Varovaisuus ET:n avaamisessa pettymys

Linkitetään nyt tämäkin VA-lehden juttu. Asiahan on käsitelty jo. Tosin, mieluummin tästä jauhaisi lisää kuin lukisi esim. sadattaviidettä kertaa jonkun toistavan Protun arvoja kertomatta mikä niissä on vikana.

https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/varovaisuus-etn-avaamisessa-pettymys/
18152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Protun taistolaisten mainostus on va- liiton ja Msalon ohjelmassa hyvin esillä. Hyvä näin

Yleisesti va-liiton taistolaisporukan vaikutus on kirkosta eroamiseen on luokkataistolaistasoa

Antirasismilla fasismilla sun muulla taistolsismölinällä esiintyvä sossu-ukkoremmi taviksia julistaa filosofeeraustaan viherpunikkiaiheilla. Tällä mennään

Äänestä
  • Äänestätkö Sinimustia tai kannatatko erotetun Perussuomalaiset nuoret ry:n linjaa?

    Äänestä

Jos sua ei kiinnosta protu, kerro edes, miksi äänestit tyhjää Tampereen yhdistyksen pornoäänestyksessä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kyllä minua kiinnostaa Protu, kovastikin!

    Ja noista arvoista voisi toki keskustella, jos joku haluaisi. Tähän saakka keskustelun sijaan on tullut viestejä kommunismista, Putinista ja Perussuomalaisista.

    Äänestä

Puolueilta odotetaan nyt selvää kantaa ETn avaamiseksi lukion lisäksi peruskoulussa.

Äänestä

ET on määrittelemätön taistolaisoppi, jossa opetettaisiin natsikorttia ja muuta ideologista Protu-sosialismin malliin

"Huhtasaari 29.8.
Vasemmistolainen politiikka perustuu kortteihin. #naisvihakortti #rasismikortti jne"

"Kevätkokous päätti arvoista: Protu on antirasistinen, antifasistinen, antiableistinen ja feministinen
Submitted by Porola Simo on Ma 25.04.2022"

Äänestä

Uutistoimisto RIA pitää Gorbashovia natsismin agenttina, RIA on suljettu EU:ssa, ette voi suoraan katsoa

Onko va-liitto anti fansistisena ja feministisenä tuominnut Gorbatshovin natsipuuhan Ukrainassa?


"RIA NOVOSTI kytkee artikkelissaan Gorbatshovin syyksi myös nykyiset tapahtumat Ukrainassa ja sen, miksi Venäjän täytyy olla siellä nyt harjoittamassa ”sotilaallista erikoisoperaatiotaan”.
– Ukrainan muuttuminen natsien pesäksi todistaa siitä, että yli kolmekymmentä vuotta sitten vauhtiin päästetty vauhtipyörä jatkaa kulkuaan. Venäjän on pakko, ja Venäjällä on velvollisuus, se pysäyttää – ja Venäjä pysäyttää sen""

Äänestä

Onneksi OPH:n pääjohtaja Minna Kelhä kannattaa lämpimästi ET:n avaamista.

"Opetus- ja kulttuuriministeriön keväällä ilmestyneessä selvityksessä katsomusaineiden tilanteesta suositeltiin, ettäelämänkatsomustiedon opetus pitäisi lukiossa avata kaikille halukkaille. Kelhä on samaa mieltä"

Seuraava askel on tietenkin aikanaan valinnanvapaus kaikille.

Äänestä
  • Missä tällainen haastattelulausunto on esillä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missä tällainen haastattelulausunto on esillä?

    Se Kelhä on jokin taistolaiskommari eikä sen puheita sen takia kuunnella
    Sama asia vähän kuin Saramo, vain Hesari ja va-lehti esittelevät
    en ole He sarin tilaaja ja luen otsikoita joskus kaupassa jonossa

    Äänestä

Hesarissa oli ollut tällainen juttu huomaamattani,
Juha Itkunen on hömppätaloustohtori
"Ekonomisti Juha Itkosen mielestä pörssissä päiväkauppaa käyvistä sijoittajista ei ole hyötyä kansantaloudelle. Parempi olisi olla jopa työttömänä työnhakijana. Pelkkä itsensä työllistäminen ei riitä, koska sen tekee huumekauppiaskin"

hömppäitkusen kommentteja esittelevä Hesari kuvaa hyvin lehden ala-arvoista linjaa erikoisihmisille, jotain pskajuttuja lapsilisistä taloutena ja sähkölaskuja
ja sitten perinteistä kommarisoopaa


Tänään luin pokeripelaajavarovainen sijoittaja Pyysingin mietelauseen ylläolevaan

hän on kiinteistösijoittaja (= siis varovainen) ja eestaas veivannut
citykania joka omistaa kauppakeskuksia mm. Espoon Ison omenan
ja saanut jotain pieniä voittoja tänä vuonna ymmärtääkseni omistaa miljoonasalkun

"Pyydänkin ekonomisti Juha Itkoselta anteeksi aiheuttamaani kansantaloudellista vahinkoa, kun en ole ollut työttömänä työnhakijana" Pyysing

Äänestä

Pearson on tärkeä kustantaja ja on valitettavaa että hörhölehti Hesari alkaa omistaa sitä kuten Suomen Tietotoimistoa

tietoja saa vielä muualtakin mutta oppikirjoihin sotkeutuva hörhömedia on vaarallinen

Sanoma laajenee Italiaan – ostaa kirjakustantamon toimintoja 190 miljoonalla eurolla
Sanoma ostaa Pearsonin oppimateriaalitoimintoja Italiassa ja Saksassa.

Äänestä

Uskonnon uudet oppikirjat eivät ole oikeasti sitouttamattomia ja tunnustuksettomia.

Äänestä

Et:n avaaminen on turha välivaihe matkalla kohti yhteistä katsomusainetta.

Äänestä

Joskus jotain asiaa käsitellä toinenkin kerta.

Äänestä

ET:n avaaminen on tarpeen nimenomaan pohjaksi isompien muutosten valmisteluun, koska ET:n avaaminen poistaa nykyisen syrjinnän ja lapsen oikeuksien rikkomisen.

Äänestä

Nyt jatkuu. Nyt.

Äänestä

NYT katsotaan, mitä on uuden hallituksen ohjelmassa tästä asiasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Linkitetään nyt tämäkin VA-lehden juttu. Asiahan on käsitelty jo. Tosin, mieluummin tästä jauhaisi lisää kuin lukisi esim. sadattaviidettä kertaa jonkun toistavan Protun arvoja kertomatta mikä niissä on vikana.

https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/varovaisuus-etn-avaamisessa-pettymys/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu