VA-lehteä 2/2022 edelleen: https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/mielen-maantiede/
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Lapsuudesta Korsossa. Jännää.
Niinpä. Seuran jutussa lapsuuden Korsoa kuvataan vähän laajemmin ja mielessä käy onko kyseessä sama kirjakaan mistä Risto Puumalainen (?)/Risto K. Järvinen (?) on otteita lainannut. Ehkä Seura poimi vuoden takaisessa artikkelissaan jo muut tärkeät teemat ja va:lle jäi enää vain uskonto.
https://seura.fi/viihde/julkkikset/jenni-paaskysaaren-tie-vei-korson-lahiosta-suosituksi-tv-tahdeksi/
Kyllä otteita on otettu ihan Jenni Pääskysaaren kirjasta, ja luonnollisesti vapaa-ajattelijain näkökulmasta.
Hyvä juttu. Kymmen tekopyhyyden päivää.
Totta, vapaa-ajattelijain näkökulmasta, eli todella suppeasta näkökulmasta. Onko humanistiliitossa yhtä suppea näkökulma? Kaikki hyvät tavoitteet toteutuvat kuin itsestään kun ihmiset luopuvat kristinuskosta?
Rippikouluun houkutellaan myös uskonnottomien kotien nuoria.
"Kymmenen tekopyhää päivää" rippileirillä. Kuvaa monen muunkin suhtautumista.
Avauksissa olisi kohteliasta olla edes yksi pointti jaetusta linkistä.
Hyvä juttu Korsosta. Lehden tekijöillä on ilmeiesti jotain Korso-yhteyttä. Samassa numerossa on toki muitakin hyviä juttuja https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/vapaa-ajattelija-2-2022/
Hyvä juttu. Korso maailmankartalle.
Sopi juurikin tähän ison painoksen lehteen.
Hauskaa tarinaa. Korzosta.
Pitääkö olla huolissaan? Mistä?
Kirkollisen korin kasvatti..
Korsossa ollut monia hyviä liikkeitä.
Korso ja Kerava rrkele
Korso ja Kerava, mainio pari. Jokelan kartanokin on vankilassa.
Yllätys; Korso maailmankartalle.
Juttuja on eri puolilta maailmaa, kuten tämä Korsosta.
pikkutarkkauskovien kaste pikkulapsen usko silloin tulee mieleen neljä venäläistä karhunpentua joilla on valkoinen "lumipallo"karvatupsu niskassa