Eikä Gorbatshov lopettanut kylmää sotaa, kyllä se jatkuu entistä pahempana. Kapitalismia suitsuttava "länsi", unohtaa myöskin mainita, että juuri Gorbatshov valitsi Putinin Venäjän johtoon.
https://www.france24.com/en/europe/20220831-world-leaders-pay-tribute-to-gorbachev-ex-soviet-leader-who-helped-end-the-cold-war
"Länsi" näkee sitä, mitä länsi haluaa nähdä, todellisuus ei sille kelpaa, varsinkaan AutokratiaUsalle ja sen osavaltiolle EU-liittovaltiolle.
Gorbatshovin aikaan Siperian junassa, sai elintarvikeväreillä värjättyä neonväristä limonadia, ei alkoholia.
https://www.france24.com/en/europe/20220831-world-leaders-pay-tribute-to-gorbachev-ex-soviet-leader-who-helped-end-the-cold-war
"Länsi" näkee sitä, mitä länsi haluaa nähdä, todellisuus ei sille kelpaa, varsinkaan AutokratiaUsalle ja sen osavaltiolle EU-liittovaltiolle.
Gorbatshovin aikaan Siperian junassa, sai elintarvikeväreillä värjättyä neonväristä limonadia, ei alkoholia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
GorBatSoff🤣
Jeltisn valitsi Putinin pääministeriksi. Lyhyet ovat aloittajan valheen jäljet.
Jeltsin oli rapajuoppo, hän ei kyllä valinnut yhtään mitään, kyllä se oli Gorbatshov joka nosti Putinin valtaan, ota itse selvää ennen kuin syyttelet ketään mistään.
Nuo on aika tyylikkäät kehykset Gorban kasvoihin, hieman pilottimallia.
Nykymuoti on aika paappamaista.
Eri kuvissa näkyy, jos jonkinlaista kehystä, mutta tuo silmälasijuttu oli tietenkin vitsi, ei siitä sen enempää. Tärkeintä on, ettei nuoremmat niele "lännen" valhetta, Gorbatshovista "kylmän sodan lopettajana", kun kylmä sota on AutokratiaUsan tuote, eikä se katoa maailmasta mihinkään, edes Venäjää niistämällä, kun se on se, millä loisvaltio elää, viemällä sotia, sotimalla ja tuhoamalla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17547044/suomessa-ollut-sotaa-valmisteleva-naton-tukikohta-jo-5-vuotta-
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/8/20/trump-and-i-can-agree-the-us-is-a-third-world-country
Ei ne ulkoiset, vaan sisäiset näkymät, ovat jotka merkitsevät.
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/6/21/fear-and-loathing-the-us-travel-guide-to-the-world
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17427398/viranomaiset-nostakaa-rikoskanteita-haagin-tuomioistuimeen-heti-!
Suomen valtion ja eläkerahastojen varastaneet, PetosKok-juristit- ja insinöörit, KorruptioNiinistön sisäpiirit, nykyiset Usan kansalaisiksi kansalaisuuden vaihtaneet, jotka ovat SotaRikosliitto- ja veroparatiisihävittäjä-hankkeiden takana, kuuluisivat korruptiopoliitikoineen rikostutkintoihin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17512079/onko-suomessa-tehty-sotilasvallankaappaus-usan-porssimogulien-toimesta-#comment-115605923
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17533977/eduskunta-selvitystilaan-isot-talousrikostutkinnat-ministerioihin-tultava
Riistokapitalismi ei ole demokratiaa, "pääomalla" ei ole isänmaata.
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/8/20/trump-and-i-can-agree-the-us-is-a-third-world-country
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN korruptiovaaleissa äänestäminen, on itsetuhoista ja hengenvaarallista, AutokratiaUsa-EU-liittovaltio-sosialismi, pörssirikollisten veroparatiisimafioitten hirmuhallinnot, tulleet Suomessakin oikeusvaltion ja demokratian tilalle. Erityisen innokas kansan- ja sananvallan vihaaja on KorruptioNiinistö tuo veroparatiiseihin kansaltamme varastetuilla varoilla, virkaan ostettu sanonko mikä.
https://www.aljazeera.com/news/2022/8/30/mikhail-gorbachev-the-rise-and-fall-of-last-soviet-leader
"Länsi"mediat pitävät kiinni, yhteisestä itsepetoksesta, sotabisnekset velvoittavat.
Oliko Gorba esimakua äärioikeistoekstremismistä idässä ?