Maksetaan niin paljon korkoa, että sillä rahalla voisi poistaa köyhyyden. Toisaalta aidosti vasemmisto ei halua tätä koska se on vasemmiston elinehto.
velkavasemmisto aiheuttanut valtavat lainankorot
Anonyymi
1853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Velkaa mukava ottaa ei huolta kun maksun aika koittaa
Orpo joutuu hoitaan.
Velkakello juoksee
Tyhmät Persut ei tajua että kansaa ei voi köyhdyttää liikaa. Kansa kuitenkin pitää maan pystyssä, eikä vain pieni eliitti jonka piikkiin Persu pelaa Kokkelien kanssa.
Kansa ei saa mitään muuta kun raippaa kun velkavasemmiston juominkien seuraukset näkyy. Valtavat lainankorot syövät tulevaisuutemme ja Marin bilettää silloin kun pitäisi miettiä ratkaisuja talouteen ja Uniperiin. Ei kännissä hyvää jälkeä tule. Kaikki sen tietää.
Mitäs jos kokoomus saisi säätää? Raippaa tulisi kansalle verojen ja maksujen nostamisen takia. Rikkaat rikastuisivat ja köyhät köyhtyisivät.
Sinä tosiaan olet tyhmä, kun aloita taas jankutuksen persuista.
Lopeta itsesi, kun olet hyödytön yksilö.
Antti Rinteen ,SDP, laatiman nykyisen hallitusohjelman mukaan rahoitus järjestyy:
- kiristetään hyväosaisten verotusta.
- myydään valtion omaisuutta.
-otetaan vielä lisää ulkomaista velkaa.
Kuten Antti Rinne,SDP, sanoi, että ihan kutkuttaa, kun ajattelee mitä on saavutettu parin vuoden kuluttua eli mennäkeväänä.
Arvopohjakysymys, kuten Antti Rinne,SDP, sanoi.
Porvarit ajattelevat aina vain rahaa, kuten nyt 1500 miljoonan euron vuotuisia korkomenoja, mutta nyt täytyykin ajatella, että mitä mukavaa on saatu (sukupuolineutraalit liikennemerkit, sotehallinto, pääministerille ilmainen asunto ja melkein saatiin ilmainen aamupalakin jne.).
Saavuttamatta jäi lentovero, jonka tilalle tulikin veron alennus ja suora tuki lentoyhtiölle, jotta ilmaston saastutusta voidaan tehokkaammin jatkaa. Tulipa perustettua jopa oma lentoyhtiökin.
´Hallitus ei perääntynyt ilmastotoimistaan. Muutama kuollut mummo on vaan hyvä asia oli kuulunut oven takaa, tosin voi olla että kuuli väärinkin. Kaikki purskahti rätkättävään nauruun.
Koko Suomi talkoisiin: säästetään ja maksetaan korot pois.
Lapset syököön puunkuorta
Näin vasemmisto tukee rikkaiden tulevaisuutta, velka rikkaiden ylimääräistä rahaa, jotta ne saa elää häpeämättömässä ylellisyydessä tulevaisuudessakin.
Vasemmiston altruistinen teko.
Typerää populismia. Mikä olisi ollut vaihtoehto? Koronakriisi oli pakko hoitaa. Puolustusta oli pakko vahvistaa. Ukrainan sodalla on seurauksia kaikille, ei vain Suomelle. Katastrofi ei ole välitön, vaikka huoli kestävyysvajeesta on toki aiheellinen.
Valtionvelkaa ei voi verrata kotitalouksien velkoihin, sillä sen korot eivät heilahtele kuuden tai 12 kuukauden euriborin tahdissa. Kun yksi kymmenen vuoden velkakirja on otettu, niin korkoprosentti pysyy samana koko laina-ajan. Inflaatio syö siitä osan.
Nyt on ollut 15 v hyvin alhainen korko sitä ennen 250 vuotta vaihtelevasti suuri korko. Tällainen velanotto on suuri riski. Monet näistä raharei-istä eivät mitenkään liity koronaan. Velkaralli alkoi kun hallitus muodostettiin. Ja kansa maksaa korot...
Kyseessä on nyttenkin velkarahalla tehty vaalibudjetti. Nyt tuhotaan kansallisvarallisuus ja pääministeri vaan bilettää
Suomi on siirtynyt vähän velkaisesta maasta jo keskikastiin ja eurooppalaiset on pahasti veloissa keskimäärin.
Velkaantumistahti on massiivinen
Mitä tekisit 1,5 miljardilla, joka nyt menee ulkomaille?
tollahan jo saatais vanhuspalvelut kuntoon. Kannattaa elää järkevästi eikä velaksi.