Ei siis vieläkään vihreä liike anna periksi vihreästä siirtymästä vaikka ensi talvena moni vihreiden metsien keskellä sijaitsevista kämpistä kylmenee maksamattomien sähkölaskujen vuoksi.Tosin ei niissä kämpissä edes ole puuta varaa ostaa.Ohisalo,Emma,Krista, Iiris taputtaa typerän näköisenä suomen mennessä täys tuhoon?Herra jumala eikö asialle kukaan suomessa voi mitään.
Vihreä täys katastrofi,
Anonyymi
5984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Jokaiselle vihreiden jäsenkirjan omistavalle sähkölaskuun kerroin 15.
Ovat sen ansainneet
Ensi talvena siirrytään laajasti sähköttömiin talouksiin kiitos täysin keinotekoisen päästökaupan ym.
Fossiiliset tuotteet heti käyttöön ja vihreän siirtymän saa heittää vihreitten vittuun.
Ei voi koska tämä on hölmölä.
Ei kävisi Hollannissa laatuun tämä vitun vihreä siirtymä. Siellä jussit ovat saaneet tarpeekseen tästä hulluudesta. Ovat nousseet rajuun vastarintaan.
Liike on natsien perustama.
Puuttinin ja Persut viljelevät sanaa natsit.
Joko johtuu pahanlaatuisesta mielenhäiriöstä, tai ovat itse natseja.
Siitäkö lie johtuu vihreiden sadistinen halu kiusata kansaa?
Totta on että vihreä liike on kommunistien ja natsien perustama. Mikko Paunio tietää enemmän.
Hän siirtyi demareista persuihin.
On lääkäri.
Putte on kommu. Persut ovat tavallisia ihmisiä joille isänmaa merkkaa paljon enemmän kuin demareille esimerkiksi, tai vihreille.
Oman kansan etu-ajattelu on vahingollista demareiden mukaan.
Vihreät perustettiin kun DDR oli lopullisesti raunioitumassa tekemään haittaa länsimaille niiden sisältä käsin
PS on nykyään ainoa suomalaisten puolustaja. Jos pidät suomalaisten puolustajaa natsina, kertoo sen, että et ole järjissäsi.
Tuo asia on niin monta kertaa ja monessa todettu erityisesti nykyhallituksen toimissa. PS on kansan asialla kuin Karpo aikanaan.
Tarkoittaa, että omaa kansaa pitää joka asiassa sorsia ja muuta maailmaa auttaa.
Äärikommunistit ja natsit loivat yhdessä vihreän liikkeen.
Ahdistaako se sinua vajakki?
Naivit+ja+hölmöt+ilmastohullut+tuhoavat+tämän+maan.+Mikään+ei+muutu+ilmaston+suhteen,+kaikki+on+pelkkää+100%+kusetusta+ja+huijausta.
Usko että muutosta on, mutta ilmasto on muuttunut aina. Punikit syyllistää määrätyllä tavalla ihmistä siitä.
Uskon piti kirjoittaa.
Punikit syyttää ihmistä että ihmisen toiminta vaikuttaa ilmastoon. Tavallaan se näin on mutta hengellisessä mielessä.
Tuossa syy hengellisessä mielessä:
Jesaja 24
24:3 Maa tyhjentämällä tyhjennetään ja ryöstämällä ryöstetään. Sillä Herra on tämän sanan puhunut.
24:4 Maa murehtii ja lakastuu, maanpiiri nääntyy ja lakastuu; kansan ylhäiset maassa nääntyvät.
24:5 Maa on saastunut asukkaittensa alla, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.
24:6 Sentähden kirous kalvaa maata, ja sen asukkaat syystänsä kärsivät; sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat, ja vähän jää ihmisiä jäljelle.
Koska punikit ovat yleensä ateisteja, ei he hengellisessä mielessä ihmistä syyllistä ilmaston muutoksesta.
Mutta asia on mitä suurimmassa määrin hengellinen jos olen oikein ymmärtänyt.
Siltä on miltä näyttää, sähköauto akkuineen uusi teknologinen riippuvuus rajallisista akkumateriaaleista, joiden kaivannaiset, jalostus, tuotanto, sekä rajallinen elinkaari joka ei ole ympäristöä edistävä.
Mutta miksi uudet riippuvuudet ovat tarpeen, nykyisten entisten lisäksi ?
Ilmastorahastot tai haittaverot eivät kohdistu ilmastohaittoja tuottaviin juurisyihin vaan kuluttajien verotukseen haitoista, joiden olemassaoloon eivät ole vaihtoehtojen puuttuessa kykeneviä vaikuttamaan.
Mitä ovat ilmastohaittojen päätekijöitä, monet teollisuuden toimialat, joilla nykyisiä kehityksen välineitä ja palveluita tuotetaan, lentoliikenne, muovit, monet energiantuotannon vaihtoehdot.
Nämäkin ovat riippuvuuksia, pitäisikö ne tunnistaa sellaiseksi ?
Mikä aidosti olisi kestävää kehitystä ? Vaikea kuvitella, mutta ei siihen luultavasti kuuluisi
nykyisen tapainen logistiikka ja kauppojen pakastetiskit, sekä eksoottisten tuotteiden valikoimat muutamina esimerkkeinä.
Automaatio ja korkea teknologia olisi vähäistä.
Mielikuvitus ei riitä, mutta askeettisempaa se kyllä olisi, mutta edelleenkin toimeentulon
luonne olisi laajasti nähden toinen.
Vaikuttaa vastakkaiselta siihen mikä nykyisin tulisi olla tavoitteellista.
Valintoja on aikaisemmin tehty, joka nykyisyyden on toteuttanut.
Voisiko siihen menneisyyteen palata säilyttämällä nykyisyys ja sen käytännöt ?
Tuskinpa on mahdollista, edes uskotellen.
Valintojen mahdollisuudet tosin tulevaisuudessakin kutistuvat kun menneisyyteen ei voida palata, riippuvuuksia on aivan liikaa.
Vihreys voi toimia omakohtaisena vaihtoehtoisena valintana, mutta vihreää tietoisuutta ei voida siirtää nykyisten prosessien vaiheisiin joilla ne toimivat.
Tai jos se on mahdollista nykyiset pyrkimykset eivät niihin kohdistu.
Tanssilla sähkövoimaa - dynamot lahkaisiin
pääminiserkin tanssi mieluummin,kun sähköä mietti
Em2c miksi miettiä typeriä sähköy-htälöitä kun voi juoda ja käydä festareilla
Kaikki liike-energia pitäisi muuttaa toiseksi energiaksi ja hyötykäyttöön.
A-studiossa oli taas tänään yksi vihreä eliittinainen kertomassa että sähkönhinta saa olla mitä vain ja suomalaiset palella mutta he eivät aio tinkiä vihreästä siirtymästä yhtään.
Kohtuullista olisi tuoda julki myös vihreän siirtymän itsensä aiheuttama haitta, nyt ja tulevaisuudessa, mutta myös koko elinkaarensa ajalta.
Vihreän siirtymän tulosten tulee olla seurattavia, todennettavia ja mitattavia, uskottavuus murenee muuten lähtökuoppaansa.
Onhan nykyisinkin näkyvin esimerkki sähköinen liikkuminen pitkälle edelleenkin akkujen varassa, mutta luottamusta toisi riippumaton tutkimus siitä miten ympäristöystävällinen se tarvittava akkutuotanto ja käytöstä poistaminen todellisuudessa on.
Saavutetaanko täysi 100% kierrätettävyys vai syntyykö entisten akkujen ongelmajätevuoria?
Energiantuotannossa vedyn tuottaminen vettä hajottamalla vaatii suuresti sähköenergiaa, mutta mikä on vedyn saanti esim. yhtä sähkön Mwh kohden ?
Tuulivoiman ympäristöhaitat maankäytön suhteen, sekä tällä hetkellä lyhyt elinkaari, n. 10..20v joka tuulimyllyillä on.
Myös edelleenkin tarvittava muu sähköntuotannon tarve, jota ilman tuulisähköstä ei ole sen satunnaisuudesta johtuen juuri kulutuksen maksimien kannalta hyötyä.
