivät riitä entistenkään elättämiseen.
Ja mitä tulee hallituksen ulkoisten uhkien vastaamiseen, niin siinähän on suuren tyän tehnyt nimenomaan presidentti, ei hallitus!!
Ensi talvenahan se nähdään mitä tarkoittaa käytännössä se, että rahat on haaskattu ulkomaalaisiin eikä kotimaan ihmisten toimeentuloon.Että ihan otettiin lainaa. :D Kaikki valtiot ja hallitukset ottavat lainaa. Lainatonta tilaa ei ole valtioilla olemassakaan. Ei pidä ajatella pienellä päällä liian isoja ajatuksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se aloitti Sippilän hallitus tämän kurjuuden luomisen.
Kurjuus on teidän korvienne välissä. Se on parantumaton tauti.:)
- Anonyymi
"ollaan pärjätty"?
Oletko hallituksen jäsen?
- Anonyymi
He ovat puolueiden kumileimasimia,
- Anonyymi
Hallituspuolueet ovat näyttönsä antaneet ja he todellakin edustavat ihan muuta kuin Suomea ja suomalaisia. Hallitus tekee Vihreää politiikkaa eikä se ole koskaan välittänyt enemmistösuomalaisista ja Suomesta. Jotkut viherpunavasemmistolaiset sanovatkin, etteivät he ole suomalaisia vaan eurooppalaisia.
Sillä tavalla häivytetään koko Suomi pikku hiljaa ja kaikin tavoin maailman kartalta,- Anonyymi
Se persujen Suomi olisi tässä ajassa elinkelvoton. Ei tätä elintasoa pystytä ylläpitämään yksin, vaan olemme 100% riippuvaisia Euroopan markkinoista.
Nytkin 188/200 edustajasta halusi Suomen Natoon, eli isojen maiden turvaan. Sama logiikka pätee talouteen.
Sinänsä ajatus paluusta 1950-luvulle on kiehtova, mutta sellainen valtio syötäisiin nopeasti pois. Ei pienellä maalla Venäjän kainalossa ole oikein vaihtoehtoja kuin juosta porukan mukana. Huonosti tämä länsimainen ylikulutus tulee päättymään, mutta se on jo toinen tarina. - Anonyymi
Typeryksiä on fiksun vaikea edustaa. Onneksi edustavat Suomea.
- Anonyymi
"Oma kansa ensin ajattelu on vahingollista", kertoo demari päättäjä.
Ja hyvin ovat demarit kanssasisarensa mietettä noudattanut. - Anonyymi
Edustaa itseään, Maailman talousfoorumia ja Bilderbergiä.
- Anonyymi
Nykyisille sopisi nimeksi vaikka "kansanvastustajat"
- Anonyymi
Miten olisi typeryyden vastustajat? Te ette ole kansa!
- Anonyymi
Nykykielellä mulle kaikki ja kansa maksaa.
- Anonyymi
Sun rahkeet eivät riitä mun kulujen maksamiseen.:)
- Anonyymi
Aika harvassa on nämä oman kansan edustajat.
Oman kansan tarpeet monesti jätetään huomioimatta kun on kyse ulkomaalaisista. - Anonyymi
Yleissivistystä. Kansanedustaja edustaa kansaa Suomessa. Parlamentit tekevät myös kansainvälistä yhteistyötä. Poliitikot edustavat kansaa Suomessa ja ulkomailla. Katsos kun joka valtiolla on ulkopolitiikka.:)
- Anonyymi
Kansanedustaja on Suomen kansanedustaja. Pyörän keksiminen uudelleen ei nyt mennyt ihan putkeen.:D
- Anonyymi
Miksi ei tunnu siltä että näin olisi.
- Anonyymi
Kansan Edustaja......huomatkaa väli.....= Loisija veronmaksajien rahoilla,etenkin vihervasemmistolaiset ja suurin osa porvareista.
- Anonyymi
Olet oikeassa, raskastahan se on Suomalaisten etua vaalia n.6000 Euron kk. palkalla ja lisäetujen turvin tehdä rankkaa työtä. Lisäks vielä lyhyet lomat.
- Anonyymi
Suomen kansanedustajan tulisi olla meidän edustaja mutta miksi minulle ei tule sellaista tunnetta että näin olisi. Missä vika.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731206
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️47920- 69792
- 82791
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?14762- 149736
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80709- 64703
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37695Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19595Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m120593Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202586- 52549
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115535- 90518
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet166504Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18500Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline116487YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25456Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65451