Ford Motorcraft 5w30 A5

Anonyymi

Onko tuo edellaan samaa kuin Formula F? Siis laadun osalta, vai onko muuttunut valmistajakin? API luokitus ainakin nyt SM entisen SL sijaan.

Ennen olen käyttänyt Formula F öljyä koska monet kehuneet hyväksi ja halvaksi. Luulisi ettei ihan kuraa voi olla kun Ford myy merkkiöljynään.

4

3574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luin netistä että tuossa on yhdistetty entinen Formula F ja Ford XR öljy, eli täyttää kummankin vaatimukset mutta täyttää vain enemmän luokituksia jotta voi olla yksi öljy kahden sijaan. En tiedä mikä tuo Ford XR on ollut, ilmeisesti API SM siinä ollut luokitus joten siksi tuo uusi Motorcraft on API SM.

      Kulumisensuoja vaikuttaa edelleen olevan kunnossa kun katsoo youtube testejä, etsikää vaikka "motorcraft" ja "Piotr Tester" joka on joku puolalainen testaaja. Motorcraftilla vähiten kulumista ainakin niistä 5 videosta samasta testistä jota itse katselin. Videossa lämmitetään öljy 100 asteiseksi ja kaadetaan öljykylpyyn missä metallisylinteri pyörii. Tätä pyörivää sylinteriä vasten painetaan tietyllä painolla metallikappale ja mitataan tarkasti kuluminen.

      • Anonyymi

        Mm Shellin ja Castrolin öljyt aiheutti enemmän kulumista tuossa testissä


    • Anonyymi

      Motorcraft on Fordin varaosamerkki.
      Ford on luopumassa polttommoottoreiden valmistuksesta ja karsii rankalla kädellä mallejaan, joten myös ns. "Ford öljy" siirrettiin Motorcraft nimen alle, samaa vanhaa API SL/A1/A5 kuraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      165
      8416
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      448
      7560
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3864
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      156
      3629
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3044
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2745
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      42
      2046
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1681
    Aihe