Konkreettisten esimerkkien ja kustannus/hyöty vertailujen kautta monikin siirtymien vaihe voisi muuttua uskottavaksi.
Yksipuolinen uskomus teknologian oleva kykenevä korvaamaan vihreän siirtymän haittoja ei ole uskottavaa ellei se ole todennettavaa ja mitattavaa, myös kulu/hyöty vertailujen kautta.
Hirveitä kansan kurittajia nuo vihreet on, pahempia kuin fanaattisimmat uskonlahkolaiset. Toisaalta ei ihmetytä, koska Suomenkin vihreiden alkuytimen muodostivat Ex- taistolaiset eli äärikommarit kuten esim. Satu Hassi. Tulee mieleen Hassun kiihkeät palopuheet turpeen alasajosta, hiilinieluista ym. vihreestä diipadaapasta.
Vihreät voisivat vaihtaa nimensä Virheiksi.
Alkaa olla täysin rikollista tuo vihreiden touhu. Puolue pitää lakkauttaa ensi tilassa.
Ei tuollainen jatkuva kansan kiristäminen ja uhkailu ole politiikkaa.
Natsit pani vastustajansa uuniin, vihernatsit tappavat suomalaiset pakkaseen ensi talvena.
Kummatko on rikollisempia ihmisyyttä vastaan.
Vihreät ovat loispuolue joka jakaa toisten rahaa ja vinkuu sekä kitisee mitenkä toisten pitäisi rahojaan käyttää.
Eun venäjä pakotteet kylmentää monet kodit ens talvena,ei vihr politiikka.
Miksi ei oteta käyttöön oman maan energiaa puuta ja turvetta? Vihreät kieltävät sen.
Ennen lämmitettiin kerrostalotkin puulla. Junat kulki puulla ja jopa autot puupilkkeillä. Fossiiliset käyttöön vaan reilusti. Ei maailma sillä pelastu jos me palellutaan.
Menkööt Ukrainaan venäläisten tykkien eteen suojelemaan luontoa.
Onneksi noi kaivaa omaa kuoppaansa. Kevään vaaleissa ne saa niin köniinsä, kuin vaan voi saada. Onneksi ne häviää niin rankasti, että niiden vastusatamisella ei ole enää mitään kaikua.
Täällä+persaukiset+persut+märisee.+Kylläpä+vituttaa+kun+me+vihreät+johdetaan+maata+tai+oikeammin+koko+maailmaa.+Suomessa+meidän+kannatus+on+vain+10%+mutta+muut+puolueet+vain+vikisee+kun+me+käskemme+ja+tekevät+mitä+käsketään.+On+muuten+mahtavaa+olla+vallankahvassa.+Maistuisi+varmaan+sinullekin,+mutta+vain+päiväunissasi.
Miten Suomen 5,6 miljoonan kansan tekemiset vaikuttaa maailman koko väestön
7.971.000.000 tekemiin ja aikaan saamiin päästöihin ? Suhteellisuudentajua nyt
peliin Suomen asuntojen lämmittämisessä ja sähkön tuotannossa.
Se on vittupää vihreitten hyvä huutaa kun ole ikinä normi töitä tehnyt eihän se niillä tunnu noilla palkoilla.
Minä kuule tiedän työnteosta saman mitä muutkin. Yli neljäkymmentä vuotta takana ja yhä jatkuu. Et taida itse pystyä samaan. Terveisin ituhippi vihreä.
Ettekö te vieläkään tajua, että tämä on se tarkoitus. Vihreiden ja vihervasurien mielestä köyhä ja keskiluokka on suurin syypää "ilmastonmuutokseen"
Siksi tämä porukka pitää saada pois halvan energian piiristä. Uloshinnoittelu on tämän ideologian päätavoite.
Eläpä puhu sontaa. Kenen asialla olet? Ryssänkö?
Kenen asialla sinä olet? Et ainakaan suomen. Fossiilista saa muualtakin kuin venäjältä ja suomella on omaa energiaa muunmuassa turve ja puu jonka käytön venäjämieliset vihreät haluaa kieltää muiden kieltojensa ohessa.
