Siis mitä todennäköisimmin erään asuntosäätiön ja taloyhtiön hallitukseen suhteessa olevien opposition äänet vaiennettiin, poistamalla kirjoitus ja eräiden kirjoittajien mielipiteet, joita olisi eräiden tahojen ollut mielenkiintoista seurata alusta loppuun asti.
Nyt näyttääkin siltä, että suomessa sana on vapaa erittäin suurten säätiöiden taholla ja tavalliselle elämänsä säästöjen sijoittajille pelkkää ilmaa.
Onko näin suomi24?
Miksi poistitte ketjun, joka olisi selvittänyt hyvinkin monta epäselvää asiaa, kuten kaupan purun mahdollisuus jos kaupanteon jälkeen yhtiöjärjestystä muutetaan säätiötä rahoittamalla, kunkin omistusasunnon ostajan ja kulloisillekin omistajille epäedulliseen ja sopimattomaan muotoon.
Onko Asuntosäätiö se ainoa voimaanpaneva voima täällä espoossa, jonka sanaan on suomi24.nenkin uskominen. Eiköhän kuulla ensin heidänkin mielipidettään ennenkuin puretaan koko rakentava keskustelu yleensä säätiöiden oikeudesta puuttua heitä arvostelevaan keskusteluun.
Avoimen keskustelun puitteissa nämäkin asiat selviävät, eli asiat tässä riitelee eikä niinkään henkilöt, joiden pitäisi hoitaa juuri asukkaiden oikeuksia eikä voittoa tuottavalle säätiölle yli markkinakorkojen tuottoa suurempia tuottoja.
Nyt näyttääkin siltä, että suomessa sana on vapaa erittäin suurten säätiöiden taholla ja tavalliselle elämänsä säästöjen sijoittajille pelkkää ilmaa.
Onko näin suomi24?
Miksi poistitte ketjun, joka olisi selvittänyt hyvinkin monta epäselvää asiaa, kuten kaupan purun mahdollisuus jos kaupanteon jälkeen yhtiöjärjestystä muutetaan säätiötä rahoittamalla, kunkin omistusasunnon ostajan ja kulloisillekin omistajille epäedulliseen ja sopimattomaan muotoon.
Onko Asuntosäätiö se ainoa voimaanpaneva voima täällä espoossa, jonka sanaan on suomi24.nenkin uskominen. Eiköhän kuulla ensin heidänkin mielipidettään ennenkuin puretaan koko rakentava keskustelu yleensä säätiöiden oikeudesta puuttua heitä arvostelevaan keskusteluun.
Avoimen keskustelun puitteissa nämäkin asiat selviävät, eli asiat tässä riitelee eikä niinkään henkilöt, joiden pitäisi hoitaa juuri asukkaiden oikeuksia eikä voittoa tuottavalle säätiölle yli markkinakorkojen tuottoa suurempia tuottoja.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pitäisi todella keskustella nillä asioiden oikeilla nimillä.
Suvelassa on todella n -20% halvemmat hinnat kuin muualla espoossa.
Aikoinaan Myyrmäen nimeksi suunniteltiin Suvelaa mutta ikävä kyllä tämä nimi oli varattu jo Espoolaisille, joten vantaan suvelasta tuli 30 vuotta sitten Myyrmäki, joka elää elinvoimaisena ja elinkelpoisena vaikka nuoriso onkin muuttanut lähimpiin kuntiin väljemmän asumismukavuuksien mukaan.
Voiko olla mahdollista, että talon hoitovastikkeessa on peräti 10% siivoukseen käytettyjä kuluja?
Ottaen huomioon, että koko talon lämmitykseen käytettävät kulut ovat 20% vuodessa niin siivoukseen käytetyt kulut olisivat puolet tästä?
Joko hallituksen hyvä kaveri hoitaa nämä, taikka isännöinnin paras siivousfirma hoitelee nämäkin mennentullen sillä 10% osuudella hoitovastikkeesta niin epäilisin matoja eväissäni.
Kyseeseen tulee puoliksi katettu jalkakäytävä, että 7 kerrosta siistiä sisätyötä, sauna ja uima-allashuone joissa ei liene muutä kuin pitapölyjen pyyhkiminen, silloin kuin muistaa olla tarkkkana.
Siis siivouksen osuudeksi tulisi hoitovastikkeesta kokonaisuudessaan 10% ja kaukolämmön osuus 20% koko budjetista.
On meinaan siistijän työ kalliimpaa kuin kaukolämmön tuottajan insinöörin työ voimalaitoksessa.
Näinkö näitä asioita hoidetaan? Valitetaan yleisellä keskustelupalstalla, mitä tämä hyödyttää? Saat ehkä mielihyvää siitä, kun jaat omat näkemyksesi täällä, mutta et uskalla avata suutasi taloyhtiön hallitukselle/isännöitsijälle.
Taloyhtiössähän on kolme rappua ja jokaisessa rapussa on yhdeksän kerrosta. Jokaisessa rapussa on myös varastot, pyörävarastot ja jätehuoneet. Kysyppä joltain siivousyritykseltä mitä tälläisen yhtiön perus siivous maksaisi. Muista mainita tarjousta pyytäessäsi, että tuolla puolikatetulla käytävällä on talvisin matot, jotka tulee imuroida ja kesäisin käytävän lattia tulee luututa, ja ikkunat, jotka tulee pestä kaksi kertaa vuodessa. Mainitse myös, että tuo käytävä on vain 70m pitkä. Veikkaan että pyytämäsi tarjous mistä tahansa siivousfirmasta lähentelee jo 40000euroa!
