Eikä Gorbatshov lopettanut kylmää sotaa, kyllä se jatkuu entistä pahempana. Kapitalismia suitsuttava "länsi", unohtaa myöskin mainita, että juuri Gorbatshov valitsi Putinin Venäjän johtoon.
https://www.france24.com/en/europe/20220831-world-leaders-pay-tribute-to-gorbachev-ex-soviet-leader-who-helped-end-the-cold-war
"Länsi" näkee sitä, mitä länsi haluaa nähdä, todellisuus ei sille kelpaa, varsinkaan AutokratiaUsalle ja sen osavaltiolle EU-liittovaltiolle.
Gorbatshovin aikaan Siperian junassa, sai elintarvikeväreillä värjättyä neonväristä limonadia, ei alkoholia.
Gorbatshovin silmälasimaku ei aina osunut kohdilleen
9
81
Vastaukset
- Anonyymi
GorBatSoff🤣
- Anonyymi
Jeltisn valitsi Putinin pääministeriksi. Lyhyet ovat aloittajan valheen jäljet.
- Anonyymi
Jeltsin oli rapajuoppo, hän ei kyllä valinnut yhtään mitään, kyllä se oli Gorbatshov joka nosti Putinin valtaan, ota itse selvää ennen kuin syyttelet ketään mistään.
- Anonyymi
Nuo on aika tyylikkäät kehykset Gorban kasvoihin, hieman pilottimallia.
Nykymuoti on aika paappamaista. - Anonyymi
Eri kuvissa näkyy, jos jonkinlaista kehystä, mutta tuo silmälasijuttu oli tietenkin vitsi, ei siitä sen enempää. Tärkeintä on, ettei nuoremmat niele "lännen" valhetta, Gorbatshovista "kylmän sodan lopettajana", kun kylmä sota on AutokratiaUsan tuote, eikä se katoa maailmasta mihinkään, edes Venäjää niistämällä, kun se on se, millä loisvaltio elää, viemällä sotia, sotimalla ja tuhoamalla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17547044/suomessa-ollut-sotaa-valmisteleva-naton-tukikohta-jo-5-vuotta-
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/8/20/trump-and-i-can-agree-the-us-is-a-third-world-country
Ei ne ulkoiset, vaan sisäiset näkymät, ovat jotka merkitsevät. - Anonyymi
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/6/21/fear-and-loathing-the-us-travel-guide-to-the-world
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17427398/viranomaiset-nostakaa-rikoskanteita-haagin-tuomioistuimeen-heti-!
Suomen valtion ja eläkerahastojen varastaneet, PetosKok-juristit- ja insinöörit, KorruptioNiinistön sisäpiirit, nykyiset Usan kansalaisiksi kansalaisuuden vaihtaneet, jotka ovat SotaRikosliitto- ja veroparatiisihävittäjä-hankkeiden takana, kuuluisivat korruptiopoliitikoineen rikostutkintoihin. - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17512079/onko-suomessa-tehty-sotilasvallankaappaus-usan-porssimogulien-toimesta-#comment-115605923
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17533977/eduskunta-selvitystilaan-isot-talousrikostutkinnat-ministerioihin-tultava
Riistokapitalismi ei ole demokratiaa, "pääomalla" ei ole isänmaata.
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/8/20/trump-and-i-can-agree-the-us-is-a-third-world-country
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN korruptiovaaleissa äänestäminen, on itsetuhoista ja hengenvaarallista, AutokratiaUsa-EU-liittovaltio-sosialismi, pörssirikollisten veroparatiisimafioitten hirmuhallinnot, tulleet Suomessakin oikeusvaltion ja demokratian tilalle. Erityisen innokas kansan- ja sananvallan vihaaja on KorruptioNiinistö tuo veroparatiiseihin kansaltamme varastetuilla varoilla, virkaan ostettu sanonko mikä. - Anonyymi
https://www.aljazeera.com/news/2022/8/30/mikhail-gorbachev-the-rise-and-fall-of-last-soviet-leader
"Länsi"mediat pitävät kiinni, yhteisestä itsepetoksesta, sotabisnekset velvoittavat. - Anonyymi
Oliko Gorba esimakua äärioikeistoekstremismistä idässä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586612Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3465690Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1715325Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1435084Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204340Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463025Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202836Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282627Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32608- 792266