Vihreitä kokoontunut Säätytalon eteen osoittamaan mieltään, kertoi yle.
Tuhopuolue nr. 1
Eilen se A-studion vihreä ei ollut kiinnostunut pätkääkään siitä onko suomalaislla varaa maksaa energialaskuja vai ei, tai riittääkö sähkö pakkasilla toisteli vain papukaijana ulkoaopittua mantraa ilmastonmuutoksesta.
Toivoa sopii että seuraavissa vaaleissa tämä tuhopuolue äänestetään historian romukoppaan.
Huolestuttavaa tosin on näiden vihreiden ajatusten itsensä tuottamat päästöhaitat, ja elinkustannusten kasvu, joiden kasvattaminen vedoten "vihreään siirtymään" pitäisi
julkistaa luotettavasti tarkemmin, jotta siirtymäaikeiden haitoista voisi myös vapautua mikäli ne eivät sitä toteutakaan.
Tulevaisuutta ei voida ennustaa eikä nähdä, miten vihreä siirtymä kykenee toteuttamaan
päästötöntä ja haitatonta tulevaisuutta, pelkin oletuksin niistä ?
Miten siirtymän todellisuutta riippumattomasti mitataan, seurataan ja miten nämä vertautuvat yhteiskunnan elinkustannusten kestävyyteen ?
Pelkkä lämpömittari ei tähän riitä
Myös puoliarktisen asutuksen kasvattamisen vaikutus tulisi olla nähtävillä mikä on sen vaikutus osana elinkustannusten muutoksia.
Miten siitä vihreästä siirtymästä pitäisi nyt luopua? Puretaanko tuulivoimalat pois heti tässä kuussa, vai mistä te persut ne rahat siihen sähkölaskuun aiotte ottaa?
Vihreät on haittapuolue. Vihreälle politikoinnille on asetettava sikäli kova hinta että ihminen harkitsee pariinkin otteeseen alkaako ajamaan kyseenalaista ideologiaa.
Ilmastokokous lässähti pannukakuksi – Maria Ohisalo: ”Olen pettynyt” 😄
Nythän mekin voimme sitten palata EU:n kanssa samaan ilmastotavotteeseen, vai kuinka??
Kokouksessa on saattanut olla useampikin viisaampi ja kauaskatseisempi sammaleenvihreä henkilö jotka alkavat jo painaa jarrua hullutuksen kanssa.
Miettikää nyt vaikka ilmastorahastoa. Voiko älyttömämpää olla?
Mitä enemmän Afrikkaan lapioidaan rahaa, sitä enemmän Hottentotit ostelevat Euroopasta vanhoja dieselautoja. Ja mikä vielä pahempi, muuttavat heti kynnelle kyetessään kasvattamaan hiilijalanjälkeään kehittyneisiin maihin, ja syömään verorahat. Ei kai kukaan usko aikuisten oikeasti että Hottentotit muuttuisivat rahastojen myötä vihreiksi?
Ilmastopaneelin varapuheenjohtajana vuosina 2012 -2019 toiminut Marja Järveläkin on " huolissaan siitä miten "vihreä siirtymä" vaikutta suomalaisten jokapäiväiseen elämää. Esimerkiksi vanhoissa rintamamiestaloissa asuu iäkkäitä ihmisiä joiden on toivottu voivan asua mahdollisimman pitkään.
Joutuvatko ne nyt muuttamaan kunnallisten palvelujen piiriin."
Eli silloin oli vielä ilmastopaneelissa inhimillistäkin ajattelua joka nyt Ollikaisen kaudella on kokonaan hautautunut yltiövihreyden alle eikä välitetä aiheutetuista kansalaisten kärsimyksistä.
Samaa lajia on pääministeri joka kylmästi totesi vain että näin jatketaan .
Vahinko että meillä on vain yhden liikkeen pääministeri joka saa auliisti apua vihervassoilta.
Ota mieli päästä, laita paskaa tilalle. Näin kuuluu sanonta.
Vihreiltä on otettu mieli päästä.
Eiköhän nuo ole kaikki Jauhoissa ? Silmät seisoo pää jäykkänä !