Voisiko tiltut selventää tätä Ukraina asiaa?

Anonyymi

Venäläiset ovat tiedottaneet jo puoli vuotta, että Ukrainan armeija on sortunut eikä sillä ole enää ilmavoimia, mutta siitä huolimatta Venäjä sanoo Ukrainan aloittaneet hyökkäyksen Hersonissa.

- Kuka siis siellä Hersonissa hyökkää jos Ukrainalla ei ole enää sotavoimia?

- Miksi Venäjän armeija ei marssi Kiovaan jos siellä ei ole enää puolustajia?

- Kuka räjäyttelee Venäjän ammusvarikkoja jatkuvasti? Tänäänkin Hersonissa mennyt ainakin kymmenen varikkoa romuksi.

- Miksi Ukrainan ilmavoimat suorittaa ilma-iskuja jatkuvasti vaikka TASS raportoi taas eilen että se on tuhottu.
https://twitter.com/tassagency_en/status/1564077911459733504

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö tule vastauksia? Aihetta vältellään tarkoituksella?

    • Anonyymi

      No?

    • Anonyymi

      Ne tekee vain aloituksia, joilla yritetään murentaa Suomen demokratiaa:-)
      Täällä kuulemma mansikatkin mätänivät pelloille, koska ukrainan pakolaiset eivät viitsineet poimia. Surkeita juttuja kertovat omalle kansalleen.

      • Anonyymi

        Niin ja täällä kuulemma ollaan nälänhädän kourissa.


    • Anonyymi

      Pikkuputinistit unelmoivat pehmeästä sannasta, minkä aloituksista voi päätellä. Paniikki päällä ja itku kurkussa.

      • Anonyymi

        Aktiivisia ovat palstalla mutta tähän kyselyyn eivät vastaa? Sangen kummallista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aktiivisia ovat palstalla mutta tähän kyselyyn eivät vastaa? Sangen kummallista.

        Voin vastata heidän ja virallisen Venäjän puolesta.

        Venäjän armeija toimii hyvin aktiivisesti ja tehokkaast. Venäjän rauhanoffensiivi etenee aikataulun mukaisesti. Aikataulu vain sattuu olemasn tällainen. Osasyynä on ehkä se, että Venäjä sijaitsee eri aikavyöhykkeellä kuin esim. Suomi.

        Venäjän ohjukset ovat tuhonneet mm. Himars ohuksia huomattavasti enemmän kuin niitä Ukraina on saanut USA:sta.
        Venäjän ohjusjoukkojen toiminta on siten erittäin ammattimaista - sikäläisen mittapuun mukaan.

        Luhanskin, Donetskin ja Himarsin alueilla alkaa kohta kansanäänestys Venäjään liittymisestä. Krimillä oli vaalitarkkailijana Helsingin yliopiston dosentti J. Bäckman ja kukaties hän toimii nytkin puolueettomien vaalien todistajana - rehelliset vaalit sikäläisen mittapuun mukaan.

        Kansalliskaartia komentava levyseppä kertoi Putinille valloitettujen alueiden kansojen laajasta tuesta ja kiitollisuudesta Venäjän presidenttiä kohtaan.
        Pres. V. Putin itse johtaa rauhanoffensiivia ja sai näin ensikäden tietoutta päätöksen teon tueksi.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      174
      11123
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5308
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2515
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2189
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1644
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1300
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1236
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1026
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      99
      965
    Aihe