Eli tuo tekisi mummonmarkoissa lähes 700 000,00 vanhaa suomen markkaa, toisinsanoen insinöörejä tällä rahalla saadaan 3 henkilöä ympärivuotiseen työsuhteeseen ja ajatella 3 insinööriä olisi siivoamassa eläkeläisten, tosin nyttemin vuokralla asuvien lapsiperheiden jätöksiä.
Kyllä kelpaisi taloyhtiön rehvastella, että meilläpä siivoavat olemattomia jätehuoneita ja 70 m pitkaa käytävää 8 tuntia päivässä.
Järkikulta pitäisi näissäkin hommissa olla mukana, eikä katsota mitä muut pyytävät, eli hullu ei ole se, joka pyytää vaan se, joka suostuu maksamaan moisen 40 000,00¬ / vuosi..
No insinööri et taida ainakaan olla, jos saat 40000 eurosta 700000 mummonmarkkaa...
Tuota 40000 eurohanan niistä siivouksista ei makseta... vaan yli puolet vähemmän, joka on sekin liikaa osalle asukkaista.
Eli 40,K¬ = n 238,K Fmk, eli noin suunnilleen tarkkaan laskien.
Tämä on normaalisti kahden täysipäiväisen siistijan hommaa jos tuota summaa voidaan pitää imurointina ja pesuna parikertaa vuodessa. Jätehuoneiden hieno systeemikään ei ole pelannut Puzzerin toivomalla tavalla. Susi mikä susi, eli pitäisi jo taloyhtiön hallituksen huomata, että mainitulla laitteella saa biojätepussillisen kerrallaan koneesta läpi. ( biojätepussi = muutama banaaninkuori, perunankuorimajätteet ja parin kolmen appelsiinikuoren läpimenoa varten)
Sanottaisiinko, että nyt on kirves isketty kiveen, sillä yhden biojätebussin hinta 50 centtiä / kple, jolla saisi jo kilon perunoita, eli biojätepussi on yhtäkuin kilon perunankuoria vaativa tila ja siihen jätteenkäsittelymaksu.
Sanottaisiinko, että hyvin lyhytnäköistä toimintaa tällä puhdistusalalla ja eritojen automaattisella "Puzzeri" jäteautomaatilla.
Tulikohan nyt ajateltua yhtään kaikkien muiden jätteiden , yhtähieno lajittelu, eli viikon sanomalehdet, säilykepurkit ja muut kaatopaikkajätteet. Todella hienosti ajateltu ainakin tuolla rahastuspuolella ja viekää se saa..n puzzeri jo hele..n sieltä jätehuoneestamme.
Olisi ollut suomalainen insinööri hommissa, niin siitäkin olisi tullut toimiva laitos mutta kun kaikessa viisaudessaan urakoitsija laittoi, mitä epäkäytännöllisimmän jateautomaatin taloyhtiöömme.
Mielipidekyselyn mukaa, valinta oli secundaa pahempikin virhe, sillä jo joku mummo nyt vie sinne pussillisen säilyketölkkeja joka ikinen päivä, niin suosittelisin ruokailua lähimmässä restaurantissa niin säästyisivät nekin jätekustannuksiin laitetut rahat.
Ompa sulla insinöörinä pieni palkka
Ehkä siinä 3000,00 - 4000,00¬ / kk, joten ammattiliitot nekin ovat meille neuvotelleet jos on yleensä niitä joille neuvotella se oikea palkka. Mummonmarkoissa se pyöriinsiinä 40,K -50K ¬/ v = >< 200,K Fmk/ v.
Sama koskeen niin DI, KTM ja LktLis palkkoja, eli suunnilleen tasoissa ollaan.
Sisaren mieheni varoittikin minua siitä, että talossa asustelee hänelle erittäin vastenmielinen henkilö jonka suhteet ovat Ratakadulle miltei ilmiselvät.
Ratakadulle olevavien numeroiden perusteella voitaisiinkin kysymys esittää taloyhtiön suojelusta vastaavalle henkilölle kysymyksiä, mitkä olevat ns suojeluun tarkoitetut suojat..onko niihin vapaa oikeus käydä vaikka hälytyksen sattuessa ei olisikaan henkilövahingoista aivan varmaa tietoa vaiko satunnaisten väärien hälytysten lailla lukittuja loukkoja
Eräiden puheiden mukaisesti nämä suojat olisivatkin eräänlaisia tarvike varastoja joihin pääsy on estetty.
Eräänlainen suojelutoiminta sallittaneen mutta kun on koko kauppakeskuksen evakuoinnista kysymys niin tuhansien suojeltujen joukko on kyseessä.
Ihmettelenkin erittäin harvoin,mutta kun rintamalla oppi sen säännön, että nyt pitäisi olla 20 cm lyhyempi päästäkseen hengissä rintamalta kotiinsa.
Koko Iso-Omenan as.oy:n toiminta on ollut alusta lähtien ihan juridisestikin arvelluttavalla pohjalla - kuulemma uusi ylimääräinen yhtiökokous on tulossa ja siellä tuuletetaan ja kovaa...juristeillekin ja oikeuslaitokselle saattaa jatkossa riittää tämän yhtiön ja sen hallituksen ja isänn. toiminnan tukimisessa töitä - aika näyttää...Lisäksi ko. yhtiössä esiintyy uskomattoman paljon monien "aktiivisten" ja oikeudenmukaisuuden ja asukkaide mustamaalamista - perästä kuulunee...